Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita vl84dea's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2010
    Postari in forum
    14
    Am gasit ceva care poate va foloseste :)"cat despre sangerarile in timpul sarcinii va pot spune ca depinde si de felul sangerarii: - erodarea colului(datorita cresterii nivelului de estrogen,chiar si de relatiile sexuale)si nu prezinta de obicei motive serioase de ingrijorare-sangerarea e mai deschisa (rozie) -implantare embrionului in uter((are loc cam de la 7-10 zile pana la 9 sap)t. Daca aceasta sangerare(de culoare bruna)nu este insotita de dureri nu este periculoasa. -zilele in care ai avut menstra. . . Poate ca organismul ''nu a uitat". . . Apare o sangerare de coloare maronie cam intre sapt. 4-8. Daca nu apar dureri nu e periculos. . -formarea placentei poate fi o cauza a sangerarii. . Cand placenta se formeaza prea mult surplusul se strange,moare si se elimina. . . Dezlipindu-se de uter. . . Chiar insotita de cheag(sapt. 6-12)culoare acestei sangerari poate fi maroniu sau rosu proaspat. Daca sangerararea dureaza mai mult de 2 zile si devine abundenta trebuie apelat la medic. . . -polipii colului(nu ridica probleme) -sarcina extrauterina-poate fi cand sangerarile sunt abundente si cu mari dureri(sarcina uterina se poate intampla,de obicei, din momentul fecundarii pana la 12 sapt),acest gen de sarcina nu poate fi salvata. . . -avortul spontan-cand e sangerare cu cheaguri (unele femei nu sangereaza chiar atat de abundent) oricare ar fi felul de scurgere sau sangerare numai un medic poate sa stie cauzele si sa ia masuri. . . . . . Nu va tratati dupa ureche si nu stati fara sa mergeti imediat la medic. . Sursa la cele ce v-am scris mai sus este revista supliment sarcina. ''

Floricica Nou Venita ramonika2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2010
    Postari in forum
    2
    buna..sunt Ramona..noua pe forum si am burtica de vreo 5 saptamani.ieri am avut vreo 2 pete maronii pe chiloti apoi o mica sangerare.azi nu a mai fost nimic.mi-e f frica pt ca anul trecut am pierdut o sarcina si a inceput cu sangerari abundente dar si cu dureri f mari.acum nu ma doare .nu stiu ce sa fac,sunt in uk si doctorii nu mi-au zis nimic.nu stiu ce sa fac.

Floricica Nou Venita zeneea's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2009
    Postari in forum
    5
    Buna ramona. Si eu am avut scurgeri maronii de la sapt 7. O sapt am asteptat sa treaca de lka sine la recomandarea doctorului cu repaos la pat si fara medicamente. Dupa o sapt scurgerile au persistat,desi in cantitati foarte mici si fara dureri de burta si am inceput tratamentul cu duphaston si no spa. Dupa inca o sapt. Scurgerile tot nu au trecut si doctorul a decis sa ma interneze am facut 4 zile injectii cu amestec de algocalmin+no spa+diazepam. Acum am 18 saptamani si nu am mai avut probleme. In general tratamentul cel mai comun este duphaston. Eu iti sugerez sa incerci sa iei legatura, prin rude, cu un medic din romania. Multa sanatate si fii optimista

Floricica Nou Venita ralu76's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    31
    Citat Postat de lolita si kevin Vezi mesajul
    si eu am avut scurgeri maronii in timpul sarcini, credeam ca-mi vine ciclul si cand-colo am aflat vestea ca sunt gravida, medicii mi-au zis ca este normal. au tinut de la 4 pana pe la 10 saptamani.
    buna eu sunt insarcinata in 33 sapt ...am o mica scurgere maronie dar e de moment ....oare ce sa fac
    [babyroll][babyroll][babyroll][babyroll]

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

buna

salutare si eu am 20 de saptamani de sarcina si eu mai am scurgeri dar nu sunt maronii sunt albe sau transparente si nu sunt zilnice si ce e culmea e ca si bebele e sanatos tun ca doar am fost si la medic

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    Buna!
    Si eu am avut o astfel de scurgere cand m-am apropiat de momentul nasterii cu cca 1-2 sapt inainte.se zice k iti cade dopul gelatinos si ca bebe vrea sa vina.cu toate astea,am fost la dr sa vad despre ce e vorba; mai bine suna-l/o pe dr cu, care vei naste si intreaba sau mergi la un consult
    astept un raspuns de la tine
    http://superhainutebebe.blogspot.com/

Floricica Nou Venita caty22's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2010
    Postari in forum
    32
    Buna!
    Eu am scurgeri maronii de 5 zile. Am fost la medic, am fost internata, iar tratamentul consta in duphaston, 4 pe zi, nospa la nevoie, acid folic, o pastila pe zi, si repaos. Dar aceste scurgeri nu se opresc. Oare sa apelez si la alt doctor? Peste doua zile fac a doua analiza HCG si am programare la medicul meu pentru a vedea daca cresc valorile si sarcina e ok. Voi ce parere aveti?

Floricica Nou Venita caty22's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2010
    Postari in forum
    32
    Buna din nou!
    Am uitat sa mentionez ca am 6 saptamani de sarcina.
    Sa auzim numai de bine!

Floricica Nou Venita sonnia's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.05.2010
    Postari in forum
    23
    Buna burticilor,am si eu o problema,sunt insarcinata in 9 saptamani cu al doilea bebe....cu stupoare am observat azi dupa -amiaza sangerari....sange curat....a mai trecut cineva prin asta?ce ma sfatuiti?maine dimineata am programare la medic.....sa astept sau sa fug la urgente?pls help

Floricica Senior iubytzik22's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2008
    Postari in forum
    2.946
    Citat Postat de sonnia Vezi mesajul
    Buna burticilor,am si eu o problema,sunt insarcinata in 9 saptamani cu al doilea bebe....cu stupoare am observat azi dupa -amiaza sangerari....sange curat....a mai trecut cineva prin asta?ce ma sfatuiti?maine dimineata am programare la medic.....sa astept sau sa fug la urgente?pls help
    Eu zic sa te duci direct la urgente sa nu mai astepti....mai ales daca sunt abundente....Si eu am patit cu baiatu la fel si mi-a dat pastile de sustinere a sarcinii .....

Floricica Nou Venita sonnia's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.05.2010
    Postari in forum
    23
    multu` frumos.....sangerarile nu sunt abundente......doar cand ma sterg cu hartia se vede....doar ca sangele e foarte curat.......multu pt raspuns