Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de nicavictorita Vezi mesajul
    nu o spun cu rautate -n-ar mai avea sens acum,trageti singure concluziile.......:eu am fost supravegheata de un dr f bun din Gl,care mi-a spus sa-mi fac morfo-fetala cu Dr Albu,pt ca in Gl nu era multumit de cei care faceau aceste ecografii. am facut-o la Giulesti-atunci a costat 370-in 2008...mi-a masurat tot,nu mi-a dat cd.a durat vreo 40 de minute .pe morfologia mea fetala scrie:"fara riscuri de evaluare genetica...".am un baietel cu Down de 3.5ani......cu analize perfecte din timpul sarcinii.bineinteles ca cel care mi-a facut morfofetala ,e dr Albu....
    :( Imi pare rau sa aud acest lucru despre dr Albu.... La vremea cand am avut eu nevoie de ecografie morfofetala mi-au fost recomandati 2 dr. Unul este dr Herghelegiu, la care insa nu am reusit sa fac programare pentru ca avea agenda ocupata pe urmatoarele 3 luni iar celalalt a fost dr Albu, care avea de asemenea referinte ff bune! In vara a ramas o prietena insarcinata si i-am recomandat si eu pe acestia, despre care eu auzisem numai lucruri bune, raspunsul ei m-a socat putin! Mi-a zis ca ea are o cunostinta care a patit la fel ca tine, insa la dr Herghelegiu! Pana la urma i sunt si ei simpli oameni....cateodata mai gresesc si ei! E drept, greselile lor ne influenteaza mult viata...E bine insa ca ai spus acest lucru, asa aflam si noi pe mainile cui ne lasam!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    229
    si mie la fel ca si tie,mi-a fost recomandat Herghelegiu,dar si Albu-de catre dr-ul care ma supraveghea.la fel,nu am prins programare la Herghelegiu,avea liber dupa vreo 3 luni dupa ce urma sa nasc!nu o spun cu rautate,dar s-a intamplat!de ex dr care m-a supravegheat in Gl ,a fost implicat in niste scandaluri(a uitat pansamentul in burta la o pacienta operata de cezariana).dar,eu l-am cunoscut altfel ,adica e sufletist,responsabil si profesionist,chiar daca a avut aceste "necazuri".se intampla!eu am avut 2 doctori buni care m-au controlat si n-au vazut!!!ce nu mi-a placut la dr Albu,a fost ca venind din Gl ,am mai stat 2 ore sa astept programarea....trebuia sa intram la 1,am intrat la 3.nu s-a gandit ca-i f obositor si stresant sa stai atat(de la Gl la Buc faci 4 ore,dus-intors 8-9ore).eu am avut si probleme cu sarcina si mi-a fost destul de incomod sa stau atat pe drum ,si sa nu ma pot intinde!nu mi-a placut ca nu si-a respectat programarea si nu mi-a dat cd cu bebe.in principiu mi-a spus ce-mi spusese si cel din Gl.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.252
    Buna mamici :*
    am fost ieri la Centrul Medical Matei Basarab unde am fost placut impresionata de toti angajatii clinicii care s-au purtat extraordinar.Doctorita care m-a examinat a fost la fel de "extramegaordinara" si mi-a explicat absolut tot ce nu am inteles.am hotarat sa ma inscriu la dansa sa-mi supravegheze sarcina.Se pare ca pana acum totul merge bine,mi-a mai dat cateva investigatii de facut si am aflat ca voi avea un baiatel.:)
    Lilypie Third Birthday tickers

Daisypath Anniversary tickers

Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de nicavictorita Vezi mesajul
    si mie la fel ca si tie,mi-a fost recomandat Herghelegiu,dar si Albu-de catre dr-ul care ma supraveghea.la fel,nu am prins programare la Herghelegiu,avea liber dupa vreo 3 luni dupa ce urma sa nasc!nu o spun cu rautate,dar s-a intamplat!de ex dr care m-a supravegheat in Gl ,a fost implicat in niste scandaluri(a uitat pansamentul in burta la o pacienta operata de cezariana).dar,eu l-am cunoscut altfel ,adica e sufletist,responsabil si profesionist,chiar daca a avut aceste "necazuri".se intampla!eu am avut 2 doctori buni care m-au controlat si n-au vazut!!!ce nu mi-a placut la dr Albu,a fost ca venind din Gl ,am mai stat 2 ore sa astept programarea....trebuia sa intram la 1,am intrat la 3.nu s-a gandit ca-i f obositor si stresant sa stai atat(de la Gl la Buc faci 4 ore,dus-intors 8-9ore).eu am avut si probleme cu sarcina si mi-a fost destul de incomod sa stau atat pe drum ,si sa nu ma pot intinde!nu mi-a placut ca nu si-a respectat programarea si nu mi-a dat cd cu bebe.in principiu mi-a spus ce-mi spusese si cel din Gl.
    Eu am fost la dr Albu la clinica lui particulara, asa cum am spus, se numeste Alcosan si desi am auzit de la fina mea ca intradevar nu sunt respectate orele de programare, am avut norocul sa fie libera sala de asteptare, paote si pentru ca era imediat dupa sarbatorile de iarna...nu stiu! La sfarsit m-a intrebat daca vreau si un CD cu toata ecografia contra cost binenteles! Eu am ramas insarcinata dupa 4 ani de analize, stimulari...Am reusit sa raman insarcinata cu ajutorul prof, dr. Marinescu, de la Giulesti si desi am citit multe critici ale unor paciente vechi ale lui...am ales sa imi supravegheze el sarcina...si am facut cea mai buna alegere! S-a comportat exemplar cu mine, la fel ca un tata, a venit in Vinerea Mare la spital la ora 6 seara sa ma opereze pe mine! Desi nasterea era programata pentru martea de dupa Paste, fetita mea s-a grabit un pic dar el a venit si a fost totul super!!! Nu am avut nici o problema, totul a fost minunat iar dr a venit sa ma viziteze in fiecare zi, cu exceptia zilei de Duminica, doar era Pastele... Si imi aduc aminte ca povestea cineva ca l-a auzit in sala de nasteri vorbindu-i ff urat unei femei care tocmai nastea...Sincer, nu reusesc sa mi-l imaginez pe dl prof. vorbind urat pentru ca eu l-am cunoscut ca fiind un altfel de om decat cel descris de acele persoane. Binenteles asta nu inseamna ca acele persoane au mintit ci poate doar l-au prins intr-o pasa proasta..nu stiu! Asa ti s-a intamplat si tie...pana la urma toti au macar un caz in care au dat gres....ce ne ramane noua de facut este sa ne rugam la Doamne Doamne sa ne ajute !

Floricica Nou Venita arvyflorina's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2011
    Postari in forum
    3
    Seara buna tuturor mamicilor si viitoarelor mamici! Tot o viitoare mamica sunt si eu, nouta pe aici,doar ce mi-am facut cont si sunt tare incantata sa particip la discutii cu voi,despre viitorii nostri bebelusi!

Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de ssinziana Vezi mesajul
    Buna mamici :*
    am fost ieri la Centrul Medical Matei Basarab unde am fost placut impresionata de toti angajatii clinicii care s-au purtat extraordinar.Doctorita care m-a examinat a fost la fel de "extramegaordinara" si mi-a explicat absolut tot ce nu am inteles.am hotarat sa ma inscriu la dansa sa-mi supravegheze sarcina.Se pare ca pana acum totul merge bine,mi-a mai dat cateva investigatii de facut si am aflat ca voi avea un baiatel.:)
    Felicitari!:) Ma bucur ca ai gasit un centru unde te simti in siguranta si pe maini bune! Iti doresc o sarcina usoara in continuare si sa ai un baietel sanatos, puternic si frumos!:)

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.252
    Multumesc din suflet,Julay :* sa dea Dumnezeu sa fie asa :)

Buna Arvyflorina,ma bucur sa te intalnesc si sa vb despre viitorii nostrii bebei :X Sunt sigura ca si alte viitoare mamici de pe forum vor fi incantate sa te cunoasca :) In cate luni esti ?

Floricica Nou Venita maditzu_18's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2011
    Postari in forum
    1

buna seara

Citat Postat de ssinziana Vezi mesajul
    Multumesc mult de tot Julay :):*
    te mai deranjez cu o intrebare:cam cat costa o eco morfo-fetala aici la Alcosan?Mersi :*
    Sunt pt prima data mamica si la inceput,am abia 6 sapt si am vazut ca vorbiti despre eco morfo-fetala,in ce consta acesta?

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.252
    Citat Postat de maditzu_18 Vezi mesajul
    Sunt pt prima data mamica si la inceput,am abia 6 sapt si am vazut ca vorbiti despre eco morfo-fetala,in ce consta acesta?
    Buna Maditzu:* in primul rand iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos :)
    Ecografie morfofetala este indicata mai mult in saptamanile 22-24 de sarcina pentru ca atunci fatul are toate organele dezvoltate.Aceasta ecografie dureaza aproximativ 30 minute,iar informatiile oferite de aceasta sunt extrem de importante.Astfel, ecograful arata varsta gestationala, numarul fetilor, locul in care se afla placenta sau cantitatea de lichid amniotic. De asemenea ecografia poate identifica si anumite anomalii congenitale ale fatului cum sunt spina bifida sau despicatura palatina, anomalii fetale cardiace, digestive, renale, ale fetei, ale sistemului osos.
    Ecografia morfologica fetala, este oricum foarte emotionanta pentru ambii parinti, insa un plus il aduce faptul ca se poate vedea atat de bine chipul copilului(parintii primesc chiar poze).In unele cazuri parintii au chiar privilegiul de a se bucura de primul zambet al copilului si de prima fotografie in album.
    In caz ca nu te-ai lamurit si vrei mai multe informatii le poti gasi pe net :)
    eu am 4 luni si am facut o eco morfofetala pentru ca eram curioasa de sexul copilului :) si daca totul decurge bine.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.851
    Iti recomand si eu un dr fffffffffff bun OLARU GABRIEL de la maternitatea Bucur este pe langa Budapesta-Marasesti este un doctor extraordinar care are rabdare iti explica tot este ff atent la sarcina si cel mai imp nu primeste bani este un om si un doctor de nota 1000000 merita sa l cunosti...nu vei fi dezamagita.!

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.252
    multumesc din suflet Cryssa :) o sa tin cont si de parerea ta :) Vreau sa fie cineva rabdator,foarte bun in domeniu,etc pentru ca deja imi e frica de momentul in care o sa nasc,am auzit atatea incat mi s-a facut frica :(
    pupici :*
    Sinziana.