Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Buna fetelor.

As vrea sa stiu daca mai exista vreo graviduta pe acest forum cu acest sindrom. In urma unor analize medicale mai detaliate mi s-a pus acest diagnostic despre care am gasit foarte putine informatii pe internet. Se pare ca in Romania este un sindrom mai putin cunoscut.

Daca este sau a fost cineva dintre voi in aceasta situatie va rog sa imi spuneti.

Multumesc.
    Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Nou Venita krissy's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2009
    Postari in forum
    1
    Buna mimo!

Desi sper ca ai gasit o solutie la aceasta problema, iti scriu care sunt simptomele la mine, ce mi s-a recomandat etc.

Sarcina mea are 18 saptamani, iar de aproximativ 3 saptamani am inceput sa ma scarpin f puternic, nu mai dormeam cu noptile, mi-am facut si cateva rani dragutze pe picioare. Cel mai crunt era cand ma mancau talpile si palmele. Am fost la dematolog, a spus ca in mod normal ar fi colestaza de sarcina, dar ca e prea devreme la mine. Colestaza de sarcina apare abia prin lunile 6-7 de sarcina...Dupa mai multe creme si geluri de dush, am zis sa ma uit putin peste prospectul Utrogestan..are ca efecte adverse urticaria. M-am uitat putin si pe internet si poate cauza si prurit si altele. M-am dus la ginecolog, i-am aratat ce am gasit. am facut si cateva analize de sange din care a reiesit ca am transaminazele crescute. Imediat m-am dus la un medic de la infectioase, mi s-a facut si un eco pt a exclude vreo pietricica sau orice altceva ce ar mai avea efecte grave asupra bilei. Totul era ok la eco. M-am reintors la infectioase, au exclus parazitozele si mi s-a recomandat sa intrerup Utrogestanul care oricum, daca nu ai pb cu sarcina nu trebuie luat dupa 12 saptamani de sarcina!! Mai ales daca in familie cineva are pb cu ficatul pt ca, exact ca si la mine, se poate transmite genetic. M-am dus la ginecolog cu toate acestea, mi-a spus sa nu mai iau nici macar vitamine si sa tin regim strict.
    De 2 zile imi este ceva mai bine, dorm seara chiar daca seara inainte de culcare ma mai scarpin putin. Mi s-a mai spus ca daca acum in week-end nu imi revin 99%, luni/marti voi fi internata pt niste perfuzii. Nu prea sunt de acord, nu mai vreau sa bag nic un fel de chimicale in mine.
    Nici nu mi-e clar daca e colestaza de sarcina sau doar pb cu ficatul. Nu mi s-a spus nici daca il afecteaza pe bebe...

Tu cum mai esti? Ce ai rezolvat?

Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Krissy, ma bucur ca mi-ai raspuns... Nu ma bucur sa aud ca treci prin asemenea probleme.
    Practic eu nu am avut nici un simptom, decat ca mi-au iesit rau analizele si am trecut apoi prin toate examinarile si controalele ca si tine. Mie mi-au iesit transaminazele foarte ridicate, de 4 ori mai mari decat normal. Mi-au dat sa fac mai multe analize specifice de fiact care au iesit in mare bune, mai putin gama glutenotransferaza (ma rog, asa ceva se cheama...) care a iesit tot asa, de vreo 4 ori mai mare decat normal.
    Acum sunt in asteptare. Dupa 20 de saptamani - adica saptamana viitoare - trebuie sa repet transaminazele. Daca ies mari din nou, trebuie sa fac alte analize care se cheama Acizi biliari totali serici. Eu am luat Arefam (tot ceva ca si Utro, dar mai puternic) pana la 18 saptamani la sfatul Dr. ginecolog.
    Eu nu am simptomele tale, doar ca o data la 3-4 zile fac o criza de fiere.
    Sper sa tinem legatura si sa trecem peste asta. Din ce am citit eu pe site-uri straine daca se confirma colestaza trebuie supravegheata atent sarcina de medic internist + Dr. ginecolog. Poate provoca imbatranirea placentei inainte de vreme - ceea ce il afecteaza pe bebe. Zice ca in asemenea cazuri se provoaca nasterea pe la 36-37 de saptamani. :(
    Deocamdata trebuie sa speram ca totul va fi bine.
    Te pup.

Floricica Veterana latifa's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2008
    Postari in forum
    10.645
    teo, si eu am probleme cu fierea de dinainte de a ramane gravida
    dar am avut acum vreo 2 sapt o criza f urata dar nu i-am zis dr nimic despre asta

1 an, 1 luna, 2 sapt si 1 zi - PRIMII PASI SINGUREL

AVEM 8 DINTISORI , 4 MASELUTE si 4 CANINI!

Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Lati, stiu ca e nasol sa ia probleme cu fierea... :(
    Nici eu nu i-am zis doctorului nimic, mi-au iesit pur si simplu rau analizele. Eu nu as fi suspectat nimic, as fi considerat ca e o stare normala de sarcina (adica sa mi se faca rau).
    Deocamdata nu mi-am repetat analizele si totul pare sa fie bine. Vedem saptamana asta!

Floricica Nou Venita mihaelaandreea's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    4
    Dragi mamici,

Din pacate ma numar printre mamicile suspecte de colestaza. Dupa o sarcina super ok, in urma unor analize si a faptului ca au inceput sa ma manance palmele si talpile se pare ca exista posibilitatea pricopsirii cu aceasta boala induse de sarcina. Sunt deja in saptamana 36 de sarcina si maine urmeaza sa-mi fac iar analizele specifice in regim de urgenta(TGO,TGP, bilirubina-singura care m-a iesit bine data trecuta, fosfataza alcalina, etc). Acum o saptamana, medicul internist mi-a zis ca mai degraba ar fi o problema legata de caile biliare si nu neaparat colestaza. Astfel mi-a dat un tratament format din Colebil si Lagosa pentru curatarea bilei + dieta.
    Daca tratamentul a dat roade si indicii ficatului se duc in jos nu ar fi colestaza, daca se intampla contrariul, inseamna ca raman cu acest diagnostic urat. In acest caz va trebui sa nasc chiar la incheierea celei de-a 36-a sapt. de sarcina.
    Oricum ar fi o sa mai cer o opinie, pentru ca stresul trecerii de la saptamana 37 de sarcina la 38 va fi imens.

Sanatate multa voua si bebeilor vostri!

Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Mihaela,
    Imi pare rau sa aud prin ce treci. Sper din tot sufletul poti duce sarcina pana la termen, sa nu fie asta.
    Eu inca sunt in asteptare. Imi voi face analizele saptamana viitoare.

Iti tinem pumnii si te rog sa intri sa ne spui si noua ce si cum a fost.
    Te pup.

Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Dragele mele, eu mi-am refacut saptamana trecuta transaminazele hepatice si gama glutenotransferaza si mi-au iesit perfecte. Prin urmare nu mai trebuie sa fac analize amanuntite, nu mai sunt suspecta de colestaza de sarcina.
    Conform medicului meu organismul meu, mai bine zis fierea si ficatul au fost afectate de progesteronul ce l-am luat pt sustinerea sarcinii.

Va doresc multa sanatate si bebelusi sanatosi.

Floricica Nou Venita mihaelaandreea's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    4
    Dragi mamici,

Am nascut de urgenta pe 9 august, dupa o internare prealabila cu 2 zile inainte si monitorizare non-stress facuta de 8 ori inainte de cezariana plus urmarirea transaminazelor. Ca sa incep cu lucruri pozitive eu si bebe suntem ok si abia ieri, dupa 10 zile de stat prin spital suntem in sfarsit acasa.
    Transaminazele imi cresteau ametitor de la o zi la alta si ajunsesera undeva spre 600 (TGP). Totul s-a desfasurat in regim de urgenta si am fost luata pe sus dupa iesirea testelor (nr. 5!)si operata intr-o ora. Se pare ca eu am fost riscul principal. Se putea opri functia ficatului oricand. Bebe la eco era OK. Am nascut un bebe de 2.800 kg. A avut ceva probleme la inceput (casca cu oxigen, incubator aproape 1 sapt.), dar incetul cu incetul le-am depasit. Acum este acasa si totul este minunat [bebelus].
    Boala se pare ca a fost indusa de sarcina, deoarece transaminazele au revenit la normal si acum am ramas doar cu medicamentele pt. ficat. Oricum este ceva foarte periculos. Tu te simti bine si colestaza te poate omori pe tine si bebe fara sa-ti dai seama (daca nu ar fi fost urmariti toti indicii acestia in sarcina).

Va pup si multa sanatate voua si bebeilor vostri!

Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Draga Mihaela,

Ma bucur nespus sa aud ca sunteti amandoi bine. E foarte nasol prin ce ai trecut tu...

Multa sanatate in continuare si sa te bucuri de bebelasul tau.

Sper sa fie o raritate ce ti s-a intamplat tie, sa nu treaca multe mamici prin asa ceva.

Pupici si multa sanatate din nou.

Floricica Veterana latifa's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2008
    Postari in forum
    10.645
    ce simptome are colestaza?
    eu stiu doar atat ca am fiara deformata din nastere, adica strangulata, si uneori imi da batai de cap
    in sarcina am avut o singura criza de fiara, am vomat o zi intreaga ceva lichid galbui, apoi mi-a trecut
    are vreo legatura cu colestaza?

1 an, 1 luna, 2 sapt si 1 zi - PRIMII PASI SINGUREL

AVEM 8 DINTISORI , 4 MASELUTE si 4 CANINI!