Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anca16's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2009
    Postari in forum
    5
    Buna fetelor,

Am de o saptamana scurgeri maronii...am fost la dr si mi-a zis ca e nu e nimic grav, doar putin despirinsa placenta si mi-a dat tratament cu Arefam ( progesteron).Nu inteleg insa de ce mie mi-a spus sa il iau pe cale orala, iar pe prospect scrie clar si categoric ca in sarcina se ia numai pe cale intravaginala.As vrea sa stiu daca alte gravidute au mai luat acest medicament.Sper sa primesc un raspuns cat mai rapid pentru ca azi trebuie sa incep tratmentul si sunt ingrijorata.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.361
    Suna medicul sa intrebi. Sa iti confirme cum sa il iei.
    Eu nu am luat asa ca nu te pot ajuta.
    sarcina usoara si frumoasa.
    Lilypie Second Birthday tickersLilypie Third Birthday tickers

Floricica Nou Venita anca16's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2009
    Postari in forum
    5
    Pai asta este si nedumerirea mea: dr. meu spune sa il beau....si acum nu stiu pe cine sa cred.

Floricica Nou Venita nectarya's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2009
    Postari in forum
    186
    Si eu iau arefam de la 8 saptamani, si la fel il iau pe cale orala. Asa mi-a spus doctorul ginecolog. Cat am mai fost internata in spital am mai intrebat fetele care erau la alti medici si la fel li se spusese sa il ia...Nu stiu explicatia, dar stiu ca pe prospect scrie ca poate fi luat ori intravaginal ori oral. Eu am acum 19 sapt si inca il mai iau si sunt ok...

Floricica Nou Venita cristina2003's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2009
    Postari in forum
    5
    Si eu am avut la 2 luni scurgeri maronii si la fel am luat Arefam dar pe cale intravaginala. Am luat cam 3 saptamani si de atunci nu am mai avut probleme. Mult succes.

Floricica Nou Venita deepblue's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.12.2009
    Postari in forum
    2
    Ti-a dat capsule de arefam 200?

Floricica Nou Venita mikaela29's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.12.2009
    Postari in forum
    3
    Buna. Arefam de 100mg iau si eu de la inceputul sarcinii pentru fixare, 2 pe zi, oral. Am avut scurgeri roz si mi-a marit doza, acum am revenit la doza initiala. Nu stiu de ce, dar arefam oral recomanda ginecologul, o stii el mai bine de ce.Si eu mi-am pus aceeasi intrebare la inceput citind prospectul, dar am facut cum a spus el, probabil asa e mai bine.
    Eu am alta problema acum, o colita abdominala de vreo 3 zile si nu mai trece deloc, mananc covrigi si paine coapta, beau ceai menta si musetel, dar e degeaba.Sunt balonata, imi bolboroseste in stomac si imi urca niste junghiuri in spate.Si mi-e teama sa iau metoclopramid, am vazut ca e contraindicat. Sunt insarcinata in 21 saptamani. S-a confruntat cineva cu problema aceasta?

Floricica Nou Venita anca_25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2010
    Postari in forum
    9
    Buna eu am luat arefan de la 8 saptamani pana la 3 luni parca. Asa mi-a recomandat dar il luam intravaginal ca asa mi-a zis doctorul dar am citit ca se poate lua si pe cale orala. Banuiesc ca daca ti-a zis sa-l iei oral stie el de ce ti-a zis. Eventual confirma cu doctorul sa fii sigura.
    Am avut si eu colita vreo cateva zile dar mi-a trecut fara medicament. Eu zic ca o sa-ti treaca, doar sa ai grija cum amesteci mancarea.

Floricica Nou Venita simona baltateanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    2
    Buna fetelor,
    Si eu iau Arfam de o saptamana, am 6 saptamani de sarcina gemelara... initial nici eu n-am stiut cu sa-l iau dar am sunat-o pe dr si mi-a spus ca daca nu vomit il pot lua pe cale bucala, fiid la serviciu s-a gandit ca e mai usoar asa... dar eu vomit mult asa ca mia-a spus cal pot lua pe cale intravaginala. cand am intrebat-o de ce mi-l prescrie mi-a spus ca este necesar pentru sustinerea sarcinii...
    va pup... sa auzim numai de bine....

Floricica Nou Venita anemarie's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2010
    Postari in forum
    3
    si eu iau arefam de la 7 saptamani si acum am 10. tot pe cale orala il iau, de doua ori pe zi. in prospect scrie ca se ia ori pe cale orala ori intravaginal.

Floricica Nou Venita oanadrg's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2009
    Postari in forum
    10
    Anemarie, si eu iau tot pe cale bucala arefam. . . . . Sunt in 8 sapt si de ieri am niste firicele maronii dupa ce ma duc la baie, dar nu tot timpul. Ieri cand au aparut prima data a sunat doctora si a zis sa nu ma ingrijorez. . . . . . . . . Pai credeti ca pot. Asa de tare vreau sa stea bebelul cuminte in burtica de numai la asta la ma gandesc. Eu iau si duphaston si arefam tot pt mentinerea sarcinii. Ce ziceti de firicelele maronii? Am prog la ecograf abia peste 4 zile