Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680

Idee Medicamente interzise si medicamente permise in sarcina

Sunt o serie intreaga de medicamante care sunt total contraindicate in perioada de sarcina si care administrate de exemplu in primul trimestru de sarcina, atunci cand bebelusul este in formare, pot cauza malformatii congenitale; sunt medicamente care administrate in perioada ultimelor 2 trimestre de sarcina pot avea efecte extrem de toxice asupra bebelusului aflat in dezvoltare.

Medicamente care in mod normal sunt considerate "usoare" precum aspirina, ibuprofenul, chiar si vitamina A, administrate in periaoda de sarcina, pot cauza defecte congenitale si anomalii in dezvoltarea bebelusului.

Sunt de asemenea si o serie de medicamente care pot fi administrate in periaoda de sarcina, precum acidul folic, vitaminele prenatale (daca sunt indicate de medicul ginecolog), fierul (in cazul in care in urma analizelor trimestriale se constata deficiente sau anemii prin lipsa de fier) plus o serie de medicamente care ajuta la sustinerea sarcinii (la fel administrate doar la recomandarea si in dozele prescrise de medic).

Nici o viitoare mamica nu ar trebui sa ia nici un fel de medicament fara acordul medicului sau fara ca acestea sa fie recomandate de medicul ginecolog. Administrarea de medicamente "dupa ureche" in sarcina si nu numai poate fi foarte pericluasa si poate avea repercursiuni grave.

Voi a trebuit sa luati medicamente in sarcina? Ce medicamente v-au fost prescrise si de ce?

Eu tot ce am luat am luat strict la recomandarea medicului: acidul folic, apoi no-spa si gynipral (o periaoda de cateva saptamani) pentru ca am avut contractii inca din saptamana 16 de sarcina. In ultimul trimestru de sarcina pentru ca am avut un risc foarte ridicat de nastere prematura, dupa ce am ajuns la spital cu contractii regulate la 3 minute am luat timp de 4 saptamani pana am nascut no-spa si gynipral in dozele prescrise de medic.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna! Mi se pare foarte interesant acest topic! Inainte sa raman prima oara insarcinata, mi-am facut toate analizele posibile si au iesit ok. Una singura, Vsh, a iesit un pic cam mare, insa nr. leucocitelor era normal iar toate analizele pentru reumatism la fel, erau ok! Cand am avut confirmarea sarcinii, dr ginecolog mi-a spus ca pot sa iau daca am dureri de burtica, nos-pa. Luam de cateva luni bune acid folic si consumam pe cat posibil multe fructe si legume. Durerile de burta erau destul de puternice, dar , evitam pe cat posibil sa iau nos-pa, nu vroiam sa dauneze cumva bebeului. Din pacate, sarcina mea s-a oprit in evolutie in saptamana a 9! Cauza am aflat-o mult mai tarziu, am trombofilie!:( Acum incerc sa raman din nou insarcinata, dar fac deja tratament : aspenter, vit. C de 1000, omega 3, acid folic de 5mg,magne b6! In momentul in care se va confirma sarcina, voi lua cate un nos-pa in fiecare seara si pentru sustinerea sarcinii voi lua si 2 pastile de duphaston pe zi! Mie mi se pare ca sunt foarte multe medicamente ( desi multe din ele sunt vitamine) dar din pacate fara ele nu as putea sa duc o sarcina pana la capat!

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.607
    Citat Postat de julay Vezi mesajul
    Buna! Mi se pare foarte interesant acest topic! Inainte sa raman prima oara insarcinata, mi-am facut toate analizele posibile si au iesit ok. Una singura, Vsh, a iesit un pic cam mare, insa nr. leucocitelor era normal iar toate analizele pentru reumatism la fel, erau ok! Cand am avut confirmarea sarcinii, dr ginecolog mi-a spus ca pot sa iau daca am dureri de burtica, nos-pa. Luam de cateva luni bune acid folic si consumam pe cat posibil multe fructe si legume. Durerile de burta erau destul de puternice, dar , evitam pe cat posibil sa iau nos-pa, nu vroiam sa dauneze cumva bebeului. Din pacate, sarcina mea s-a oprit in evolutie in saptamana a 9! Cauza am aflat-o mult mai tarziu, am trombofilie!:( Acum incerc sa raman din nou insarcinata, dar fac deja tratament : aspenter, vit. C de 1000, omega 3, acid folic de 5mg,magne b6! In momentul in care se va confirma sarcina, voi lua cate un nos-pa in fiecare seara si pentru sustinerea sarcinii voi lua si 2 pastile de duphaston pe zi! Mie mi se pare ca sunt foarte multe medicamente ( desi multe din ele sunt vitamine) dar din pacate fara ele nu as putea sa duc o sarcina pana la capat!
    asta asa este julay,fara aceste multe medicamente nu poti duce sarcina la capat,iti zic din experienta,sarcina pierduta,oprita din evolutie la 12 saptamani,apoi am aflat ca am trombofilie!iti zic ca pana la 6 luni am luat 12 pastile pe zi,utrogestan,vit c,aspenter,no spa,magne b 6,elevit,acid folic
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de andreea_p Vezi mesajul
    asta asa este julay,fara aceste multe medicamente nu poti duce sarcina la capat,iti zic din experienta,sarcina pierduta,oprita din evolutie la 12 saptamani,apoi am aflat ca am trombofilie!iti zic ca pana la 6 luni am luat 12 pastile pe zi,utrogestan,vit c,aspenter,no spa,magne b 6,elevit,acid folic
    Buna, Andreea! Baietelul tau este superb:) Sa traiasca, sa fie sanatos si norocos! Sunt un pic ingrozita de nr. mare de pastile, dar stiu ca sunt multe femei care trec prin aceeasi experienta si reusesc! Asa cum esti si tu! Imi este frica de complicatiile care pot aparea in timpul sarcinii din cauza bolii, sincer, numai gandul ca as putea pierde iar o sarcina ma termina! Sper sa fie totul bine data viitoare, si sper sa se intample cat mai repede!

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Eu in sarcina am tratat un streptococ B si candida, deci antibiotice Augmentin in vreo 2 ture pana s-a negativat. Acum cand alaptez am urmat din nou Augmentin pentru acelasi streptococ B, copilul meu a luat antibiotice in maternitate (penicilina si gentamicina);
    IN sarcina am mai luat fier ca ma anemiasem si un complex de vitamine pre-natale pe care le iau si acum in alaptare. No-spa mai rarut. Utrogestanul cam tot asa... (uitam sa-l iau si apoi l-am abandonat pentru ca nu prea am inteles la ce-mi foloseste si daca nu sunt convinsa, medicul nu m-a convins ca trebuie sa-l iau nu l-am prea luat, acum am pastila ramase pe care ma bate gandul sa le arunc! cand am auzit stirea de ieri de la maternitatea Giulesti am zis ca nu mai nasc in Romania in veci).

Pe mine ma intereseaza ce medicamente as putea lua in alaptare. De exemplul, valeriana nu pot lua, la fel passiflora nu pot lua (pentru stari de anxietate)... astept sa-l intarc si apoi ma voi ocupa de mine. Desi... asa a patit o prietena a mea care avea probleme la un ochi (blefarita) si medicul i-a zis ca se aplica un tratament loc necomplicat si ca ar fi indicat dupa ce alapteaza, a alaptat 2 ani, boala s-a agravat si acum tratamentul e mult mai complicat si mai de durata... Eu zic ca nu e bine sa astepti pana termini cu alaptatul, ci sa vezi ce poti face chiar si in alaptare pentru a nu agrava anumite afectiuni.
    Cu mine se petrece ceva. O viata de om.

nr#1 - 7 luni (21.08.10) nr #2 - 7 luni si 2 saptamani (03.09.10) nr#3-4 8 luni si 3 saptamani (11.10.10) cu febra 39,7) nr #4 (10.11) - FEBRA 7 ZILE, NR#5 - 2 MASELUTE, febra 39,8!

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Dincolo de ce s-a scris pana aici, e vreau sa mai adaug ca eu am fost gravida toamna, iarna, primavara, perioada in care bantuia gripa cu furie. Iar medciul mi-a recomandat fara contraindicatie pentru sarcina Esberitox, pentru imunitate, cura pe care am continuat-o si in perioada alaptarii. Este un medicament naturist, DAR care este recomandat pe baza unor studii clinice (altfe, faptul ca este naturist nu reprezinta o garantie ca nu are efecte secundare sau ca este permis in sarcina). Oricum, acelasi medicament la-m folosit apoi si pentru imunizarea baietelului meu sau aca adjuvant cand totusi se intimpal sa racim.

Iata deci un medicament permis in sarcina; este nemtesc dar exista si in farmaciile din Romania, au si un site in limba romana Esberitox N Tablete

Babelusi sanatosi va doresc

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de ralucanaturista Vezi mesajul
    Dincolo de ce s-a scris pana aici, e vreau sa mai adaug ca eu am fost gravida toamna, iarna, primavara, perioada in care bantuia gripa cu furie. Iar medciul mi-a recomandat fara contraindicatie pentru sarcina Esberitox, pentru imunitate, cura pe care am continuat-o si in perioada alaptarii. Este un medicament naturist, DAR care este recomandat pe baza unor studii clinice (altfe, faptul ca este naturist nu reprezinta o garantie ca nu are efecte secundare sau ca este permis in sarcina). Oricum, acelasi medicament la-m folosit apoi si pentru imunizarea baietelului meu sau aca adjuvant cand totusi se intimpal sa racim.

Iata deci un medicament permis in sarcina; este nemtesc dar exista si in farmaciile din Romania, au si un site in limba romana Esberitox N Tablete

Babelusi sanatosi va doresc
    esti terapeut naturist cumva? eu fac un curs de terapii naturiste... si sunt interesata de domeniu.
    Cu mine se petrece ceva. O viata de om.

nr#1 - 7 luni (21.08.10) nr #2 - 7 luni si 2 saptamani (03.09.10) nr#3-4 8 luni si 3 saptamani (11.10.10) cu febra 39,7) nr #4 (10.11) - FEBRA 7 ZILE, NR#5 - 2 MASELUTE, febra 39,8!

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Sorry, de-abia acum am vazut intrebarea ta. Nu, din pacate.
    Sunt doar o fosta gravida care la- folosit si o mamica care incearca sa fie cat mai informata si sa nu ii dea copilului ei toate prostiile recomandate prin reviste sau..,dupa ureche. Esberitox l-am luat cat am fost gravida si il dau si baietelului meu la recomandarea medicului si de-abia dupa ce m-am interesat si am vazut ca in Germania se da de zeci de ani la gravide si copii, fara contraindicatii, si ca are studii clinice care sa ateste ce scrie in prospect.
    Iar voua vi l-am recomandat pentru ca l-am folosit cu succes.