Like Tree2Likes

Fumatul si sarcina

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ArianaD's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.05.2011
    Postari in forum
    12
    Eu cunosc trei persoane care au fumat pe perioada sarcinii, toate trei au nascut copii mai mici decat era normal din pacate. Odata cu fiecare fum tras in plamani se asimileaza o gramada de toxine, sa nu mai vorbim de creierul mamei care este cu 80- 90% mai putin oxigenat in timpul consumului tigarii respective. Un adevarat blestem fumatul acesta! Am fumat si eu destul, dar am reusit sa renunt brusc si total acum 2,5 ani. Sotul s-a lasat acum un an jumatate tot brusc. Daca intradevar va doriti sa renuntati la fumat veti reusi. Cate 2-3 degete de cafea cu mult lapte mai beau si eu aproape zilnic dar bebelusa nu se agita, e un ingeras. Va doresc multa putere in lupta impotriva fumatului si o sarcina cat mai usoara!

Floricica Nou Venita wf_gab's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2011
    Postari in forum
    6
    V-ati intrebat de ce oare unele femei care nu se supun tuturor rigorilor in sarcina, au copii sanatosi ? Am o prietena careia i-am adresat foarte multe intrebari pt ca eram in situatii asemenatoare, adica incompatibilitate de rh-uri si eram si fumatoare. Eu incercam sa ma las de fumat si am reusit, din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata am renuntat total la tigari. Insa prietena mea, nu. A fumat toata sarcina, a nascut recent cel de-al doilea copil, care este sanatos si mai grasut decat primul in conditiile in care la rh negativ nu prea se recomanda o a doua sarcina. Plus ca se spune ca fumatoarele nasc bebelusi mai mici, slabuti, dar de unde...., bebelusul amicei mele s-a nascut cu 3,5 kg. Cred ca pana la urma tine totul de destin, si daca iti este dat sa ai un copil sanatos sau nu... il vei avea indiferent de stilul tau de viata.

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    prietena ta cred ca a fost printre putinele fumatoare norocoase care au nascut un copil cu o greutate foarte buna....eu una nu cred ca totul tine de destin,soarta in a avea un copil sanatos tun sau ca indiferent de stilul de viata pe care il ai,bun,mai putin bun,vei avea sigur un copil sanatos....nu cred ca medicii vorbesc baliverne cand iti recomanda sa te lasi de fumat atunci cand iti doresti cu adevarat sa devii mama,s-or baza ei pe ceva ,nu??????
    mai sunt de parere ca,chiar daca dai nastere unui copil aparent sanatos ,acesta poate dezvolta anumite probleme de sanatate peste ani si asta datorita vietii intrauterine ....
    eu am o verisoara,care a nascut doua fetite minunate, sanatoase la nastere...a fumat pe parcursul ambelor sarcini(poate si pachetul la zi)...cea mare are 7 ani,iar cea mititica are 5 ani...cea maricica a dezvoltat serioase probleme respiratorii dupa varsta de trei anisori ....aaaa... mentionez ca ambele s-au nascut cu greutate mica,daca imi amintesc bine ,au avut in jur de 2500 g la nastere....
    Lilypie Second Birthday tickers
    Lilypie Kids Birthday tickers

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Daca fumatul nu este bun nici atunci cand nu este insarcinata, cum s-ar putea gandi cineva ca e ok sa fumezi pe timpul sarcinii? Faptul ca x sau y au nascut copii cu greutate normala nu trebuie sa le faca pe gravidele fumatoare sa se culce pe-o ureche. Problemele apar si mai tarziu, si poate afecta plamanii copilului, cresc riscul de astm, bronsite si pneumonii. In afara de asta, exista riscul de declansare prematura a nasterii. Deci wf_gab, faptul ca prietena ta a nascut un copil de 3500 g nu are nici o relevanta.
    Puii mei:
    Catinca (2005), Horia (2007), Rares (2009) si Tudor (2012)
    “In dwelling, live close to the ground. In thinking, keep to the simple. In conflict, be fair and generous. In governing, don't try to control. In work, do what you enjoy. In family life, be completely present.”
    din Tao Te Ching

Floricica Nou Venita Rania's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2011
    Postari in forum
    17
    Recunosc ca si eu am fost o fumatoare inraita inainte sa raman gravida ,dar desi le-am redus de la 1 pachet uneori 1 pachet si jumatate/zi inca mai fumez 1-2 maxim 3 tigari slim pe zi .Fiecare femeie gravida e constienta de corpul ei si de riscurile pe care si le asuma si nimeni nu poate garanta ca fumatoare activa,pasiva sau deloc bebe o sa fie bine numai Dumnezeu stie asta ,dar este un risc pe care cred ca fiecare fumatoare insarcinata si-l asuma cand aprinde tigara,in opinia mea mai bine activ decat pasiv sa-i faca si mai rau copilului si nici sa nu fii constient ca e acelasi lucru.Nu incurrajez pe nimeni sa faca cum fac eu,dar nici nu condam fiecare femeie este libera sa faca ceea ce doreste . Numai bine.

Banned Floricica Debutanta miki00's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    884
    Buna , fetelor. Eu am fumat in timpul celor doua sarcini , am incercat sa ma las si nu am putut. Am vorbit cu doctorul, i-am spus ce problema am si el mi- a spus :Daca nu poti sa te lasi, asta este, dar incearca sa nu fumezi mai mult de 3-4 tigari pe zi. M-am conformat, mai ales ca aveam si greturi, varsaturi... Dar tigarea era tigara. Una dimineata , una la pranz si una inainte de culcare. Fetele s-au nascut cu greutate de peste 3 kg amandoua. In schimb, n-am fumat cat timp am alaptat.

Floricica Nou Venita ioanaszalka's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2011
    Postari in forum
    93
    nu incurajez fumatul in perioada sarcinii dar fiind fumatoare si eu am fumat in timpul sarcinii cam 4 tigari pe zi si am nascut trei copii,primul cu 3,800 al doilea cu 4,200 iar al treilea cu 4,095 si primul nu mii-a fost nici macar racit pana la 3 ani cand l-am dus la gradi, al doilea are aproape 2 ani si a fost racit o singura data pana acum iar cel mic de cand l-am nascut si pana acum nu mi s-a imbolnavit deloc pana acum si are 10 luni.In schimb pe perioada alaptarii nu am fumat nici o tigara cu ultimii doi , doar cu primul am fumat cam 3 tigari cand avea 5 zile si am observat ca se stramba cand il alaptam,de curioasa am gustat din laptele meu si avea gust de nicotina,a fost cel mai oribil gust posibil si din momentul acela nu am mai fumat cat l-am alaptat

Floricica Avansata mamideveve's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    1.450
    Poate ca este un pic off topic dar cand ai un motiv serios...DA... te poti lasa brusc de fumat!
    Tatal meu afland ca are probleme cu inima(destul de mari) acum 10 ani se intampla a zis : gata de azi nu mai fumez...si a reusit!
    Si tu poti reusi draga mea!Copilul se formeaza in primul trimestru..da-i sansa sa o faca bine!

eda
    eda este offline.
    Floricica Nou Venita eda's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2010
    Postari in forum
    14
    Eu cand am ramas insarcinata am decis ca voi fuma, voi bea cafea, voi manca ceea ce vreau, nu imi voi pune restricii. Am fumat pana la 6 - 7 saptamani. Inainte sa merg la primul control am fumat, si m'm dus cu nesimtirea in ochii spunand ca sunt nefumatoare. Insa dupa ce am vazut liniuta aceea mica, de nici un centimetru, care vibra si doar ca nu striga in gura mare "sunt aici si o sa ma fac mare si o sa vin acasa".... nu am mai putut sa ma apropii de ele. Pur si simplu nu am mai simtit nevoia. M-am simtit vinovata ca bebe e acolo si isi doreste sa fie cu noi si eu il afum si ii fac rau.

Floricica Nou Venita luca_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2011
    Postari in forum
    6
    O cunostinta de-a mea a fumat pe tot timpul sarcinii, desi medicul i-a recomandat sa se lase de fumat. Pe langa faptul ca fuma foarte mult, mai bea si cafea cu duiumul. A nascut prematur, iar fetita ei a tot avut probleme de sanatate de cand s-a nascut. Are 7 ani acum, a avut probleme cu vederea de mica si se chinuie sa i se corecteze strabismul. Pe langa asta, are si astm de mica. Tind sa cred ca fumatul in combinatie cu alti factori pot afecta dezvoltarea copilului, nu doar cand fumezi rar in perioada sarcinii. Poate ca e mai bine sa fii precauta si sa faci un efort sa te lasi de fumat in perioada asta. Eu sunt nefumatoare, dar sotul meu fumeaza si cand eram gravida avea grija sa nu fumeze in preajma mea pentru a nu fuma si eu pasiv.

mada_lyna
    Guest
    cum poti sa dai asemenea sfaturi? ma enerveaza la culme oamenii ca tine....daca vrei sa te omori fumand,n-ai decat. dar copila aia pe care zici ca o iubesti ,de ce sa sufere? nu iti dai seama ca zilnic o drogai cu peste 4000 de compusi chimici? si te mai si lauzi cu asta....mai dai si sfaturi...faci lobby pro fumat....in loc sa incerci sa ii oferi fiice tale UN VIITOR sanatos si curat,tu ii faci rau cu buna stiinta....si te lauzi cu asta.....voi n-ar trebui sa faceti copiii(adice cele ca tine,inconstiente de raul pe care il fac unor omuleti care NU se pot apara si nu isi pot alege singuri parintii).
    pt cele care fumeaza in sarcina cititi articolul asta :CE CONTINE O TIGARA
    sa stiti ca si eu am fumat,dar m-am lasat inainte sa decid ca o sa incerc din rasputeri sa fac un bebe(sanatos ). am zis intr-o dimineata :gata,de azi s-a terminat cu fumatul. si asta dupa 14 ani de fumat si trebuie sa spun ca eram maaaaaarrrrre fan al acestui prost obicei. daca vrei sa ii oferi tot ce poti mai bun copilului tau,incluzand o sanatate de fier, poti face acest sacrificiu. sau macar fumezi mai putin.sau deloc.