Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita catalina_200574's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    16

Apa minerala in sarcina

Eu beau cam des apa minerala, deoarece am stari de voma, iar apa minerala imi face bine.

Il poate afecta pe bebe apa minerala?

La ce timp l-ati simtit pe bebe miscandu-se, eu sunt insarcinata in 15 saptamani si am simtit de cateva ori ca un fluture in burtica, chiar la ultima ecogrfaie din 12 octombrie dr. mi-a confirmat ca bebe se misca.

Petse 2 saptamani merg sa fac triplu test si morfologia fetala, sper sa imi ajute Dumnezeu si bebe sa fie sanatos.

Este prima sarcina si am 35 de ani si am foarte multe temeri la cate aud si vad in fiecare zi, mai ales ca am avut probleme si sarcina s-a dezlipit din cauza efortului 1/3, eu nestiind ca sunt inasrcinata, am facut efort.

Urmez tratament de la 6 saptamani si sper sa fie totul bine.

Adtept raspunsurile voastre.

O zi buna si multa sanatate

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    catalina, apa minerala nu poate sa-ti dea decat ...gaze!
    nu are ce sa-i faca rau copilului.

parerea mea e sa nu te stresezi si sa fii optimista si increzatoare in dumnezeu. o sa ai un bebe sanatos si voinic, nu te mai speria de ceea ce citesti si vezi in jur. (daca iti face rau, poate ca ar fi mai bine sa nu mai afli atatea, ci doar lucrurile care te intereseaza sa le stie o viitoare mamica); eu nu m-am uitat la cazuri grave, nu am ascultat povesti cutremuratoare...cu tot respectul pentru problema fiecaruia, dar nu avea ros sa ma incarc cu o energie negativa, doar asa...

si eu am avut 33 de ani la primul copil si aproape 35 la al doilea. slava Domnului, am fost bine si eu si copiii!

iti doresc si tie sarcina usoara si nastere de asemenea, un bebe sanatos si voinic!
    mai scrie-ne, daca vrei.

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    ah, despre prima miscare a lui bebe in burtika...sa nu razi, dar eu nu mi-am dat seama decat tarziu, cand imi facea burta ca toate alea. si sora-mea radea de mine, zicea ca degeaba sunt "batrana' ca habar n-am! imediat nasc si eu nu stiu cand misca! :)))

Floricica Nou Venita syrenne's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2009
    Postari in forum
    182
    eu am simtit cand misca pe la 19 saptamani. Acum am 22 de saptamani si misca buburuza incontinuu.
    catalina, si eu beau apa minerala pentru ca simt nevoia. Nu mai beau sucuri, dar apa minerala da. Nu mi-a facut rau si nici nu cred ca imi face...
    Iit doresc un bebe sanatos...si incearca sa te relaxezi. daca tu esti linistita asa va fi si buburuza ta
    pregnancy

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680
    Catalina sarcina usoara in continuare. Si eu am baut toata sarcina bauturi carbogazoase, chiar imi faceau bine mai ales schweppes de gref Pe bebe l-am simtit prima oara pe la 18 saptamani il tot simteam eu si inainte insa credeam ca sunt matele mele nu bebe

Floricica Nou Venita anca20's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    179
    catalina si eu simteam ca si cum ma gadila ceva inauntrul burtii pe la 15 saptamani si pana pe la 18 tot asa a fost,dupa incepe sa se schimbe senzatia de gadilatura cu niste miscari ;acum o simt de-a binelea
    pregnancy calendar

Floricica Novice danielas's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    340
    dupa parerea mea cred ca cel mai bine este sa nu te stresezi pe cat posibil si ca sa eviti acele "ganduri negative" pe care cred ca le au cam toate mamicile ocupati timpul cu planuri pt bebe:camera lui, lucrusoare de cumparat si de reorganizat in casa pentru venirea lui, ce carut/patut/cadita/sterilizator sa cumperi...lucruri placute care o sa faca ca timpul sa treaca mai repede si in mod placut...la mine a functionat. Iar ca si gluma iti spun ca atat de bine a functionat incat dupa ce am nascut toata familia a fost foarte suparata pe mine pt ca nu aveau ce sa-i mai cumpere pt ca din exces de zel eu cam acoperisem primii 2 ani asa incat acum primim cadouri de la 3 ani
    Sanatate multa!

Floricica Nou Venita amipopa78's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2009
    Postari in forum
    8
    Apa minerala si in general bauturile carbogazoase nu ti pot dauna decat tie provocandu ti gaze, balonare, retentie excesiva de lichide.

Floricica Nou Venita blue_dream's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    7
    Nu te stresa asa mult, catalina; cum au iest testele, esti ok, te-ai mai linistit?
    verze.ro femei cu simtul umorului

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    BUna dimineata, viitoare mamici! Si eu sunt insarcinata, in 6 saptamani, si sunt foarte speriata pentru ca am racit!!! Nu am febra si nici dureri de cap, dar imi curge nasul si am gatul rosu!Imi poate afecta sanatatea copilului aceasta raceala? Nu am luat nici o pastila , m-am tratat doar cu ceai de macese cu lamaie si miere.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Cu Vechime leut's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2009
    Postari in forum
    7.153
    daca nu ai febra e ok. eu ieri m-am trezit cu fata si urechile arzand...nu stiu cat era temperatura ca nu aveam termometru. am luat repede un paracetamol si in timpul asta sotul deja imi cumparase termometru...care mi-a aratat 37,3 grade. nu stiu daca a scazut de la paracetamol sau nici macar nu a fost febra...oricum azi nu mai am nimic. multa sanatate. daca gatul se agraveaza mergi la medic, stiu ca totusi unele medicamente sunt permise si in sarcina puse in balanta cu raul pe care il poate produce o febra mare sau o infectie.