Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

Apa de la dozator Cumpana in sarcina?

Buna fetelor,

Spuneti-mi, va rog, voi in timpul sarcinii ati baut si apa de la dozatoare de genul Cumpana, care se gasesc de obicei la serviciu, la birouri?
    Eu beau in fiecare zi, insa, din obisnuninta, nu m-am intrebat pana acum daca este sigura...
    Voi ce stiti, e OK?

Multumesc!!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.064
    Ca tot pui intrebarea asta...am sa-ti raspund oarecum in cunostinta de cauza....eu sunt din Bucuresti si lucrez in cadrul companiei furnizoare de apa potabila si canalizare....si fara sa fac reclama....eu sunt de parere ca cea mai buna apa de baut este cea de la robinet. Pt. ca stiu ce beau...stiu cum este tratata si cat de des analizata....(Eventualele nereguli de culoare sau depuneri sunt cauzate de instalatiile proprii cladirilor). Si inca ceva...daca miroase a clor este un motiv in plus sa am o siguranta mai mare....
    La apele imbuteliate nu ai nici o certitudine....si ca vorbeai de Cumpana....la fratele meu la serviciu folosesc tipul asta de apa si s-a intamplat ca unul din butoaie sa se inverzeasca pe interior...deci cam pana aici cu apa lipsita de bacterii si microorganisme...
    Personal, in curand voi incepe sa-l trec si pe cel mic pe apa de la robinet...
    Plus ca....apa plata imbuteliata are 2 neajunsuri: plasticul in care este depozitata altereaza calitatea apei....iar in al 2 lea rand, dar poate chiar mai important - apa plata nu este plata...in fapt este o apa minerala decarbogazeificata....Intrebarea este...unde se depun mineralele acelea in cazul copiilor? Evident...la rinichi, care in perioada aceasta au nevoie de toata protectia...
    Lilypie Third Birthday tickers
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    NAMASTE! I honour the place in you in which the entire Universe resides. I honour the place in you which is of LOVE, of TRUTH, of LIGHT and PEACE. When you are in that place in you and I am in that place in me, WE ARE ONE.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    306
    Nu sunt in totala cunostinta de cauza, dar inclin sa-i dau dreptate lui Hayeti.Eu am baut apa de la dozator in timpul sarcinii si nu am patit nimic, dar nu am incredere totala in apa imbuteliata.

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Inteleg, dar eu locuiesc la casa, deci nu beneficiez de calitatea apei de la robinet din oras. Nu este verificata si nici ca lumea filtrata aici la noi. De aceea, sunt nevoita ca deocamdata sa cumpar apa plata imbuteliata sau sa beau la serviciu de la dozatoarele din dotare. Sper sa fie totusi OK in lipsa unei alternative...

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    158
    Apa este tot apa. Nu vad ce riscuri ar putea sa fie. Bacterii sunt peste tot. Nu ai cum sa le elimini 100% decat in laboratoare. Organismul uman tolereaza o parte dintre acestea si in anumite "cantitati".

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    306
    daca apa nu este verificata atunci cu siguranta este bine sa iei apa imbuteliata. Asa cum am spus si mai sus, eu am baut pe toata perioada sarcinii, in cele 9-10 ore pe care le petreceam la serviciu doar apa de la dozator si nu a fost nicio problema.

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60

Apa minerala plata Devin

Mie mi-a recomandat pediatra la prima sarcina Izvorul minunilor si apoi la a doua mi-a spus ca a intrat pe piata romaneasca o apa mai buna, recomandata si de societatea romana de pediatrie si pe care o pot folosi la biberon fara fierbere,
    Este vorba despre Devin, o apa microbiologic pura, recomandata si care provine dintr-o zona ecologica din Bulgaria si pe care o bem toti acum pentru ca este recomandata si pentru cei care au probleme cu rinichii, datorita continutului scazut de minerale.