Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta andreea82's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    805
    Mi s-a recomandat triplu test dupa ce IgM anti-CMV mi-a iesit pozitiv.Stie cineva in ce consta si ce inseamna?
    Am trecut cu bine se serbare! Am fost in forma, am dansat, am cantat... Nu i-am facut de rusine pe mami si tati :)

Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    805
    Nimeni, nimeni nu a facut asa ceva?
    Am trecut cu bine se serbare! Am fost in forma, am dansat, am cantat... Nu i-am facut de rusine pe mami si tati :)

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.261
    medicul este cel care iti interpreteaza rezultatele analizelor. Si eu am facut si daca imi aduc bine aminte mi-a iesit tot pozitiv, dara sta pt ca eu avusesem inainte sa raman gravida si organismul devenise imun.
    Claudia,George Matei si Petru David.
    toate isi au vremea lor si fiecare lucru de sub ceruri isi are ceasul lui.
    Banii nu te mai ajuta cu nimic atunci cand ca sa-i faci trebuie sa-ti neglijezi familia si sa-i dezamagesti pe cei dragi,banii nu stiu sa mangaie,sa aline dureri si sa spuna "te iubesc".Banii isi cer pretul lor....Pacat ca putina lume intelege asta.

Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    805
    Si mie mi-a aparut inainte de sarcina, insa mi-a iesit cum ca exista in organsim.Din cate stiu, daca iti apare inainte de sarcina riscurile sunt considerabil mai mici decat daca iti apare in timpul sarcinii.Dumnezeu mai stie....

Floricica Novice catalinastatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    481
    Buna. Triplu test din cate stiu eu, e bine sa il faca toate gravidele.Si eu l-am facut. E un test care iti depisteaza 3 malformatii posibile inca din a 18-a saptamana de sarcina (parca). Oricum, ca sa te documentezi mai bine am scos ceva de pe net.Se ia un pic de sange si iti da rezultatul in 2 saptamani.
    Este probabil cel mai important test neinvaziv efectuat in scopul detectarii unor anomalii fetale, cum ar fi defecte de tub neural, sindromul Down, sindromul Eduards.
    Este indicat sa se efectueze obligatoriu gravidelor de peste 35 ani, dat fiind ca riscul de a naste un fat cu anomalii genetice creste exponential dupa aceasta varsta ( de exemplu pentru sindromul Down, de la 1/385 la 35 ani pana la 1/11 la 49 ani) si de asemenea in cazul depistarii unor anomalii cromozomiale la un copil nascut anterior.
    Triplu test este o metoda de screening pentru trei markeri din serul matern si anume determinarea nivelurilor serice ale alfa- fetoproteinei, estriolului neconjugat si a gonadotrofinei chorionice.
    Testul necesita o cantitate minima de sange venos si se efectueaza intre saptamanile 14-21 de gestatie.
    De notat, testul are valoare orientativa. Majoritatea gravidelor la care se obtine un rezultat pozitiv pentru trisomie 21 ( sindrom Down), trisomie 18 (sindrom Eduards) sau defecte de tub neural poate avea un copil probabil normal. De aceea un rezultat pozitiv necesita testari diagnostice suplimentare- amniocenteza.
    Pentru ca testul sa fie concludent, el bazandu-se pe corelatia dintre varsta sarcinii si determinarea cantitativa a markerilor serici, este important ca inante sa se efectueze o ecografie pentru stabilirea varstei gestationale reale, prin biometrie fetala.
    Andrei & Catalina & Alexandru Cristian

Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    481
    Eu am 22 de ani si mi l-a dat sa il fac. Nu ma simteam rau, nu au fost probleme in familia mea, dar preventiv, nu strica. Slava Domnului am un bebel sanatos si frumos. Va doresc si tie si bebelului multa sanatate

Floricica Nou Venita bunescumadalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    234
    OF,OF TRIPLUL TEST...NU SE FACE DECAT INTRE SAPTAMANILE 18-22 DE SARCINA SI COSTA FOARTE MULT, CAM 3OOLEI(ASTA IN PITESTI).EU L-AM FACUT, SI AU IESIT VALORILE FOARTE MARI.MI S-A SPUS CA PORT IN PANTECE UN COPIL CU DOWN SI MI S-A SUGERAT ...INTRERUPEREA DE SARCINA.DUPA ZILE DE PLANSETE SI DURERE, SOTUL MEU A INSISTAT SA MERGEM LA UN ECHOGRAF 3D.ACOLO AM VAZUT UN COPIL PERFECT SANATOS.AM PASTRAT SARCINA SI AM NASCUT UN COPIL NORMAL, CHIAR FOARTE ISTET.PAREREA MEA ESTE SA FACI UN ECHOGRAF 4D(E CAM LA ACELASI PRET), INOFENSIV BEBELUSULUI SI FOARTE PRECIS.ACOLO SE VAD TOATE PROBLEME.ASTEPT VESTI.MULTA SANATATE.

Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    481
    Eu am dat 80 ron in Bucuresti la maternitatea Giulesti.Intr-adevar, doctorii astia te omoara cu zile. Dar asta-i tara...ce sa facem...traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul

Floricica Nou Venita bunescumadalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    234
    ASTA-I UN AVANTAJ PENTRU TINE.LA PITESTI NU SE FACE DECAT INTR-O SINGURA CLINICA.DE FAPT SE RECOLTEAZA, CA ANALIZA SE FACE LA BUCURESTI.

Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    805
    Multumesc fetelor! Sincer, ma cam sperie testul asta, mai ales ca am mai auzit de cazuri in care mamelor li s-a recomandat intreruperea de sarcina pe care n-au acceptat-o, in final nascand bebei frumosi si sanatosi... O sa-l fac totusi... Pt linistea lui Tutunaru... Am si o programare pt echografie morfologica fetala la dr. Iosup.Sa speram ca iese bine.

Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    805
    Cam cat costa un triplu test?