Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior nicoleta15's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2008
    Postari in forum
    4.096

Streptococcus agalactiae (grup B) in sarcina

Buna ziua! sunt insarcinata in 8 saptamani si dupa ce am facut analizele m-am trezit cu un rezultat ce m-a ingroziiit:Streptococcus agalactiae (grup B) . din cate am inteles acest streptococ este foarte periculos pentru nou nascut. acesta poate face meningita si pneumonie. s-a mai confruntat cineva cu asta? daca nasterea este prin cezariana mai afecteaza copilul?
    Lilypie Fourth Birthday tickersLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita michela's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    279
    buna nico!si eu am avut acelasi streptococ in sarcina si nu am avut nici un fel de probleme...spre sfarsitul sarcinii am facut un tratament cu antibiotice insa la nastere mi-au administrat 2 doze de antibiotice in perfuzie pt a fi siguri ca bebe nu ia streptococul in timpul nasterii de pe canal...e f greu de scapat de el,ar trebui sa-l pui si pe sot sa-si faca niste analize sa vada daca nu cumva e si el purtator....sanatate si nastere usoara!
    Lilypie Second Birthday tickers
    Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers
    Lista :avem 8 dintisori si 4 maselute

Floricica Senior nicoleta15's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2008
    Postari in forum
    4.096
    multumesc pt raspuns, michela! am vb cu medicul si mi-a zis ca sunt riscuri minime de transmitere la nou nascut atat timp cat nasc prin cezariana. precizez ca si primul copil tot prin cezariana l-am nascut si acum va trebui sa fie la fel. mi-a mai spus ca oricum nu e streptococ B hemolitic. nu stiu prea bn ce inseamna asta, dar cred ca atunci reprezenta un pericol
    Lilypie Fourth Birthday tickersLilypie First Birthday tickers