Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.607
    dupa ce temperatura i-a scazut lui eric 2 zile sub 38,seara a facut aproape 40,am ajuns la urgente ca nu scadea cu nimic,i-au pus branula si am fkt 2 zile ampi cu genta,dar degeaba febra tot facea asa ca am ajuns la budimex unde i s-a dat diagnosticul de pneumonie interstitiala,febra nu a mai fkt de la internare dar i-au schimbat tratamentul,apoi au ineput varsaturile de la antibiotic
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Nou Venita alergo's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2011
    Postari in forum
    4
    fetita mea,de 4 ani si 8 luni a facut alergie la nurofen cu umflarea buzelor si a ochilor desi ii dau nurofen de cand avea 2 luni.am facut testele la alergolog ni s-a prescris aerius,zyrtec ,care nu se mai fabrica si ketof.
    raceste f. des si imi este teama de orice medicament mai ales daca face febra... nu stiu ce sa-i dau.nu i-am dat nimic pt. imunitate...poate ca ar trebui....

Floricica Nou Venita anonimata's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2010
    Postari in forum
    3
    de cate ori se poate lua temperatura la bebe in fundulet?

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    951
    Dragele noastre,

Incepem prima zi a conferintei "Totul despre durere si febra la copii" de pe forumul Copilul.ro.

Vor fi astazi alaturi de noi Dr. Ioana Mihaescu si Dr. Catrinel Preda, medici care lucreaza in cadrul clinicilor Anima, clinica partenera SfatulMedicului.ro.
    "Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!"(Constantin Brancusi)

Floricica Cu Vechime lorimel's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.531
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Nu, ii dau fie picaturile de alogocalmin impreuna cu Panadolul sau dupa Panadol cam la o ora ii puneam suporzitorul cu novocalmin pentru ca la rosu in gat Edi imi face intotdeauna febra foarte mare peste 39 care ii scade de la nurofen (pe la un 38) insa la administrarea Panadolului nu scade absolut deloc, nici macar nu se mentine la 38 ci urca la loc peste 39 deci trebuie sa folosesc novocvalminul pentru ca nu pot lasa copilul cu febra aceea atat de mare inca 4 ore pana la urmatoarea doza de nurofen plus inca o ora - o ora si jumatate pana isi face efectul nurofenul.
    nu am folosit inca algocalmin fiola, acum cand am avut 1 saptamana febra din cauza infectiei la urechiuse, mi-a spus drita sa ii dau o jumatate de fiola de algocalmin in cazul in care trece peste 39 si nu ii scade cu alte antitermice, dar nu i-am dat inca , doat novocalmin si acela cu "strangere de inima", si of asa rea e febra asta :( , ii dau nurofen si panadol (la 4 sau 6 ore, dar de obicei la 4 ore ii creste peste 38.5 ), si daca nu scade un supozitor de novocalmin; inpachetari i-am facut odata, am sunat la spital si mi-au spus sa nu duc copilul cu febra la spital , mi-au spus sa ii scad febra apoi sa mergem si m-au sfatiut sa ii fac inapchetari cu apa la temperatura camerei, am invelit-o intr-un prosop si cand simteam ca s-a incalzit il udam din nou si tot asa pana a scazut febra, tare greu a fost...as vrea sa stiu cum se fac corect inpachetarile si la ce temperatura e indicat sa se faca aceste inpachetari
    Lilypie Kids Birthday tickers
    mami Loredana si tati Sorin

Floricica Nou Venita Dr.MihaescuIoana.SfatulMedicului.ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2011
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de andreea_p Vezi mesajul
    cand poate fi temperatura considerata febra luata rectal?eric este racit,in prima zi mi-a facut febra rectal 39 cu 5 respectiv 39 cu 9 seara,apoi a doua zi a coborat la 38 cu 5 si s-a mentinut intre 38 si 38 cu 2-3, 4 zile!acum o are 37 cu 6-7 depinde de momentul zilei,luand in considerare ca in casa este si cald si el nu sta o clipa locului,este in continua alergatura.i-am luat si axial si o are 36 cu 8
    Febra nu este o boala, doar un simptom sugestiv al unei boli!
    Orice crestere a temperaturii corpului(masurata intrarectal) >38C, este considerata febra si este un potential semn de bacteriemie.

...Semnificatia magnitudinii febrei difera functie de varsta pacientului, astfel definim hipertermia: T>41C la sugar si copil si >39C la nou-nascut.

Floricica Nou Venita florin22's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    buna, am un baietel de 9 luni, la 3 luni a facut bornsiolita ,am fost internati in spital si ne-a administrat gentamicina cu miofilin ca antibiotic. iar dupa 1 luna iar a racit si medicul pediatru ne-a dat augmentin,eurespal,ketof,prednison,pulmexbaby dupa care ne-a trecut si acum tot raceste foarte repede desi e imbracat bine tot timpu, nu mai stiu ce sa fac cu el. ne-a pus sa ne cumparam aparat de aerosoli .ne-am cumparat si ne-a pus sa ii facem aerosoli cu acc fiole (0,5 ml) flixotide de 0,5mg/2ml (0,5 ml) si ser fiziologic (3 ml) acum ne-a trecut .dar nu stiu pentru cat timp.acum mi-a recomandat sa ii administrez oscilococcinum un tubulet pe saptamana.va multumesc.si culmea ca nu face febra va multumesc
    Modificata de florin22; 24.01.2011 la 11:01:51.

Membru inregistrat la
    24.01.2011
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de gabrielaene Vezi mesajul
    In varsatul de vant este indicat ibuprofenul? Am citit tot felul de pareri. Daca nu este indicat care este explicatia?
    In cazul infectiei cu virusul varicelo-zosterian(varicela/varsat de vant) cel mai indicat agent pt scaderea febrei este acetaminofenul,este cunoscut ca administrarea salicilatilor se poate asocia cu aparitia sd. Reye, iar AINS supreseaza raspunsul imun

Membru inregistrat la
    24.01.2011
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de nicole13 Vezi mesajul
    La ce temperatura este indicat sa actionam?Eu de obicei incep prin a-i da Nurofen daca temperatura creste peste 38 de grade.
    Este indicat sa tratam orice puseu febril. Pentru copii,ca agent antipiretic se poate utiliza Nurofenul suspensie, cu aroma de portocale sau forma de administrare intrarectala(supozitoare 125mg), febra incepe sa scada in aproximativ 15 min. de la administrarea preparatului,iar timpul de actiune este de pana la 8 ore.

Membru inregistrat la
    24.01.2011
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Care este schema optima de administrare a antitermicelor in cazul febrei?
    Edi cand face febra face in general febra mare intre 38 cu 8 si 39 cu 7-9 si atunci scade foarte foarte greu dupa administrarea antitermicelor (nurofen) ca apoi sa creasca din nou (pana in 4 ore) si sa nu scada de la Panadol/Efferalgan/paracetamol supozitoare.
    Astfel ca noi am urmat schema nurofen, la 4 ore dupa panadol (fie cu 4-5 picaturi de algocalmin fie la o ora dupa si un supozitor de novocalmin).
    In cazul aparitiei febrei,se poate administra ca agent antipiretic Nurofenul, fractionat in 3-4 prize/24ore, la un copil mai mare de 4 luni,in doza corespunzatoare, insa este de preferat sa consultati un medic pt a stabili cauza exacta si o conduita terapeutica adecvata.

Floricica Nou Venita florin22's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    scuze, am uitat sa precizez ca dr. mi-a recomandat sa nu il scot afara cand e umezeala si e frig,cand bate vantu etc. nici nu mai stiu cum sa procedez cu el ca tot raceste, iar temperatura camerei este constanta.va multumesc. atept sa primesc un sfat,poate mai favorabil si mai eficient.va multumesc