Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    154

Operatie de polipi - pro sau contra?

fetita mea de 3 ani jumate are polipi.din cauza acestora face des rosu in gat,raceli si otita.
    mi s-a spus de 3 medici pana acum ca ar trebui operata. stiu doar o cunostinta indepartata ca a operat fetita ei la 5 ani aproape ca mai avea putin si ramanea surda.
    a trecut cineva prin asta? ce parere aveti despre aceasta operatie?
    multumesc!

sma
    sma este offline.
    Floricica Nou Venita sma's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2010
    Postari in forum
    32
    buna.noi am operat baietelul in vara, la 2 ani si jumatate. se vede diferenta. i-a mai curs nasucul, dar atat.nu am mai ajuns la antibiotic.

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.175
    Buna...sora mea are 2 copilasi.un baietel de 5 ani si o fetita de 8..in urma cu vreo 2 sau 3 ani i a operat pe ambii de polipi.fetita are probleme la urechi...nu aude foarte bine....unii medici au zis ca din cauza ca i a scos polipii.....
    ALESIA TANIA
    Cel mai frumos cadou pe care Dumnezeu ni l a oferit
    Lilypie First Birthday tickers

In data:12.12.2012,a iesit primul dintisor,stanga jos
    In data:13.01.2013,a iesit al doilea dintisor,dreapta jos

Floricica Nou Venita iepurasa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2009
    Postari in forum
    214
    pro cand e cazul...................

Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    168
    Eu am operat-o pe fetita cea mare la 2 ani si 11 luni, operatia a durat20 de minute si a decurs fara probleme, a dormit doar un pic mai mult in ziua respectiva. Dupa operatie am observat o imbunatatire considerabila a sanatatii ei. A mai racit insa nu a mai fost nevoie sa ia antibiotic iar alte complucatii nu a avut. Banuiesc ca in cazul unei complicatii sau a nepriceperii medicului care efectueaza operatia pot exista urmari neplacute, insa la noi nu a fost cazul.Si eu sunt pro operatia cu polipi pentru ca stiu ca aceste vegetatii pot schimba fizionomia fetei copilului, pot afecta inclusiv capacitatea de concentrare a acestuia si chiar daca se refac cred ca este mai bine sa ii elimini pentru o dezvoltare armonioasa, dar si pentru eliminarea disconfortului pe care il creeaza.
    Mă întreb dacă o amintire e ceva ce ai sau ceva ce ai pierdut.
    Woody Allen

Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    154
    multumesc pentru raspunsuri!urmeaza sa operez fetita in vara,si pt ca este spre binele ei o voi face.acum ea este mai sensibila,sta mereu cu gurita deschisa,in sezonul rece ii este greu si de multe ori face rosu in gat cu puroi,care se duce apoi la urechi si face otita.
    vroiam sa intreb pe cele care au operat copii daca intr-adevar dupa operatie copilul s-a dezvoltat mai bine? adica mi s-a spus de catre o asistenta ca fetita mea este cam mica de statura si slabba pt varsta ei (si aprob acest lucru) si ca daca as opera-o as vedea ca o sa isi revina si o sa ia si in greutate mai bine...oare o fi adevarat?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu am fost operata si s-a vazut diferenta semnificativ, de atunci s-a terminat si racelile, eu nu raceacs decat 1 data pe an maxim.....si asta din prostia mea zic eu...:)))eu sunt pro, iar surd poti ramane din cauza polipilor nu din lipsa lor sau dupa operatie....opereaza copilul si o sa vezi diferenta atunci.,...si odata cu scoaterea polipilor, scoate si amigdalele....asa s-a procedat la mine si nu am mai facut rposu in gat de atunci niciodata...doar ca trebuie putina atenti 1 luna dupa opratie!
    multa sanatate
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    523
    eu sunt pentru operatie,am avut probleme cu baiatul in primul an de colectivitate,mi-a facut 7 otite,simteam ca inebunesc de la atatea otite,dr mi-a recomandat operatia,de 3 ani de cand l-am operat nu a mai facut otita,sanatate!
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers
    Notes:

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    229
    Da,s-a inaltat si s-a ingrasat dupa operatie...si aude perfect:)!avea 2.10ani,cand l-am operat(i-a pus si tubulete in urechi),si de atunci a crescut vreo 13-14cm si vreo 5 kg....iar imbolnavirile sunt banale si nu se complica.....a avut 9 luni otita,care nu se mai vindeca...in anul ala a luat 15 antibiotice!!!daca o poti opera mai repede,fa-o!evita alte imbolnaviri...daca 3 medici,au spus ca trebuie operata,nu gresesc!!!!sanatate!

Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    154
    o voi opera,pt binele ei,insa mi s-a spus ca de preferat ar fi in vara,inaintea sezonului rece.
    va multumesc tare mult pt sfaturi si raspunsuri,imi sunt de mare folos.

Floricica Nou Venita cridon_ioana85's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2012
    Postari in forum
    1
    Buna mikiss. Sunt si eu mamica unui baietel de 2 ani jumate si sunt asistenta medicala la un centru de medicina integrativa din targu mures pe departamentul de homeopatie. Baietelul merge la cresa de la varsta de 1 an si mi-a facut otite repetate din cauza vegetatiilor adenoide. Lam tratat cu produse homeopate si racelile au fost mult mai rare. Si noua ni s-a recomandat operatie, dar nici nu ma gandesc la asa ceva, deoarece, cu trecerea timpului, copiii cresc si nu vor mai raci asa des. Toata chestia e sa-i drenezi foarte bine nasucul atunci cand i se infunda, sa nu ii stagneze acolo secretiile, deoarece stagnarea secretiilor in nas duce la suprainfectarea lor si la otita. Iti recomand sa faci si un tratament de imunitate.