Like Tree13Likes

Tatii vor sta o luna in concediu de crestere copil

Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.347
    Citat Postat de rarara Vezi mesajul
    Nu inteleg Krisstina.
    Daca copilul implineste un an pe 22 martie, si tatal trebuie sa stea o luna acasa,eu cand trebuie sa fiu la servici ca sa primesc si stimulentul?
    In jur de 18 februarie tu trebuie sa mergi la serviciu, deci mai inainte de 22 ale lunii, pt a lasa tatal sa stea acasa o luna si sa termine acea perioada cu 2-3 zile mai inainte ca cel mic sa implineasca 1 an

Respectiva luna de concediu poate fi luata in orice moment in perioada de 2 ani, respectiv de 1 an a concediului.
    Ce face mama cand tatal sta acasa: in perioada de o luna cat tatal sta acasa, mama va merge la serviciu si nu va primi indemnizatia de crestere a copilului. Daca tatal nu isi ia concediu de crestere a copilului, mama se va intoarce mai devreme cu o luna la serviciu. Sau mama nu va mai primi indemnizatia timp de o luna.
    Modificata de Krisstina; 14.02.2013 la 17:45:18.

Floricica Nou Venita rarara's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37
    Multumesc pentru raspuns. Si inca o intrebare: daca tatal nu a realizat venituri in ultimele 12 luni atunci nu se schimba cu nimic situatia?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.347
    Citat Postat de rarara Vezi mesajul
    Multumesc pentru raspuns. Si inca o intrebare: daca tatal nu a realizat venituri in ultimele 12 luni atunci nu se schimba cu nimic situatia?
    In situatia respectiva tu te intorci mai devreme cu o luna (luna care ar fi trebuit sa ii revina tatalui), dar fara drept la indemnizatie pe luna respectiva.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    si daca pe mine nu ma mai vor inapoi, ce fac cu luna respectiva?am fost la fostul loc de munca si mi-au spus oarecum ca nu ma mai primesc inapoi!Noi ce vom face?adik nu voi mai primi indemnizatia pe ultima luna?ce vina am eu?
    specific ca baiatelul meu face 2 ani la sf lunii august, mai exat pe 29 august!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.347
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    si daca pe mine nu ma mai vor inapoi, ce fac cu luna respectiva?am fost la fostul loc de munca si mi-au spus oarecum ca nu ma mai primesc inapoi!Noi ce vom face?adik nu voi mai primi indemnizatia pe ultima luna?ce vina am eu?
    specific ca baiatelul meu face 2 ani la sf lunii august, mai exat pe 29 august!
    Luna aceea , practic, se pierde daca sotul sta cu copilul iar mama nu mai are sevici.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    mda...sunt curioasa sincer, pentru ca mai am pe cineva in situatia asta, copilul insa e nascut in 2010 si la ea doar mama a stat si nu s-a intamplat nimic....sunt foarte curioasa ce se va intampala din momet ce eu nu mai am unde sa ma intorc...deci nu e vina mea....ci a lor ca nu vor sa ma mai primeasca inapoi!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Nou Venita AuraCj's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2013
    Postari in forum
    3
    Eu voi intra in concediu de maternitate ca somera si as dori sa stiu ce se intampla cu mine in luna care trebuie sa o ia sotul ? Multumesc!

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.347
    Citat Postat de AuraCj Vezi mesajul
    Eu voi intra in concediu de maternitate ca somera si as dori sa stiu ce se intampla cu mine in luna care trebuie sa o ia sotul ? Multumesc!
    Somera in ce sens, primesti somaj? Daca tatal nu vrea sa stea acasa cu copilul o luna de zile, veti pierde indemnizatia pe perioada aceea- 30 de zile; sau daca mai aveai de luat somaj, vei primi indemnizatia de somaj si nu indemnizatia pt cresterea copilului. Deci de retinut: pt luna alocata tatalui, mama nu mai primeste indemnizatie, fie ca tatal accepta sa stea acasa, sau nu, cu copilul.

Floricica Nou Venita AuraCj's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2013
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Somera in ce sens, primesti somaj? Daca tatal nu vrea sa stea acasa cu copilul o luna de zile, veti pierde indemnizatia pe perioada aceea- 30 de zile; sau daca mai aveai de luat somaj, vei primi indemnizatia de somaj si nu indemnizatia pt cresterea copilului. Deci de retinut: pt luna alocata tatalui, mama nu mai primeste indemnizatie, fie ca tatal accepta sa stea acasa, sau nu, cu copilul.
    Am fost in somaj, apoi l-am intrerupt cu concediu medical si apoi am intrat in concediu pre-natal, iar acuma urmeaza sa treaca cele 42 de zile (post-natal) si voi intra in concediu de maternitate. Practic mai am 3 saptamani de somaj, care le voi termina dupa ce se termina concediul de maternitate.

Da am primit somaj si pe timpul concediilor am primit o parte din somaj, 75% parca.

Ideea este ca sotul doreste sa ia acea luna de paternitate si inca destul de rapid, sa zicem peste 5-6 luni si nu stiu ce se intampla cu mine in acea luna de pauza (daca reiau somajul mai am doar 3 saptamani si apoi se termina) si cum se procedeaza pentru intreruperea si apoi pentru reluarea concediului meu de maternitate.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.347
    Citat Postat de AuraCj Vezi mesajul
    Am fost in somaj, apoi l-am intrerupt cu concediu medical si apoi am intrat in concediu pre-natal, iar acuma urmeaza sa treaca cele 42 de zile (post-natal) si voi intra in concediu de maternitate. Practic mai am 3 saptamani de somaj, care le voi termina dupa ce se termina concediul de maternitate.

Da am primit somaj si pe timpul concediilor am primit o parte din somaj, 75% parca.

Ideea este ca sotul doreste sa ia acea luna de paternitate si inca destul de rapid, sa zicem peste 5-6 luni si nu stiu ce se intampla cu mine in acea luna de pauza (daca reiau somajul mai am doar 3 saptamani si apoi se termina) si cum se procedeaza pentru intreruperea si apoi pentru reluarea concediului meu de maternitate.
    Vei relua somajul atat cat a mai ramas din perioada legala. Anunti in scris la primarie, unde ai depus dosarul, cum ca sotul tau urmeaza sa stea acasa o luna cu copilul.

Floricica Nou Venita eftimye's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.10.2013
    Postari in forum
    9
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Vei relua somajul atat cat a mai ramas din perioada legala. Anunti in scris la primarie, unde ai depus dosarul, cum ca sotul tau urmeaza sa stea acasa o luna cu copilul.
    dar de ce este asa grabit sa ia concediu? crede ca este mai usor sa stea acasa cu copilul, crede ca sta pana tarziu in pat? era mai bine (financiar) sa ia concediul cand terminai cu concediul de maternitate, o sa va fie greu cu un singur salariu (dupa ce termini somajul) - se gaseste greu un loc de munca.