Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sziszi18's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2011
    Postari in forum
    1

Indemnizatie pentru cel de al doilea copil

Buna,
    sper sa ma puteti ajuta cu o informatie :in martie 2010 am nascut pe primul copil, in octomrie 2011 pe cel de al doilea.As vrea sa stiu cand trb. sa cer prelungirea CCC. la firma la care am lucrat inainte de prima nastere :acum sau cand se termina CCC. ptr. primul copil.
    multumesc

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.344
    Citat Postat de sziszi18 Vezi mesajul
    Buna,
    sper sa ma puteti ajuta cu o informatie :in martie 2010 am nascut pe primul copil, in octomrie 2011 pe cel de al doilea.As vrea sa stiu cand trb. sa cer prelungirea CCC. la firma la care am lucrat inainte de prima nastere :acum sau cand se termina CCC. ptr. primul copil.
    multumesc
    Vei intra in CCC2 imediat ce primul concediu pentru cresterea copilului se incheie. Dosarul il poti face oricand, plata indemnizatiei pentru al doilea copil se va face oricum dupa luna martie 2012.

Floricica Senior Sofia23's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    3.303
    Ma intereseaza si pe mine acest subiect si as mai avea o nelamurire (luand exemplul de mai sus):din martie 2012 se considera 1 an sau 2 ani ptr CCC2 sau din momentul nasterii?Adica...indemnizatia va fi platita timp de 1an/2ani sau se scade perioada dintre momentul nasterii celui de-al doilea copil si momentul cand se termina primul CCC ?
    Multumesc anticipat ptr raspuns si sper ca m-am facut inteleasa :) !

Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Vei intra in CCC2 imediat ce primul concediu pentru cresterea copilului se incheie. Dosarul il poti face oricand, plata indemnizatiei pentru al doilea copil se va face oricum dupa luna martie 2012.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Lilypie Third Birthday tickers
    Lilypie First Birthday tickers

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.344
    Citat Postat de sofia23 Vezi mesajul
    Ma intereseaza si pe mine acest subiect si as mai avea o nelamurire (luand exemplul de mai sus):din martie 2012 se considera 1 an sau 2 ani ptr CCC2 sau din momentul nasterii?Adica...indemnizatia va fi platita timp de 1an/2ani sau se scade perioada dintre momentul nasterii celui de-al doilea copil si momentul cand se termina primul CCC ?
    Multumesc anticipat ptr raspuns si sper ca m-am facut inteleasa :) !
    Vrei sa aflii daca pt cel de al doilea copil ti se va plati indemnizatia 2 ani din momentul in care CCC1 inceteaza?
    In cazul dat sunt 5 luni care se suprapun, perioada in care “ curge” doar prima indemnizatie, copilul fiind nascut inainte de 1 ian 2011. Daca ar fi fost nascut pe/ dupa 1 ian 2011 , s-ar fi adaugat un supliment de 600 lei pana la terminarea CCC1.
    In acest caz, CCC2 incepe in martie 2012, imediat ce primul copil implineste 2 ani, si se va incheia in ziua in care al doilea copil implineste 2 ani…., asta inseamna ca al doilea CCC nu dureaza 2 ani ci 1 an si 7 luni aprox.

Floricica Senior Sofia23's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    3.303
    Merci de raspuns desi nu este cel mai grozav..Eu voi naste al 2 lea copil in aprilie 2012 si primul copil implineste 2ani in septembrie 2012...Deci vor fi tot 5luni in care statul nu va plati indemnizatie..Nu mi se pare corect...din moment ce se spune ca un CCC poate fi de 1 an sau 2 (la alegere),normal mi s-ar parea sa fim platite 1an/2 nu 7luni/1an si 7luni.....ca pana la urma crestem 2 copii...Nasol,asta e tara in care traim...Si se mai plang ca ajungem tara de pensionari,pai incurajeaza cumva sa faci copii????
    Oh,well,Merci inca o data Krisstina de raspuns !

Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Vrei sa aflii daca pt cel de al doilea copil ti se va plati indemnizatia 2 ani din momentul in
    care CCC1 inceteaza?

In cazul dat sunt 5 luni care se suprapun, perioada in care “ curge” doar prima indemnizatie, copilul fiind nascut inainte de 1 ian 2011. Daca ar fi fost nascut pe/ dupa 1 ian 2011 , s-ar fi adaugat un supliment de 600 lei pana la terminarea CCC1.
    In acest caz, CCC2 incepe in martie 2012, imediat ce primul copil implineste 2 ani, si se va incheia in ziua in care al doilea copil implineste 2 ani…., asta inseamna ca al doilea CCC nu dureaza 2 ani ci 1 an si 7 luni aprox.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Lilypie Third Birthday tickers
    Lilypie First Birthday tickers

Floricica Debutanta andreearusu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2008
    Postari in forum
    735
    buna seara!
    si eu sunt cam in acceasi situatie ca si sofia23, primul copil implineste 2 ani in septembrie 2012 si al doilea copil se va naste in aprilie 2012. am intels care sunt conditiile de acordare a indemnizatie, si nici mie nu mi se pare corect ca pe perioada de suprapunere sa nu primim banuti decat pentru un copil, dar asta este traim in
    Romania si trebuie sa ne conformam!

pe mine in schimb ma intereseaza altceva si poate primesc lamurir. ce acte trebuie sa contina noul dosar pentru acordarea indemnizatiei? mentionez ca din februarie 2011 nu mai am angajator, am avut contract de munca pe termen definit. ar fi nevoie la dosar de adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni? eu de la cine o primesc? sau cum/ce trebuie sa fac?

multumesc frumos!
    Lilypie Second Birthday tickersDaisypath Happy Birthday tickers

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.344
    Citat Postat de andreearusu Vezi mesajul
    buna seara!
    si eu sunt cam in acceasi situatie ca si sofia23, primul copil implineste 2 ani in septembrie 2012 si al doilea copil se va naste in aprilie 2012. am intels care sunt conditiile de acordare a indemnizatie, si nici mie nu mi se pare corect ca pe perioada de suprapunere sa nu primim banuti decat pentru un copil, dar asta este traim in
    Romania si trebuie sa ne conformam!

pe mine in schimb ma intereseaza altceva si poate primesc lamurir. ce acte trebuie sa contina noul dosar pentru acordarea indemnizatiei? mentionez ca din februarie 2011 nu mai am angajator, am avut contract de munca pe termen definit. ar fi nevoie la dosar de adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni? eu de la cine o primesc? sau cum/ce trebuie sa fac?

multumesc frumos!
    Dupa nasterea celui de al doilea copil, in termen de 60 de zile, faci o cerere catre angajator prin care soliciti prelungirea suspendarii CIM pana ce al doilea copil va implini 2 ani si anexezi o copie dupa certificatul de nastere al celui de al doilea copil.
    Apoi mergi la primarie , unde ai depus dosarul pentru CCC1 si vei completa o cerere prin care soliciti CCC2 . La fel, anexezi o copie dupa certificatul de nastere al celui de al doilea copil.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.344
    ICCJ a decis ca indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, prevazuta de Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, sa se acorde pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, in cuantum de:
    • 800 lei pentru perioada 1 ianuarie 2006 – 31 decembrie 2006;
    • 600 lei pentru perioada 1 ianuarie 2007 – 31 decembrie 2008;
    • 600 lei sau, optional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 de lei pentru perioada 1 ianuarie 2009 – 17 iunie 2009.

Floricica Nou Venita kennya7's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2013
    Postari in forum
    2
    buna seara
    am nascut o fetita pe 23-12-2011 iar sotul a intrat in ccc,intentione sa raman din nou gravida.daca cel de al 2 lea copil se naste dupa data de 23-12-2013 sotul mai poate intra din nou in ccc atunci cand se naste copilul(ex 1luna-2luni de cand a implinit fata 2 ani eu o sa nasc).eu nu lucrez.

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.344
    Citat Postat de kennya7 Vezi mesajul
    buna seara
    am nascut o fetita pe 23-12-2011 iar sotul a intrat in ccc,intentione sa raman din nou gravida.daca cel de al 2 lea copil se naste dupa data de 23-12-2013 sotul mai poate intra din nou in ccc atunci cand se naste copilul(ex 1luna-2luni de cand a implinit fata 2 ani eu o sa nasc).eu nu lucrez.
    Ti s-a mai raspuns la intrebarea aceasta aici: Persoane diferite cu 2 indemnizatii pentru 2 copii

Floricica Nou Venita emanuelalaszlo's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.03.2013
    Postari in forum
    3
    buna am si eu o intrebare, am o fetita de 1an si 4 luni si as vrea sa raman din nou gravida urmanda sa nasc anul viitor dupa ce fetita va face 2 ani (decembrie 2013).Intrebarea este daca voi primi ceva bani pentru acel concediu prenatal care ar trebui sa il am in acea perioada ?Dupa calculele mele ar trebui sa nasc prin februarie -martie 2014.