Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    557

Nelamurit Pubertatea precoce - la ordinea zilei?

Buna ziua! Am si eu o intrebare sau o problema, mai bine spus. Fetita mea are aproape 10 ani. Au aparut cateva semne de maturizare sau de pubertate precoce. Se evidentiaza sub bluzita doi bumbisori, are cateva cosuri pe nas din cand in cand, transpiratia miroase ciudat, iar starile ei sunt tot mai contradictorii. Acum e vesela, acum e suparata, nu stie sigur daca e mare sau e mica, ba vrea sa fie tratata ca un adult, ba vrea sa se joace cu papusile si sa nu aiba mari responsabilitati. M-am uitat si la colegele ei de clasa. Cred ca ea este una dintre cele mai mici acolo, celelalte fetite sunt cu mult mai dezvolttate. Ma gandeam ca intra cu totii mult prea devreme la pubertate. Cred ca si celelalte mamici au observat schimbari la copiii lor, in jurul acestei varste. Ce credeti ca se intampla? Se instaleaza pubertatea precoce? De fapt, ce ma ingrijoreaza pe mine cel mai tare este faptul ca nu cred ca sunt pregatiti copiii, in speta fetita mea nu este pregatita pentru implicatiile pubertatii. Ma puteti ajuta cu cateva sugestii? Cum as putea-o eu ajuta sa depaseasca aceasta perioada grea pentru ea din multe puncte de vedere? Multumesc anticipat.

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Surioarei mele i-a venit menstruatia la 9 ani! La 8 ani fara gluma avea deja sanisori cat pentru o fata de 15 ani. Depinde de dezvoltarea fiecaruia. Mie mi-a venit menstruatia la 14 ani, deci este diferenta mare.
    Printesa noastra mica Maria-Cristina

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Ingerasul mamei mare Darius-Florin
    Lilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita Speranta.Farca's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2011
    Postari in forum
    15
    Nu este vorba despre pubertate precoce, ci despre pubertate cit se poate de normala.
    Daca pe vremea strabunicii mele, fetelor le venea ciclul menstrual la 15, 16 ani, acum varsta aceasta a scazut foarte mult pana la 8, 9 ani.
    Unele dintre cauze tin de supraaglomerare (la oras varsta de intrare la pubertate e mai mica decat la sat), de alimentatie (este mai regulata si mai variata, fara perioade de foamete), de accelerarea dezvoltarii intelectuale si afective...
    Daca la 10 ani are deja mici sanisori inseamna ca parul pubian a inceput sa-i apara de vreun an cel putin. Daca deja transpiratia ii miroase caracteristic, va puteti astepta ca peste vreun an sa-i vina si prima menstra.
    Comportamentul sau ii este ca si aspectul: este si copil, dar se pregateste si sa devina mai mare...
    Acum are mare nevoie de dumneavoastra, dar si dumneavoastra de ea. Amandoua va face bine sa aveti momente in zi de tandrete (sa o tineti in brate, sa o mangaiati, sa-i povestiti, sa-i cititi... sa faceti ceea ce va relaxeaza pe amandoua).
    Este la fel de normal ca uneori sa va simtiti excedata si sa va certati, amandoua incercand sa impuna celeilalte punctul de vedere. Poate va ajuta, daca in acele momente va aduceti aminte ca este doar un copil si nu trebuie luata prea mult in seama cand este furioasa. Este totusi destul de mare pentru a-si asuma responsabilitati si de aceea nu e cazul sa o cicaliti chiar daca nu se ocupa de igiena sau de lectii asa cum dvs. va doriti (sunt treburi ale ei care nu au de ce sa fie coordonate de catre dvs.)
    Acum o poate ajuta daca ii oferiti un model de gestionare a furiei, daca ii aratați cum reusiti dvs. sa va calmati atunci cand sunteti nervoasa.
    O ajuta de asemenea sa va vada implinita ca femeie in aspectele importante ale vietii: in relatia ci sotul, in profesie, in relatia cu prietenii si cu colegii - acesta este un model care o poate invata sa pretuiasca feminitatea ei si sa se bucure de ea.
    Nu trebuie sa neglijati sa vorbiti despre menstruatie, despre ce se intampla in corpul care creste, despre faptul ca aceasta arata ca este posesoarea unui uter care se curata lunar pentru ca in viitor sa poarte copilasi.
    Speranta Farca
    ------------------
    speranta.farca.ro

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    557
    Multumesc foarte mult, raspunsul dumneavoastra a fost cu adevarat cald si linistitor. Vreau sa va spun ca mi-am facut foarte multe griji, tot propunandu-mi sa discut cu ea despre menstruatie. Intr-un final, profitand de cateva circumstante potrivite, am provocat discutia, iar surpriza a fost foarte mare. Fetita mea a reactionat foarte bine, banuiesc ca deja mai discutase cu prietenele ei sau stia ceva. Dar nu s-a inchis, din contra, m-a intrebat, a fost curioasa, dar calma, linistita, cumva pregatita pentru discutie, dar si pentru eveniment....
    Si, intr-adevar, pastrarea calmului este foarte importanta. Daca eu sunt calma, daca nu sunt nedreapta si reusesc sa imi stapanesc emotiile, si ea colaboreaza altfel si incearca sa isi gestioneze mai bine rabufnirile si furtunile...
    Multumesc...

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    fetita mea are sase ani si noua luni si deja ii miroase transpiratia,trebuie sa ma astept la menstra?are inca o atitudine de bebe rasfatat,nici nu vreau sa ma gandesc ca va fi obligata sa se poarte ca o domnisoara de la varsta asta.
    ar trebui sa incep sa ii explic?

Floricica Novice manuelamanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2011
    Postari in forum
    464
    Aliver, te rog nu te supara ca ti-o zic, dar mi se pare ca exagerezi. La aproape 7 ani sa ii vina menstra, sa fim seriosi, e cam imposibil, mai rar dai de astfel de cazuri. Deci nu te speria, parerea mea este ca mai are timp pana sa se dezvolte, e prea devreme acum.

Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Citat Postat de manuelamanu Vezi mesajul
    Aliver, te rog nu te supara ca ti-o zic, dar mi se pare ca exagerezi. La aproape 7 ani sa ii vina menstra, sa fim seriosi, e cam imposibil, mai rar dai de astfel de cazuri. Deci nu te speria, parerea mea este ca mai are timp pana sa se dezvolte, e prea devreme acum.
    nu am cum sa ma supar,dar sunt speriata de cate vad si aud despre copiii dezvoltati prea devreme din ziua de azi.
    Dna Speranta a spus ca daca ii miroase transpiratia ,intr-un an tb.sa ne asteptam si la menstra.Vreau sa ramana copil atat cat are nevoie,nu ma intereseaza ca lumea a evoluat,copiii ar trebui sa fie copii.Nepoata mea la noua ani a avut prima menstra si ii era o scarba teribila ,se ducea la toaleta cu mama ei.Iar acum ,la 11 ani,are niste sani cat aveam eu la 20.Am fost cu ea pe plaja si isi facea griji ca are sutienul prea mic.......eu la 11 ani imi faceam griji ca mi s-a ciufulit papusa.Intelegi diferenta?
    Cred cu tarie ca un om trebuie sa aibe copilarie .fara tampoane si sutiene si dureri menstruale.
    Probabil sunt exagerata,deoarece e ceva ce nu pot controla.

Membru inregistrat la
    24.06.2011
    Postari in forum
    464
    Citat Postat de aliver Vezi mesajul
    nu am cum sa ma supar,dar sunt speriata de cate vad si aud despre copiii dezvoltati prea devreme din ziua de azi.
    Dna Speranta a spus ca daca ii miroase transpiratia ,intr-un an tb.sa ne asteptam si la menstra.Vreau sa ramana copil atat cat are nevoie,nu ma intereseaza ca lumea a evoluat,copiii ar trebui sa fie copii.Nepoata mea la noua ani a avut prima menstra si ii era o scarba teribila ,se ducea la toaleta cu mama ei.Iar acum ,la 11 ani,are niste sani cat aveam eu la 20.Am fost cu ea pe plaja si isi facea griji ca are sutienul prea mic.......eu la 11 ani imi faceam griji ca mi s-a ciufulit papusa.Intelegi diferenta?
    Cred cu tarie ca un om trebuie sa aibe copilarie .fara tampoane si sutiene si dureri menstruale.
    Probabil sunt exagerata,deoarece e ceva ce nu pot controla.
    Aliver, si eu m-am dezvoltat f incet. Cred ca la liceu eram cea mai mica din clasa, sanii mei erau f mici si inca la fel ii am, menstruatia mi-a venit la 15 ani abia. Deci da, copii din ziua de azi sunt mai rapizi in toate cele decat noi, dar asta nu inseamna ca de la 7 ani ii vine menstruatia si alte cele! Mai rar astfel de cazuri si eu sper sa nu te confrunti tu cu ele.

Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Si eu sper la fel
    Eu am avut prima menstruatie la 13 ani,nu stiam prea multe,decat niste istorioare de la o colega mai mare,mama nu mi-a explicat mare lucru,mi-a pus obiectele necesare in brate si gata.Am invatat totul de la colege mai mult sau mai putin cunoscatoare.Nu am amintiri placute despre asta,probabil de asta sunt un pic paranoica.
    As vrea sa ii explic cate ceva de pe acum,dar nu stiu cum,e atat de mica si nu stiu ce i-as putea spune.Nu vreau sa am surpriza sa afle de la vreo colega cine stie ce bazaconii;deja vorbesc la gradi despre niste lucruri ,,avansate,,si vine acasa si imi povesteste cu atata inocenta...
    Ma documentez un pic si ii explic cate ceva,sper sa nu ma trezesc ca imi da lectii.

Membru inregistrat la
    24.06.2011
    Postari in forum
    464
    Citat Postat de aliver Vezi mesajul
    Si eu sper la fel
    Eu am avut prima menstruatie la 13 ani,nu stiam prea multe,decat niste istorioare de la o colega mai mare,mama nu mi-a explicat mare lucru,mi-a pus obiectele necesare in brate si gata.Am invatat totul de la colege mai mult sau mai putin cunoscatoare.Nu am amintiri placute despre asta,probabil de asta sunt un pic paranoica.
    As vrea sa ii explic cate ceva de pe acum,dar nu stiu cum,e atat de mica si nu stiu ce i-as putea spune.Nu vreau sa am surpriza sa afle de la vreo colega cine stie ce bazaconii;deja vorbesc la gradi despre niste lucruri ,,avansate,,si vine acasa si imi povesteste cu atata inocenta...
    Ma documentez un pic si ii explic cate ceva,sper sa nu ma trezesc ca imi da lectii.
    Intr-adevar copii de azi sunt mult mai informati decat noi, dar ma gandesc ca inca e totusi prea devreme sa ii explici asa ceva, dar faci cum stii tu mai bine :)

Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Asta e marea problema:ca nu stiu cum e mai bine,dar cand o aud ce-mi povesteste cand vine de la gradi si ce chestii ,,avansate ,,discuta copiii intre ei-anatomie curata-tind sa cred ca ar trebui sa-i spun eu inainte sa o sperie altcineva.
    In toamna merge la scoala,acolo cred ca e mai rau.Nu pot sa zic decat''ajutoooor,fetita mea creste si eu nu stiu cum sa reactionez !!!!!!!!!''