Like Tree3Likes

Lucruri necesare pentru bebe

Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.177

Lucruri necesare pentru bebe

Buna,mamici si viitoare mamici..
    Sunt o viitoare mamica,urmeaza sa nasc in scurt timp si nu stiu ce ar mai trebui sa am in casa pentru bebe.
    Este primul meu copil si nu vreau sa cumpar lucruri pe care nu o sa le folosesc.
    De ce are nevoie cu adevarat un nou nascut?
    Multumesc...
    ALESIA TANIA
    Cel mai frumos cadou pe care Dumnezeu ni l a oferit
    Lilypie First Birthday tickers

In data:12.12.2012,a iesit primul dintisor,stanga jos
    In data:13.01.2013,a iesit al doilea dintisor,dreapta jos

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    pai sa incepem cu lucrusoare.caciulite,body,salopete,pantalonasi,bluzite,strampi,sosete.gecuta de primavara.apoi paturi cat mai multe,ca ai nevoie,prosoape macar 2.apoi cu celelalte necesare.servetele umede,pampersi,sampon,gel de dus sau sapun,bepanten,ulei de corp,o pompita pt nas,ser fiziologic cat mai mult,pansamente sterile,biberon in caz de nevoie,betisoare de urechi cu opritor,baneocin pentru buric.apa plata daca vreisa ii dai ca sa se invete si cu apa,ceai baby drink in caz ca are colici.cam atat.sa nu cumperi haine f multe,creste extraordinar de repde.si nici sa nu i le iei f mari,mai bine mai putine si bune de copil,decat mai mari sa innoate in ele.mai ai nevoie si de o cadita.cam atat,nu imi mai vine si altceva in minte.poti sa ii mai iei sa ai in casa,supozitoare pt copii cu paracetamol,calciu fiole ca ii vei da,vitamina d3 picaturi,asta daca nu i le faci injectabil.daca imi mai aduc aminte o sa iti spun.nastere usoara.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Un sterilizator daca o sa fie nevoie sa ii dai lapte cu biberonul,noi avem unul de la Avent si ne este ft util.Iti recomand ca biberoanele sa le iei de sticla,noi avem de la Nuk si suntem ft multumiti,suzetele sa fie de calitate(noi avem de la Avent).Haine chiar nu trebuie sa ii cumperi multe,mai bn putine si de calitate,oricum o sa primesti ft multe la botez si nu numai.Samponul este ft important sa fie de calitate,noi folosim de la Klorane si este bun si pt par si corp,este 60lei dar ne tine cam 6 luni.Paturicile daca ii cumperi este important sa foe de calitate,Antonia a mai primit din cele sintetice si am observat ca daca i le puneam sub ea in carutz transpira rau.

Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.177
    In legatura cu sticlutele de lapte..sau ceai.Sunt mai bune cele de la NUK sau cele de la AVENT?
    ALESIA TANIA

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de claudia_claudia Vezi mesajul
    In legatura cu sticlutele de lapte..sau ceai.Sunt mai bune cele de la NUK sau cele de la AVENT?
    Acum ca imi pusasi intrebarea asta intrai pe google si citii despre BPA(cele de la Avent au BPA) si m am ingrozit,deci clar cele de la Nuk sunt mult mai bune.Avent este ft la moda in schimb.Lupta impotriva Bisphenol A

Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.177
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Acum ca imi pusasi intrebarea asta intrai pe google si citii despre BPA(cele de la Avent au BPA) si m am ingrozit,deci clar cele de la Nuk sunt mult mai bune.Avent este ft la moda in schimb.Lupta impotriva Bisphenol A
    Chear nu stiam..eram sigura ca cele de la Avent sunt cele mai bune:))Toata lumea zice ca sunt cele mai bune.Multumesc frumos.
    ALESIA TANIA

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Samponul este ft important sa fie de calitate,noi folosim de la Klorane si este bun si pt par si corp,este 60lei dar ne tine cam 6 luni.Paturicile daca ii cumperi este important sa foe de calitate,Antonia a mai primit din cele sintetice si am observat ca daca i le puneam sub ea in carutz transpira rau.
    E bun si Dalin dar si Johnson care sunt mult mai ieftine si te pot tine la fel de mult.La copiii mei am folosit intotdeauna Dalin si n-au fost probleme de nici un fel; la sapun la fel, din aceeasi gama.Si acum tot Dalin folosesc.
    Ce-ti mai trebuie si nu s-a zis, e un termometru pentru masurarea temperaturii corporale, dar cel clasic, cel cu mercur.Cel electronic poate da erori.Eu n-am incredere in cele electronice.Si un alt termometru pt apa din baie.

Madasebi, de ce ii trebuie multe paturici?Eu am avut trei luate de mine, si una primita.In total, la ambii copii am avut 4 paturici din care si acum mai folosesc una cu care-l mai invelesc pe Rares cand doarme dupa-amiaza; una sta prin dulap iar altele doua stau pe scaunele din bucatarie.Deci: de ce multe?
    mire.t likes this.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    Biberoanele Philips Avent nu contin BPA, ci sunt confectionate din polipropilena (PP) sau polietersulfon (PES). Polietersulfon-ul este o substanta care isi pastreaza calitatile o perioada mai indelungata de timp si este rezistent la temperaturi inalte, iar polipropilena este mai usoara decat sticla, durabila si rezistenta la socuri.

Biberoanele de la Philips Avent sunt fabricate in Anglia si sunt recunoscute pentru principalele beneficii: reducerea colicilor si calmarea bebelusului.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu folosesc biberoane avent pt fetita mea si nu contine bpa

Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.177
    Iar tetinele,din ce sa fie?Ce parere aveti?LATEX sau SILICON?
    ALESIA TANIA

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    hainute nu zic sa cumperi din piata sau dragonul rosu..dar nici preturile de moll nu cred ca iti v-a conveni...eu fetite ii iau hainute de la firmele hm, next,zara, mothercare, tesco, asda,,,si sunt ieftine si de calitate...