Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679

Idee Despre celule stem

S-a discutat foarte mult despre celulele stem si despre recoltare si as vrea in cadrul acestui topic sa punem cap la cap impreuna toate informatiile de care viitorii parinti au nevoie pentru a lua acesta decizie.

Celulele stem sunt folosite pentru a trata cu succes leucemia si diverse forme de cancer. Celulele stem se recolteaza din cordonul ombilical al nou-nascutilor si acesta procedura de recoltare nu reprezinta nici un risc nici pentru mama nici pentru bebelus. Se pot recolta de asemenea celule stem din maduva spinarii la adulti si din dintii de lapte la copii.

Pentru parintii care decid sa faca acesta recoltare de celule stem sunt cativa pasi simplii pe care trebuie sa ii urmeze. In primul rand trebuie sa ia legatura cu una dintre firmele care se ocupa cu recoltarea si stocarea celulelor stem, sa obtina de acolo toata informatiile necesare. Apoi sa discute cu medicul ginecolog cu care urmeaza sa nasca sa afle daca acesta recolteaza celule stem si daca spitalul accepta aceasta procedura. Apoi va semna un contract cu firma respectiva, i se va inmana kitul de recoltare sigilat cu care se va prezenta la nastere si un numar de telefon la care trebuie sa sune dupa ce a nascut.
    Imediat dupa nastere, sotul sau unul dintre cei ce o insotesc pe mamica suna la firma respectiva si anunta ca s-a facut recoltarea si cineva va veni sa ridice celulele stem recoltate de la medicul ginecolog.
    Celulele sunt apoi procesate, analizate si criogentate pentru depozitare si cam dupa aproximativ o luna de zile parintii vor primi acasa rezultatul analizei celulelor stem recoltate impreuna cu factura. In functie de cantitatea de celule stem recoltate, acestea vor putea fi folosite pana la un anumit numar de kilograme.

In Romania au aparut deja mai multe banci de celule stem:
    Biogenis
    Stem Sure
    Cord Blood Center
    Cells Life Center
    Cryo Save Safe for Life
    StemCelexion Available for life
    Stem Health Unirea
    Timcell

Dintre toate acestea am vazut ca cea mai recomadata si cea mai de incredere este Cord Blood Center. Noi am facut recoltare de celule stem si tot la Cord Blood Center am apelat si am fost foarte multumiti.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.724
    si noi tot cu Cord Blood Center am colaborat si la fel de multumiti am fost ! nu stiu insa daca in Rom sa existe spital care sa nu accepte recoltare, nu cred pt ca nu ar fi normal, iar daca dr iti zice asta mai bine gandeste-te ca poate nu stie el cum sa o faca asa ca baga spitalul la inaintare
    CBC mi-au placut ca am semnat contractul cu ei cu cateva luni inainte si pt ca eram cu iminenta de nastere prematura am primit kitul chiar din ziua aia. cand ma-u dus la sala sotul i-a sunat si in 10 min au fost prezenti in spital sa ridice kitul. l-au luat, le-au procesat si abia cand am avut rezultatul cum ca recoltarea a fost cu succes, adica dupa 6-8 sapt, abia atunci a trebuit sa platesc. si aveam parca si optiunea cu plata in 3 rate...pe cand alte firme te pun sa platesti o mare parte macar inca din ziua in care ai semnat contractul. CBC nu, ca daca nu e facuta corect recoltarea si celulele nu sunt suficiente, atunci nu dai nici un ban. si mi se pare mai corect asa
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Asa este Fiorella si la noi a fost aceeasi procedura si mi se pare foarte ok asa, sa platesti dupa recoltare. Plus ca la CBC platesti si in functie de cat sange s-a recoltat si cat se poate folosi, de exemplu la noi s-a recoltat sange care pot fi folosit pana la 27 de kg si am platit mai putin decat daca ar fi recoltat sange suficient pentru eu stiu...60 de kg.

Banned Floricica Nou Venita liviapopescu201's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2017
    Postari in forum
    13
    Sunt insarcinata cu primul meu copil siimpreuna cu sotul meu ne-am hotarat sa apelam la recoltare celulelor stem. voi ati recoltat? Multumesc.

Cuvinte cheie pentru acest topic

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!