Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita amyra82's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2012
    Postari in forum
    4
    am vazut si eu emisiunea aceea dar nu am inteles prea multe din ea, pt ca au fost si pareri de bine si de rau si am intrebat la un targ la care am fost week-end-ul trecut la ce s-a facut referire si spuneau ca decizia de transplant...nu stiu daca ma exprim corect:) apartine medicului care faca operatia. Pe mine, iti spun sincer ca nu ma opreste o emisiune pt a lua o astfel de decizie, ca aici pot fi anumite interese pe care noi sa nu le cunoastem, insa tu ai mai spus ceva si de parerea moasei...sa inteleg ca ti-a recomandat sa nu faci?
    multumesc pt parerea impartasita

Floricica Nou Venita aliginina's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2012
    Postari in forum
    27
    Nu pot spune ca reportajul mi-a schimbat parerea. Tinand cont ca celule stem sunt viabile (daca recoltarea si stocarea s-a facut corect) doar pana la o anumita greutate... dupa care sunt insuficiente. Oare merita efortul financiar?
    Noi am decis sa nu recoltam celule. Moasa mi-a intarit convingerea. In final a fost decizia noastra. Le-asi dona cui are nevoie, dar in Romania nu exista asa ceva.

Floricica Nou Venita amyra82's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2012
    Postari in forum
    4
    Ai perfecta dreptate, Alexandra. Este o decizie pe care trebuie sa o ia parintele, nu spun ca parerea medicilor nu este importanta, conteaza sa auzi care este parerea lor, insa doar noi ca si viitori parinti putem lua ce mai buna decizie pentru viitorul copiilor nostri. Fiecare are dreputul la o opinie, asa cum facem si noi aici :)
    Eu, stiti ce nu inteleg foarte bine: partea cu separare celulara sau depozitare integrala si daca s-au efectuat transplanturi cu astfel de celule... sper, ca ma exprim corect :)pt ca sunt putin obosita..de la bebe:))
    Cum este mai bine?
    Ahh, si inca ceva: din cate am vazut pe anumite site-uri, nu toate firmele ofera acea asigurare de transplant, adica sa plateasca ei interventia ?

va multujmesc pt pareri si va tin la curent daca aflu ceva :)

Floricica Nou Venita Ruxandrarr's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.07.2012
    Postari in forum
    3

Interesant Separarea celulara este vitala pentru transplant

Buna Amyra82,

Iti voi raspunde la intrebarile tale: diferenta intre separare celulara si depozitare integrala si daca s-au efectuat transplanturi cu astfel de celule.

Diferenta principala este ca transplantul are loc cu celule stem, nu cu sange integral crioconservat. Ceea ce inseamna ca daca banca nu le-a separat inainte de crioconservare, aceasta procedura va trebui sa aiba musai inainte de transplant.

De ce este important ca celulele sa fie separate inainte de crioconservare?

In general, exista parametrii pe care medicii impreuna cu cei de la centrul de transplant le au in vedere inainte de a programa un posibil transplant: varsta persoanei care va primi celulele, greutatea, cat de avansat este stadiul bolii, indici de imunitate, daca e transplant alogen (catre o ruda a bebelusului de la care provin celulele stem) sau autolog (bebelusul de la care provin celulele le va utiliza pentru sine), etc.

1. Daca celulele au fost separate inainte de crioconservare, in eventualitatea in care e nevoie de ele, toti parametrii de mai sus se cunosc deja si este usor pentru centrul de transplant sa faca estimarile de rigoare - cate milioane de celule ar trebui folosite pentru rata succes 100% transplant si cate are banca stocate, e fezabil sau nu, abordare transplant, etc.

Daca nu au fost separate, trebuie eliberate catre o alta banca de celule stem care le poate procesa post-crioconservare (centrul de transplant nu le poate separa, nu are aparatura unei banci). Problemele incep de aici: eliberarea poate dura destul de mult (in functie de tara unde vor fi separate si aranjamentele de eliberare necesare), costuri de transport si procesare separate fata de cele initial prevazute, dar mai ales timp pretios care se pierde atunci.

O alta problema este ca daca se separa post-procesare, se va pierde un numar mult mai mare de celule stem fiindca este vorba de o procedura agresiva - de-crioconservare si separare ulteriora - aproximativ 10% din numar initial se pierd din cele cunoscute de mine (ceea ce la un numar de milioane inseamna foarte mult). Problema si mai mare este ca prin separarea dupa dezghetare, se sbarge membrana celulara a unora dintre celule (inevitabil) si se secreta hemoglobina toxica pentru rinichii pacientului.

Aceste informatii se gasesc pe toate site-urile bancilor de celule stem la diferente stocare integrala versus procesare. Din cele cunoscute de mine, doar o singura banca, CBC, mai stocheaza sange integral, toate celelalte le separa.

Transplanturi cu celule stem se intampla din ce in ce mai des. Medicina regenerativa si genetica reprezinta medicina viitorului. De exemplu, Future Health Biobank Marea Britanie, prezenta si in Romania de 2 ani, a avut ultimul transplant in iunie a.c televizat si de BBC. Transplantul a avut loc pentru un baietel de 16 ani din Iordania cu Anemia Fanconi iar celulele au provenit de la surioara lui.

Sper ca moderatorul sa nu stearga acest raspuns, fiindca desi reprezint o banca de celule stem - Future Health Marea Britanie, sunt si eu viitoare mama si sper ca am dat un raspuns obiectiv, cu informatii importante si transparente, ce pot fi verificate.

Floricica Nou Venita Ruxandrarr's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.07.2012
    Postari in forum
    3
    Pe cand, daca sunt separate de banca de la bun inceput, inainte de crioconservare, costurile de mai sus sunt controlabile/ incluse in costul de stocare celule stem. ;)

Floricica Nou Venita Alessia.i's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2012
    Postari in forum
    3
    pana sa se faca o banca publica la noi sigur o sa mai treaca ceva timp. oricum pana atunci bancile private sunt singura obtiune si decat sa stiu ca avem pobilitatea sa stochez celule stem si nu o fac doar pentru ca unii spun si considera ca este doar un business m-am simti extrem de vinovata daca intr-o zi copilul meu sau altcineva din familie ar putea sa aiba nevoie de ele.

Eu trebuia sa iau decizia de a semna un contract de recoltare celule stem tot cam in perioada emisiunii si am avut prietene care mi-au spus ca sunt nebuna ca ma mai duc sa semnez . Cei cu care am semnat eu au fost extrem de corecti si mi-au explicat ce insemna transplant alogen si autolog , de ce la unele boli se spune ca nu poti folosi celulele copilului de la care s-a recoltat si la altele nu , de ce e mai bine separare celulara si nu stocare integrala. Stemsure sunt cei care pe mine m-au facut sa inteleg de ce e bine sa fac aceasta recoltare de celule stem si le sunt datoare sa le multumesc sperand ca nu voi avea niciodata nevoie sa folosesc celulele stem .
    Citat Postat de aliginina Vezi mesajul
    A avut cineva nevoie de celulele recoltate?
    Am inteles ca asa zisa asigurare pentru copil este garantata pana la o anumita greutate (aprox 20kg) si de multe ori nu acopera bolile care sunt stipulate in contract. Deci... campania de publicitate a firmelor care stocheaza si preleveaza este un fel de santaj emotional. Cine nu isi doreste ca puiul sau sa fie sanatos si ferit de toate bolile si maladiile?

Eu si sotul ne gandeam sa facem prelevare, chiar am inceput sa ne documentam. Ne-a deschis ochii un reportaj de la PROTV (Romania te iubesc! - "Romania, te iubesc": Cat valoreaza cu adevarat celulele stem si de ce platim mii de euro pe iluzii) si moasa care ne-a tinut cursul de puericultura. In reportajul de la PROTV era o cercetatoare din Germania care are copil, dar nu a prelevat celule stem la nasterea acestuia.

Cel mai corect mi s-ar parea sa se infiinteze o banca nationala publica in care donezi celulele prelevate in speranta ca poate vor ajuta pe cineva, poate chiar pe propriul copil.
    Asta e parerea mea, dar fiecare face cum vrea ca o face pe banii sai.

Banned Floricica Nou Venita liviapopescu201's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2017
    Postari in forum
    13
    Noi am luat hotararea sa recoltam celule stemmai ales ca sunt insarcinata cu primul meu copil. Consider ca asigurareasanatatii copilului meu merita tot efortul material depus. Insa nu stim ce banca sa alegem. Voi cu cine ati recoltat, daca ati recoltat?

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!