Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita monikadr's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2008
    Postari in forum
    2
    buna.bebe al meu a fost alaptat la spital cu biberonul cateva zile pt ca avea icter grav ,dar cand am venit acasa nu am mai reusit sa-l fac sa suga de la san.vrea doar cu biberonul.trebuie sa ma mulg si sa-i dau cu sticluta.e foarte obositor mai ales noaptea.sunt epuizata.cum sa-l fac sa suga la san.am mameloanele mici si bebe e tare lenes,doarme si cu beberonul in gurita.eu am lapte dar el nu vrea sa pape decat cu biberonul.avem 10 zile.multumim.bebe andrei
    MONICA

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.667
    monik,incearca sa-l pui la san mai des,nu stiu,lasa-l sa i se faca foame bine,iar in loc de bibe,da-i san.multa bafta!trb sa se formeze si mameloanele...incearca mai multe pozitii de alaptat,iar mamelonul incearca sa-l tii ca pe o tigara(asa mi s-a explicat si mie in maternitate)
    Natura ne aseamana; Educatia ne deosebeste.

Floricica Nou Venita paulapaula's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    7
    monik,

cel mai bun sfat este sa perseverezi, sa incerci sa il pui pe bb cat mai mult la san. lasa biberonul deoparte, inarmeaza-te cu rabdare si multa peseverenta... ai sa vezi ca usor, usor, vei reusi.

Bafta multa!

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    bb trebuie pus la san... cand ii e fomica intai si intai pune-l la san... lasa-l sa se chinuie acolo si daca chiar nu reuseste da-i bibe dupa un timp, nu imediat...

cam tarziu am vaz topicul..sper ca ai reusit...

Floricica Novice alinutza82's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2009
    Postari in forum
    413
    Si noi am avut aceeasi pb. La maternitate i-au dat biberon cu complement pentru ca scazuse sub limita acceptabila. Si s-a invatat imediat cu biberonul, mai ales ca mie mi-a venit super greu laptele si foarte putin.
    Eu nu am reusit sa o mai invat la san, mai ales ca chiar si cu sanul, la final tot trebuia sa completez cu artificial. Asa ca am continuat cu pompatul ca sa nu o intarc de tot.

Floricica Nou Venita lusi79's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    27
    Si eu inca ma mulg dupa 14 sapt de la nastere. Bebele a supt foarte putin la san, cam in saptamanile 3-7, dupa care s-a oprit de tot, si singura solutie ca sa nu-l trec exclusiv pe formula a ramas pompatul. In ultima sapt am inceput sa ma mulg manual insa nu stiu cat voi continua asa. Acum mananca undeva la 600 ml lapte matern si 300 ml formula. De la 4 luni sper sa pot sa-i dau ceva mancarica (sa vedem ce zice si pediatrul, dandu-i evident si formula, si astfel sa nu mai fie necesar sa ma mulg.

Floricica Nou Venita levijr's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    4
    Acelasi lucru l a patit si cumnata mea si nu a reusit sa si mai convinga fetitza sa suga la san..a trebuit sa se mulga mereu si sa i dea.Cand vedea sanul incepea sa urle si nu voia sub nicio forma sa se atinga de el.Sper sa reusesti pana la urma sa l convingi pe bebe sa pape.Bafta in continuare.
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita amy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2009
    Postari in forum
    84
    Buna fetelor! Eu am o fetita de 3 luni si acelasi lucru l-am patit...nu vroia san si plangea cand o puneam sa suga. Asistentele mi-au zis ca trebuie sa o tin mai mult la san, sa nu cedez repede. Asa am facut, desi mi se rupea inima cand o auzeam plangand dar pana sa plecam din spital bubulina mea a invatat sa pape linistita si acum rar accepta biberonul cu ceiut.
    HTML • Ezboard • PseudoHTML, UBBCode and BB Code