Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioanaboloaga's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2008
    Postari in forum
    1
    servus.ma numesc ioana.sunt noua pe site.si eu, adica noi:eu si sotul meu ne dorim mult un bebe.suntem casatoriti de 5 ani, incercam de 9 luni sa avem un bebe.acum a dat peste mine o cistita urata, de care sper sa scap repede.
    noi credm mult in d-zeu si speram ca ne va ajuta sa avem un bebe,apoi altul si tot asa.
    cred ca noi toate care incercam, trebuie sa nu ne pierdem speranta si sa credem cu adevarat ca e posibil.

Floricica Nou Venita anuta21's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2009
    Postari in forum
    34
    toate cu ajutorul lui Dumnezeu,o sa va ajute si voi sa aveti un bebe,eu va urez bafta si mult succes.
    ANUTA SI ALEXANDRA

Floricica Senior andrea31's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    4.402
    Buna!ma numesc andrea am 31 de ani si imi doresc nespus demult un bebe,dar tare se lasa asteptat,am luat 5 ani anticonceptionale si acuma fac pauza dar bebe nu vrea sa vina:(
    Lilypie First Birthday tickers

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Buna Andreea! Bine ai venit la noi! Nu-ti pierde speranta, se lasa el asteptat bebe, dar cand o sa vina, o sa uiti complet de aceste momente..

Noi te invitam la discutii alaturi de noi, vino si tu aici:

Aici vorbim cu barza
    "Mi-e de ajuns sa stiu ca pot" - Dostoievski

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Neata fetelor, eu azi am descoperit o stire care nu mai este de ceva vreme recenta, insa am zis sa va intreb si pe voi ce parere aveti:

Poate influenta dieta mamei sexul viitorului copil?

Studiile pe aceasta tema sunt contradictorii, unele sustinand ca nu exista nicio legatura intre dieta mamei de dinainte de a ramane gravida si pe timpul sarcinii, altele demonstrand, prin statistici, ca pana si cerealele consumate dimineata pot influenta sexul viitorului copil.

Un studiu aparut in 2008, in Marea Britanie, scotea la iveala faptul ca micul dejun format din cereale ar putea ajutata mama sa nasca un baiat, conditia fiind ca cerealele sa fie consumate si inainte de conceptie si in timpul sarcinii.

Datele au fost reanalizate recent, iar concluziile doctorului american S. Stanley Young, care se bat in cap cu descoperirile de acum un an, au fost publicate miercuri in Proceedings of the Royal Society B.

Potrivit acestuia, "incercarea de a influenta sexul viitorului copil a fost de un imens interes intotdeauna. Daca ceva atat de simplu, precum consumul de cereale ar fi facut vreo diferenta, atunci cu siguranta ne-am fi dat seama de asta pana acum".

Alte doua studii din 2008 fac referire la faptul ca un numar mai mare de calorii rezultate din mesele zilnice ar putea avea ca rezultat nasterea unui baiat. La fel si daca mama ia in greutate ma mult pe timpul sarcinii.

Daca, atunci cand este gravida, viitoarea mama isi supravegheaza exagerat alimentatia si numarul de calorii din mancare sansele sunt mari ca fatul sa fie de sex feminin, mai arata studiile.

..voi ce parere aveti? am mai citit intr-un jurnal de medicina, cum ca s-au mai trezit acum sa spuna ca nu numai dieta mamei ar influenta, dar si a tatalui

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Amprentele fertilitatii descoperite. Noi raspunsuri la intrebarile legate de FIV

Se pare ca cercetatorii au ajuns la o solutie pentru femeile care isi doresc un copil si apeleaza la fertilizarea in vitro. Ei spun ca un simplu test ar putea decide daca este cazul sa apelezi la tratamentul costisitor reprezentat de FIV sau nu.

Se pare ca simplu test consta intr-un test de sange care ne poate oferi informatii despre probabilitatea de a ramane sau nu insarcinata.

Cercetatorii au descoperit markeri genetici in sange care ofera "amprenta fertilitatii". Desi cercetarile sunt inca la inceput, acest test de sange ar putea sa ne ofera informatiile atat de necesare inainte de a hotara sa facem FIV, un tratament foarte costisitor, dar si epuizant, atat din punct de vedere fizic, cat si emotional.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.198
    Dragele noastre,

Stim cat de mult va doriti fiecare dintre voi sa deveniti mame, stim cat de mult va sustineti intre voi si mai stim ca avem pe site cea mai unita comunitate de aspirante!

De aceea, impreuna cu Centrul de Fertilitate Polisano Bucuresti, am lansat un concurs care vi se adreseaza si are ca premiu o inseminare artificiala gratuita.

Ce trebuie sa faceti?

Sa va sustineti intre voi!

Intrati in pagina concursului: CONCURS: Centrul de Fertilitate Polisano Bucuresti acorda o sansa visului tau! si postati povestea unei aspirante din comunitatea Copilul.ro pe care doriti sa o sustineti pentru a castiga inseminarea artificiala.

Va dorim succes si suntem sigure ca VOI veti face cea mai buna alegere!

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

Floricica Nou Venita georgyca's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2011
    Postari in forum
    1
    Buna seara,sunt noua in clubul femeilor care vor sa devina mamici,si as vrea sa va spun si eu povestea mea,sper sa nu va plictisesc.M-am mutat la sotul meu in urma cu aproape 2 ani si de atunci am inceput sa lucram la proiectul bebe dar se pare ca se lasa asteptat.Am mers la doctor mi-a dat tratament cu clomifen ,am facut si histero din care a rezultat ca o trompa e buna dar una are putine probleme,in rest dr spune ca totul e ok,dar sotul nu vrea sa-si faca afurisita aia de spermograma si credetima eu sun distrusa pentru ca sora mea e mai mica ca mine cu 5 ani si sa maritat mai repede ca mine iar acum mi-a spus ca e gravida.Sper ca nu v-am plictisit si sper sa avem toate in curand ce ne dorim enorm.

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!