Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959

Idee Stiri la zi despre fertilitate

Sansele de a concepe intr-un ciclu sunt de 20-25% in cazul cuplurilor fara probleme medicale.

Spermatozoizii traiesc pana la 5 zile la nivelul tractului genital feminin, pe care un ovul supravietuieste doar 12-24 de ore.

Fertilitatea este o problema de cuplu, nu este doar o problema a femeii!

Inainte de ovulatie, pentru ca un ovul sa se matureze are nevoie de 3 luni de zile. Un mediu sanatos este foarte important pentru ovul, atat in timpul acestei perioade, cat si in zilele urmatoare dupa conceptie, cand nu stim daca suntem sau nu insarcinate.

Intregul proces de formare a spermei dureaza 3 luni, spermatozoizii de astazi sunt produsul sanatatii unui barbat din ultimele 3 luni.

Fertilitatea unei femei scade odata cu varsta datorita calitatii si cantitatii ovulelor, starii de sanatate a uterului si a schimbarilor hormonale.

Fertilitatea masculina de asemenea scade odata cu varsta. Calitatea spermei se reduce incepand cu varsta de 35 de ani. Factorii masculini contribuie intr-un procent de 30-35% la cazurile de infertilitate, in cazul australienilor, factorii masculini sunt cel mai important motiv pentru care cuplurile recurg la fertilizarea in vitro.

Infertilitatea, sau imposibilitatea de a concepe dupa 12 luni de zile dupa relatii sexuale neprotejate, afecteaza 1 din 6 persoane la 3 milioane de locuitori.

Pentru 25% din cuplurile cu probleme de fertilitate nu se vor gasi cauze medicale in urma analizelor.

Se accepta acum ca stilul de viata are un impact foarte important asupra fertilitatii. Prin acesta ne gandim la: varsta, boli, medicamente, toxine, droguri, slaba alimentare sau probleme de greutate.

Cat dureaza pana ramai insarcinata? Durata de timp difera de la cuplu la cuplu, insa in medie, conform unui studiu realizat pe 100 de cupluri care au relatii sexuale de 2-3 ori pe saptamana, vor reusi sa conceapa:

30% in prima luna
    60% in urmatoarele 6 luni
    85% in decursul unui an
    "Mi-e de ajuns sa stiu ca pot" - Dostoievski

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Fertilitate sau Moda?

Acest lucru mi s-a parut cel mai simpatic. Se pare ca cercetatorii au realizat anumite studii a caror rezultate au aratat ca atunci cand dorim sa ne aranjam frumos si machiem, se pare ca cel mai des o facem atunci cand are loc ovulatia. Se spune ca "hormonii vorbesc". Intr-adevar alegerile in privinta vestimentatiei nu reprezinta un test de ovulatie , insa este posibil ca nevoia acuta si spontana de a ne aranja si accesoriza sa ne spuna ceva.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Varsta inaintata a taticului, un factor care sprijina infertilitatea

In randul cuplurilor cu probleme de fertilitate, in care barbatii au peste 35 de ani, s-a observat ca sansele de reusita in conceptie scad odata cu inaintarea in varsta.

La aceasta concluzie au ajuns cercetatorii francezi dupa ce au realizat studii pe 12.000 de cupluri care au apelat o clinica de fertilitate din Franta.

In majoritatea cazurilor, cuplurile nu puteau avea copii datorita infertilitatii masculine. In respectiva clinica au avut loc in total 21.239 de fertilizari in vitro.

Cercetatorii au descoperit de asemenea ca femeile peste 35 de ani au o sansa de 8.9% de a concepe, fata de 14.5% in cazul celor tinere.

Se pare ca pierderile de sarcina au loc frecvent in cazul cuplurilor in care barbatii au peste 35 de ani.

Acesta este primul studiu consistent care poate sa certifice faptul ca varsta barbatului dintr-un cuplu poate pune amprenta pe infertilitatea de cuplu.

Sursa: HealthDay News
    Laura Moise
    Redactor Copilul.ro

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.755
    Foarte interesant si intr-adevar adevarate in cea mai mare parte lucrurile acestea...
    Dar ca o paranteza amuzanta...
    Il stie toata lumea pe Julio Iglesias...Este unul dintre preferatii mei. Si am citit ca are un bebe de 1 anisor,o pereche de gemeni de 6 ani si inca 2 copii de 8 si 10 ani cu cea de-a doua sotie, deci nemaivorbind de cei 3 din prima casatorie...
    Culmea culmilor este ca atunci cand avea 61 ani lui Julio i s-a nascut un fratior, tatal lui avand 89 de ani!!! Si asta nu e tot, la un an diferenta apare urmatorul copil al batranului in varsta de 90 de ani, copil care, insa n-a mai apucat sa fie vazut de tatal sau, acesta murind la cateva zile dupa ce anuntase ca asteapta inca un copilas. Copilasul, o fetita, s-a nascut exact in ziua in care tatal sau ar fi trebuit sa implineasca 91 de ani...
    Ei, asta da fertilitate...si...se mosteneste...
    http://www.julioiglesias.com/central.asp?ruta=/ro/bio.htm
    Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa. Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Hehe! Foarte interesanta informatia pe care ai adus-o. Esti dragalasa tare cu ultima afirmatie Daca la asa o varsta se poate..hihi.. Intr-adevar, despre ce am scris eu mai sus este vorba de o medie. De obicei in urma studiilor medicale, unele concluzii nu tin neaparat de cazurile fericite..

Chiar nu stiam despre Julio Iglesias . Inotatori campioni, ce sa mai zic.. hehe

Vroiam sa dau adauga si mi-am adus aminte, facand o paranteza. Cred ca treaba cu infertilitatea dupa o anumita varsta este cum e si cu fumatul in sarcina, uneori afecteaza, alteori nu. Depinde de organismul fiecaruia..

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.755
    Da, asa este. Depinde de multe, de organism, de mediu, toate au influenta...si genele, evident.
    Auzisem de Julio ca vine in Romania intr-un miniconcert, a si fost deja si asa am intrat pe site-ul acela...
    Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa. Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    959
    Pierzandu-ma prin fapte despre preconceptie, am ajuns pe niste pagini romanesti, unde am gasit anticonceptionalele denumite "pastile antibebe", personal mie mi se pare foarte rece. Inteleg ca in ziua de astazi toate articolele sunt facute sa fie cat mai atractive sau ma rog... asta cu pastile antibebe mi se pare prea prea... Culmea e ca am intalnit si pe forumuri la "aspirante la bebe" in discutii intre fete ca si noi care ne dorim bebe. Poate sunt eu aiurea... Nu stiu. Voi ce parere aveti?

Floricica Cu Vechime lauriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    7.767
    Foarte interesante articolele Laura... Multumim!
    Si despre Julio si tatal sau ce pot sa zic??? Chiar nu stiam! Hihihihi... Am ramas fara cuvinte...
    Lauriana

pregnancy

Floricica Nou Venita adyya's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2008
    Postari in forum
    2
    Dupa 12 inseminari nereusite am ramas fara cuvinte...Mai conteaza restul?

Floricica Nou Venita adyya's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2008
    Postari in forum
    2
    Intr-o Romanie in care copiii sunt abandonati,multi isi striga neputinta de a avea un copil,iar statul nu face nimic pentru asta...Cand financiar nu mai faci fata,te gandesti ca asta ti-e soarta...Costuri mari pentru inseminari,nu mai vorbim de fertilizarea in vitro,pentru care trebuie sa te vinzi sau sa vinzi ce ai.Oare nimeni nu stie,nu aude,nu vede? 3 mii de euro in vitro in conditiile in care salariile sunt jalnice?N-am auzit pe nici un post tv discutandu-se aceasta problema.Internetul a ramas cutia de rezonanta a strigatelor neputincioase...Sunt pesimista,dar oare dupa atatea incercari esuate,cum altfel as putea fi?Interogatii retorice...(Andreea M.)

Floricica Cu Vechime lauriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    7.767
    Buna andreea si bine ai venit! Imi pare rau! Te inteleg foarte bine! Spui ca esti pesimista si ca nu ai cum altfel sa fi! Daca vrei sa ne lasi sa incercam sa-ti redam buna-dispozitie si sa iti readucem speranta in suflet, pe noi, aspirantele la burtica, cele care ne confruntam cu aceleasi probleme ca si tine ne gasesti pe topicul Sa speram ca nu vine cm-ul ci bebele mult asteptat. Vino alaturi de noi si te asigur ca te vom face sa te simti mai bine. Pupici
    Lauriana

pregnancy

OK

Acest site folose╚Öte cookie-uri pentru o mai bun─â experien╚Ť─â de vizitare. Prin continuarea navig─ârii, e╚Öti de acord cu modul de utilizare a acestor informa╚Ťii. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!