Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alili's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2010
    Postari in forum
    3
    Buna, este prima data cand scriu pe un forum, dar am citit lucruri interesante.Am si eu nevoie dun sfat/

Am avut 2 sarcini oprite in evolutie, iar acum as vrea sa incerc din nou.

Medicul meu mi-a dat de luat inainte acid folic si Aspenter (aspirina)75mg; acidul folic e ok, dar nu prea inteleg ce cu Aspenterul, iar doctorul meu e plecat din tara.

Poate cineva sa ma ajute?

Floricica Novice monaco's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    389
    Buna alli si bine ai venit [imbratisarea]
    Cu aspenterul nu stiu care e faza.
    MIe pentru sustinere, asat in cazul in care raman mi-a dat acid folic si arefam ( progesteron) care fixeaza sarcina.
    Poate ai pierdut sarcinile ca ai lipsa de progesteron si fara el nu poti sa duci o sarcina.
    Acum nu stiu exact care e situatia la tine.
    Intra la SEMNE DE SARCINA 7 acolo suntem mai multe si poate stiu fetele.

Moderator Floricica Veterana Tinker_Bell's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    10.696
    Aspirina; luata ocazional in timpul sarcinii, nu va face rau copilului, in special in primele 2 trimestre. Aspirina este riscanta in ultimul trimestru, cand chiar si o singura doza poate influenta cresterea fatului. Aspirina este anti-prostaglandina care intervine in mecanismul travaliului si poate prelungi atat sarcina cat si travaliul si poate provoca sangerare excesiva inainte si dupa expulzare. Pe de alta parte, doze mici(162 mg)-sub supraveghere medicala pentru a trata boli imunologice ,ca lupusul,a opri travaliul prematur sau a preveni preeclampsia sau intarzierea cresterii fetale,nu par sa creeze probleme.
    Ibuprofenul (Paduden, Artofen, Advil, Brufen etc), asemanator cu aspirina in unele privinte, folosit in ultimul trimestru poate produce tulburari la fat, sarcina sau travaliu prelungit.
    Acetaminofenul (Paracetamol,Adol,Panadol,Tylenol etc) luat in doze moderate in timpul sarcinii, nu pare a fi toxic; trebuie luat insa numai cand este necesar si numai cu aprobarea medicului.
    Aspirina si sarcina

In 1990, the Food and Drug Administration - organizatie guvernamentala americana fara al carui acord nu se poate lansa nici un medicament sau aliment pe piata SUA, a emis urmatorul avertisment legat de utilizarea aspirinei in timpul sarcinii: "Este extrem de important sa nu se foloseasca aspirina in ultimele trei luni de sarcina, cu exceptia indicatiei specifice de la medic, intrucat poate produce probleme la copil sau complicatii in timpul nasterii".

Mai concret, dozele mari de aspirina pot determina hemoragii la mama si la copil dupa nastere, pot produce un retard al cresterii intrauterine a fatului si chiar moartea bebelusului. Dozele mici de aspirina s-ar parea ca sunt totusi sigure in sarcina, dar si mai sigur este sa stai departe de acest medicament daca medicul tau nu ti-a spus ca ai neaparata nevoie
    daca vrei sa mai vorbim,apsa clik AICI

Membru inregistrat la
    19.01.2010
    Postari in forum
    3
    multumesc mult de informatii, problema e ca mie mi-a recomandat aspenter inainte de ramane insarcinata, tocmai pt ca am pierdut 2 sarcini; cred ca cel mai bine e sa-l intreb pe doctor.

Membru inregistrat la
    19.01.2010
    Postari in forum
    3
    Apropo, a mai trecut cineva prin trista mea experienta de a pierde 2 sarcini?
    Ati reusit sa aveti bebe dupa? eu incerc acum din nou, dar mi-e tare frica, cu toate ca dr meu m-a asigurat ca, cu un tratament si in timpul sarcinii, si un pic de noroc pot avea un bebe pana la sf anului.... si tare mi-l doresc....

Moderator Floricica Veterana Tinker_Bell's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    10.696
    alili eu am pierdut o sarcina,mare,3 luni si ceva,a fost nevoie de chiuretaj,la 3 luni am ramas insarcinata si am nascut o fetita,sarcina am tinut-o cu tratament pana cand am nascut,cu ajutorul medicului si a lui Dumnezeu am o fetita care are 5 ani si acum astept bebe2,sper sa fie bine!nu te descuraja si mergi inainte ca totul va fii bine.iti las link-ul sa intri la topicul unde suntem mai multe fete si putem dicuta mai mult.pupiciapasa clik aici