Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita georgiana87's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2010
    Postari in forum
    3
    Am 31 de ani si la ultimul control ginecologic mi s-au descopeir 2 fibroame: unul intramural de 30mm/ 25 mm, si unul subseros de cca 1mm.

v-as ruga sa-mi spuneti daca aceste 2 fibroame ma pot impiedica sa raman insarcinata, si in ce masura imi pot afecta o eventuala sarcina.

va multumesc!

Floricica Nou Venita adriana_2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2010
    Postari in forum
    21
    Buna Georgiana,
    Eu am 3 fibroame - si am fost catalogata ca am uter fibromatos.
    Din ce am citit aceste fibroame afecteaza fertilitatea - poate impiedica nidarea.
    Eu luna viitoare merg din nou la doctor si am sa o rog sa-mi spuna mai multe detalii despre asta.
    Eu incerc de 3 luni sa raman insarcinata.
    Spune-mi, ai facut si un control endocrinologic? Ai probleme cu tiroida?
    seara placuta!
    Lilypie Trying to Conceive 21 to 37 day cycle tickers

Membru inregistrat la
    24.01.2010
    Postari in forum
    3
    Buna Adriana,
    Si eu tot uter fibromatos am.
    Fibroamele tale ce dimensiuni au, si ce fel sunt?
    Tot de 3 luni incerc si eu sa raman insarcinata, si chiar din prima am avut o intarziere de 12 zile, o sangerare usoara asemenatoare "nidatiei", insa la scurt timp mi-a venit-nu stiu ce sa spun ca a fost: o alarma falsa sau un avort spontan ovular/ embrionar.
    Dupa, am fost la dr, dar nu a reusit sa-mi spuna daca am fost sau nu insarcinata (sau poate nu a dorit sa ma sperie), insa in aceste conditii mi-a recomndat ca in luna decembrie sa nu incerc sa mai raman (sa fac pauza o luna), sa fac intre timp niste analize (IGG, IGM etc) si sa iau acid folic- analizele au iesit ok, iar acum astept cu nerabdare sa pot ramane insarcinata.
    Toate cele bune,

Membru inregistrat la
    24.01.2010
    Postari in forum
    3
    M-ai intrebat de tiroida: nu, nu am facut nici un control endocrinologic, dar nu am avut nici o problema pana acum cu tiroida.