Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421

SFAT!!! Ce inseamna lama de lichid in FSD?

Dragi mamici si viitoare mamici,
    In urma a numeroase analize pe care le-am facut pentru a ma pregati de sarcina, la o eco, mi s-a spus ca am o lama de lichi in FSD de 6 mm. Mi s-a dat un tratament cu antibiotice TAVANIC si cu supozitoare INDOMETACIN.
    M-am cam speriat, deoarece nu mi s-au dat prea multe explicatii si vroiam sa stiu daca voi aveti vreo idee? Ati trecut prin asa ceva? E grav? Afecteaza o eventuala sarcina?
    Multumesc mult!

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Sacul Douglas reprezinta o cavitate in spatele uterului si este locul in care se varsa lichidul pe care il contine foliculul ovulator,prezenta lichidului este normal dupa o ovulatie,daca era o lama mai mare de lichid si prezenta si sange atunci puneai problema unei sarcini extrauterine(ceea ce la tine nu cred ca a fsot cazul).
    in general cauzele unei lame fine de lichid sunt nenumarate dar de cele mai multe ori tin de probleme ginecologice adica:ovulatie prin ruperea foliculului,sau existenta unui mic chist ovarian care sa rupt sau data de o endometrioza.
    nu trebuie sa te ingrijorezi daca era ceva mai grav probabil ca primeai niste raspunsuri mai exacte.... din moment ce ai primit Tavanic care este un antibacterian cu spectru larg si actioneaza asupra unui mare nr.de bacteriii iar Indometacinul care este antiinflamator eu zic sa stai linistita.. probabil ai o usoara infectie.
    sper ca ti-am fost de folos si m-am facut inteleasaca cat de cat.