Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 29
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita paulaap's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    2

Simptome sarcina

Buna ziua. Acum aproximativ 2 luni mi-am inceput viata sexula, iar ultimul contact l-am avut cam acum 6 saptamani. Desi am folosit metode contraceptive, paranoia nu-mi da pace si ma tot gandesc ca sunt insarcinata. Ciclul mi-a venit regulat, si m-a tinut cam 3-4 zile, mentionez ca de aproape un an ma tine asa putin. Mi-am facut un test de sarcina, insa abia acum, dupa ce mi-a venit a doua luna, nu la 2 saptamani dupa contactul sexual si desi a iesit negativ ma gandesc ca poate l-am facut prea tarziu si rezultatul e compromis. Nu am ale simptome, numai ca sunt agitata si ingrijorata, asta poate datorita faptului ca ma gandesc ca as putea fi insarcinata.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    In primul rand, NU esti! In al doilea rand, nu pricep, cum poti face un test de sarcina prea tarziu, incat sa iti iasa rezultat negativ si sa il consideri compromis? Pai, cu cat faci un test mai tarziu, cu atat vei sti mai sigur ca ai un rezultat corect. Si daca este negativ, este negativ, daca este pozitiv, da, ce sa zic, ramane pozitiv. Dar tu te temi ca daca l-ai facut in a doua luna, de dupa contact, poate iesi fals negativ? Departe de adevar. Dimpotriva. Atunci iti arata clar daca da saua ba. Or, la tine este ba..
    Daisypath Anniversary tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Banned Floricica Nou Venita tabitha's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2013
    Postari in forum
    182
    Citat Postat de paulaap Vezi mesajul
    Buna ziua. Acum aproximativ 2 luni mi-am inceput viata sexula, iar ultimul contact l-am avut cam acum 6 saptamani. Desi am folosit metode contraceptive, paranoia nu-mi da pace si ma tot gandesc ca sunt insarcinata. Ciclul mi-a venit regulat, si m-a tinut cam 3-4 zile, mentionez ca de aproape un an ma tine asa putin. Mi-am facut un test de sarcina, insa abia acum, dupa ce mi-a venit a doua luna, nu la 2 saptamani dupa contactul sexual si desi a iesit negativ ma gandesc ca poate l-am facut prea tarziu si rezultatul e compromis. Nu am ale simptome, numai ca sunt agitata si ingrijorata, asta poate datorita faptului ca ma gandesc ca as putea fi insarcinata.
    Eu cred ca tu ti-ai inceput viata sexuala foarte nepregatita,cu un partener la fel de nepregatit,sau cu care nu discuti deschis.Nu te intreb cati ani ai,din moment ce ai facut deja acest pas.Dar iti spun cu siguranta ca ai in fata foarte multi ani in care vei fi activa sexual,iar daca vei sta permanent stresata de aparitia unei sarcini nedorite,nu vei reusi sa te bucuri de aceste momente care sunt absolut normale si naturale.
    Atata timp cat folosesti o metoda de contraceptie(sau mai multe) corect,riscul unei sarcini este foarte,foarte mic.Pe langa o sarcina nedorita,nici bolile cu transmitere sexuala nu sunt de neglijat,in momentul in care ai decis sa-ti incepi viata sexuala,trebuie sa stii foarte bine si riscurile la care te supui.
    In momentul in care vei fi corect informata si vei avea alaturi un partener pentru care exista sentimente si in care ai incredere deplina,vei vedea ca si aceste temeri ,legate de sarcina ,vor disparea.
    Legat strict de postarea ta,NU esti insarcinata daca tot ceea ce ai relatat este correct.

Floricica Nou Venita paulaap's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    2
    Multumesc pentru raspunsuri, probabil undeva in capul meu stiam si eu asta insa aveam nevoie sa o aud de la altcineva si sper ca o scap cu timpul de stresul inutil.

Floricica Nou Venita Aphrodite92's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2013
    Postari in forum
    7

Raman insarcinata?

buna mamicilor!! imi doresc nespus ca cineva sa-mi dea o vorba buna..asa : eu si viitorul meu sot ne dorim mult de tot un bebe ..am avut menstruatie in 29mai-4iunie(ultimele cm 29(aprilie) 25(martie)2013))cam 6 zile aprox. ma tine Cm..asa,nu stiu luna asta perioada de ovulatie maxima,cine stie sa ma ajute cu un raspuns.am intretinut reletii sexuale cu eliberarea spermei in vagin si nu m-am ridicat din pat decat a doua zi(in 5 iun si in8iunie)si astazi ne-am propus sa facem dragoste din nou si daca v-a ejacula in vagin spunetimi si mie Care ar fi sansele sa raman insarcinata???(mentionez ca urmez tratament cu elevit AZI a fost prima zi cand aam luat)e vreo problema daca el este cu 10 ani mai matur ca mine?eu am 21.Vreau raspunsuri sincere,faptul ca o sa devin mamica candva ma face sa am fiori si imi doresc din tot sufletul ca un puiut de om sa ma numeasca "mami".va pup sa aveti sanatate si bucurie la cei dragi voua!!astept cu nerabdare raspunsurile voastre!

Banned Floricica Nou Venita tabitha's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2013
    Postari in forum
    182
    Citat Postat de Aphrodite92 Vezi mesajul
    buna mamicilor!! imi doresc nespus ca cineva sa-mi dea o vorba buna..asa : eu si viitorul meu sot ne dorim mult de tot un bebe ..am avut menstruatie in 29mai-4iunie(ultimele cm 29(aprilie) 25(martie)2013))cam 6 zile aprox. ma tine Cm..asa,nu stiu luna asta perioada de ovulatie maxima,cine stie sa ma ajute cu un raspuns.am intretinut reletii sexuale cu eliberarea spermei in vagin si nu m-am ridicat din pat decat a doua zi(in 5 iun si in8iunie)si astazi ne-am propus sa facem dragoste din nou si daca v-a ejacula in vagin spunetimi si mie Care ar fi sansele sa raman insarcinata???(mentionez ca urmez tratament cu elevit AZI a fost prima zi cand aam luat)e vreo problema daca el este cu 10 ani mai matur ca mine?eu am 21.Vreau raspunsuri sincere,faptul ca o sa devin mamica candva ma face sa am fiori si imi doresc din tot sufletul ca un puiut de om sa ma numeasca "mami".va pup sa aveti sanatate si bucurie la cei dragi voua!!astept cu nerabdare raspunsurile voastre!
    Raspunsuri sincere la ce intrebari?
    Vrei sa-ti confirmam faptul ca daca faci ,poti ramane insarcinata?Da,este adevarat!
    Daca vei ramane azi insarcinata?Habar nu am !
    Poti incerca si niste teste de ovulatie,te-ar scuti sa dai detalii atat de intime din viata ta,pe un forum public.
    Iti doresc sa fie cu noroc si te asteptam la discutii intre gravidutze,mamici,etc.

Floricica Novice alexandraene's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500
    Dupa un calcul al perioadei tale de ovulatie,ai un ciclu de 33 de zile iar perioada de ovulatie va fi luna aceasta intre 11-16 iunie.Urmatoarea menstruatie ar trebui sa inceapa pe 30 iunie.Asa ca gand pe treaba in jurul acestei perioade,o saptamana nu muriti,dar totusi incearca sa o faceti la 2 zile,nu pierzi nimic,spermatozoizii supravietuiesc pana la 4..5zile in vagin.Mentionezi ca iei Elevit?ce tratament vrei sa spui k e asta?Astea sunt vitamine recomandate in sarcina,iau si eu acum una pe zi.Asa ca nu-l poti numi tratament ci mai degraba supliment de vitamine.Sper ca ti-am fost de folos in ceva...
    Daisypath - Personal pictureDaisypath Friendship tickers

Lilypie Second Birthday tickers
    Lilypie Pregnancy tickers

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Oh, doamne...greu de citit ce ai scris tu...si nu am inteleles intrebarea!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Elevit e un complex de vitamine pentru femei insarcinate sau care alapteaza, si nu un tratament ca sa ramai insarcinata....Si as mai avea multe de adaugat, dar..veti spune ca sunt carcotasa .
    Faza cu statul in pat pana a doua zi mi-a adus un hohot de ras...

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Aphrodita,in primul rand trebuie sa te linistesti stiu ca va doriti dar un copil nu vine cand vrem noi,eu zic ca primul pas pentru o sarcina fara probleme este sa va facti analizele mai ales tu toxoplasma,listeria etc se numeste complex torch si este vital intr-o sarcina sa fie facut din timp (toxoplasma de ex poate da malformatii,avort spontan etc) si ca sa nu treci prin astfel de experiente e bine sa le faci inainte de a ramane gravida.Trebuie sa eviti sa iei antibiotice,sa faci radiografii si alte investigatii care sunt interzise in sarcina.Abea apoi poti sa lucrezi la conceperea bebelui,ca sa nu fi dezamagita si sa suferi.Esti tanara si ai tot timpul sa ai bebe deci nu te panica daca nu ramai din prima luna,incearca si nu mai face dragoste programat...lasa-te in voia simturilor fara stres sa iasa bebe..succes.Elevitul este bun dar eu recomand aceste vitamine doar daca ai carente (fa analizele si vezi daca ai sau nu nevoie sa iei) si poti lua Acid folic este foarte bun cu 2-3 luni inainte sa ramai.

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

mada_lyna
    Guest
    in primul rand,sa stii ca daca nu ti-ai facut igiena intima dupa contact sexual e fff posibil sa te alegi cu o candidoza de toaaata frumusetea.si sa stii ca nu e deloc placuta,iar dak mai vrei sa si concepi un BB unele medicamente nu ii vor face bine fatului.

insa, ce mi-a atras atentia a fost ardoarea cu care tu,o femeie tinara de doar 21 ani,iti doresti BB,pt k in vremurile pe care le traim, femeile fac copii cam dupa 30 de ani(cariera,etc) si pt asta te felicit.

+ Raspunde
Pagina 1 din 29
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!