Microscopul de ovulatie OvuPred este un produs care ajuta la planificarea sarcinii si monitorizarea ovulatiei, perioadei fertile. Dispozitivul ajuta la monitorizarea zilelor fertile si chiar a intregului ciclu menstrual, procesul de maturizare al ovulului si in final ovulatia.

Microscopul de ovulatie OvuPred functioneaza astfel si in cazul in care este vorba de obtinerea unei sarcini dau din contra, poate functiona si pentru evitarea unei sarcini (este un soi de alternativa la metoda calendarului).

Microscopul de ovulatie OvuPred este foarte usor folosit pentru ca acesta contine o placa de observatie care trebuie unsa cu saliva sau secretie cervicala si daca dupa 8-10 min apare o imagine asemanatoare unei frunze de feriga inseamna ca este o zi fertila.

Printre avantaje se numara faptul ca nu are nici un fel de efect secundar, este o fiabilitate de peste 98% si nu necesuta inlocuire.

Mie mi se pare foarte util, iar pretul nu mi se pare chiar asa de ridicat, din cate am vazut este in jur de 65 de lei. Adica in comparatie cu testele de fertilitate cred ca este mult mai eficient ca si costuri.

A folosit cineva aceasta metoda?