Like Tree3Likes

Chiar este posibil sa autosugestionez simptome?

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita LoreleiLizuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    10

Chiar este posibil sa autosugestionez simptome?

Buna ziua,

Sunt noua aici, dar va urmaresc de ceva vreme si as avea o intrebare pentru doamnele care au trecut prin ce trec eu acum. Imi doresc foarte mult un copil si "inaintez" in aceasta directie de vreo 8-9 luni deja. Luna aceasta mi-a intarziat cm cateva zile (in cazul in care este regulat la 28-29 zile), de vreo doua saptamani am o stare generala proasta (greturi variabile, sani durerosi, dureri usoare, intepaturi in ovare, zile in care nu pot sa vad cafeaua in ochi- precizez ca sunt si am fost tot timpul o cafegista convinsa etc etc). Am facut pana acum trei teste de sarcina (3 marci diferite), toate 3 negative. Sotul meu este convins ca imi este rau si mi-a intarziat cm pentru ca ma stresez prea mult pe subiectul acesta (si recunosc ca o fac) si mama mea spune ca este mult prea repede pentru a avea astfel de simptome (vorbesc de ziua 31 la cm de 28-29). Nu prea imi vine sa cred ca orgasnismul meu poate da astfel de semne fara un suport fizic. Sau poate? Dumneavoastra ce credeti?

Multumesc pentru intelegere,

Oana

Floricica Avansata medycus's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2012
    Postari in forum
    1.243
    Citat Postat de LoreleiLizuca Vezi mesajul
    Buna ziua,

Sunt noua aici, dar va urmaresc de ceva vreme si as avea o intrebare pentru doamnele care au trecut prin ce trec eu acum. Imi doresc foarte mult un copil si "inaintez" in aceasta directie de vreo 8-9 luni deja. Luna aceasta mi-a intarziat cm cateva zile (in cazul in care este regulat la 28-29 zile), de vreo doua saptamani am o stare generala proasta (greturi variabile, sani durerosi, dureri usoare, intepaturi in ovare, zile in care nu pot sa vad cafeaua in ochi- precizez ca sunt si am fost tot timpul o cafegista convinsa etc etc). Am facut pana acum trei teste de sarcina (3 marci diferite), toate 3 negative. Sotul meu este convins ca imi este rau si mi-a intarziat cm pentru ca ma stresez prea mult pe subiectul acesta (si recunosc ca o fac) si mama mea spune ca este mult prea repede pentru a avea astfel de simptome (vorbesc de ziua 31 la cm de 28-29). Nu prea imi vine sa cred ca orgasnismul meu poate da astfel de semne fara un suport fizic. Sau poate? Dumneavoastra ce credeti?

Multumesc pentru intelegere,

Oana

Se poate sa fie si autosugestie, iti spun din proprie experienta, incerc de 2 ani si jumatate sa fac un copil si am avut tot felul de simtome. Se poate sa fie si o dereglare hormonala. Sau se poate sa se pozitiveze testul mai tarziu la tine, am mai auzit cazuri. si mie luna aceasta mi-a intarziat 5 zile in conditiile in care in mod normal vine ceas. Sfatul meu este sa mai astepti cateva zile si sa faci o analiza la sange acestea sunt sigure.
    GeorgianaR likes this.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Anumite simptome pot fi induse; de exemplu oboseala, o usoara greata etc. Dar durerile de san sau abdominale sunt acolo, exista, nu cred ca pot fi doar in imaginatia noastra.
    E adevarat ca simptomele enumerata nu e obligatoriu sa fie create doar de o sarcina. Poate fi, de exemplu, un dezechilibru hormonal care odata cu intarzierea menstruatiei aduce si alte neplaceri. Poate...
    Eu cred totusi ca esti insarcinata (mai ales daca spui ca nu mai suporti cafeaua pe care o adorai :) ) si ca ai facut prea devreme testele de sarcina. Incearca sa faci un test care e mai sensibil si sa il faci cu prima urina de dimineata sau in timpul zilei, dar sa fi trecut macar 2 ore de la ultima urinare.
    Sper sa fie vorba de o sarcina. Sa ne anunti!
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    10
    Multumesc mult pentru raspunsuri, instinctul meu de femeie imi spune ca sunt, dar este destul de neplacut sa ti se induca periodic cum ca te autosugestionezi. Aveam nevoie de cineva sa ma incurajeze, eventual cineva care stie cum e. Planul este sa mai astept si sa fac un test zilele urmatoare. O sa va anunt, promit!

Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    10
    Doamne ajuta la amandoua atunci, poate este intarziere cu noroc :)

Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    10
    Citat Postat de medycus Vezi mesajul
    Se poate sa fie si autosugestie, iti spun din proprie experienta, incerc de 2 ani si jumatate sa fac un copil si am avut tot felul de simtome. Se poate sa fie si o dereglare hormonala. Sau se poate sa se pozitiveze testul mai tarziu la tine, am mai auzit cazuri. si mie luna aceasta mi-a intarziat 5 zile in conditiile in care in mod normal vine ceas. Sfatul meu este sa mai astepti cateva zile si sa faci o analiza la sange acestea sunt sigure.
    Pentru dumneavoastra era acea urare de intarziere cu noroc :). Numai bine!
    Modificata de LoreleiLizuca; 28.01.2014 la 13:21:19.

Floricica Avansata medycus's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2012
    Postari in forum
    1.243
    Pentru dumneavoastra era acea urare de intarziere cu noroc :). Numai bine!

Din pacate nu. sunt in ziua 3 de menstra. Si eu am avut senzatia de multe ori ca sunt insarcinata si apoi am fost foarte dezamagita.

Eu sper sa fii insarcinata. Astept raspunsul tau cu nerabdare.

Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    10
    Imi pare rau sa aud si nu o spun doar din politete. Stiu exact cum este, in 9 luni de cand incerc mi s-a mai intamplat o data, dar fara niciun simptom in afara intarzierii cm. Si vorbim de peste o saptamana de intarziere, ceea ce eu cred ca este nefericit de mult in cazul unui cm regulat. Asa ca sunt alaturi de dumneavoastra, o sa vina, trebuie rabdare. Nici eu nu am si nici nu pot sa nu ma mai stresez, cum mi se tot sugereaza. Este greu si nu este dupa noi.

Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    10
    Inca doua zile fara cm, inca un test negativ, simptomele rezista.

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Inca doua zile fara cm, inca un test negativ, simptomele rezista.
    Buna dimineata! Nu doresc nici sa te incurajez nici sa te descurajez... din cate imi dau seama ar trebui sa fii in ziua 33-34 la un cm regulat de 28-29 de zile. Da, exista cazuri in care testul se pozitiveaza mai greu, sau poate ai ovulat mai tarziu... pentru simptome gen greata si ameteala zic eu ca este un pic cam devreme.

Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un control si sa faci un Beta HcG din sange la un laborator. Atunci scapi de stres... poate fi bebe la fel cum poate fi si o dereglare hormonala pe baza de stres sau poate fi altceva. Cel mai bine e sa cauti o solutie sa scapi de stres in primul rand, iar asta e analiza din sange.

Eu te imbratisez tare si Doamne ajuta sa fie cu ochisori!
    Don't tell me the sky is the limit when there are footsteps on the Moon ...

Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    10
    Avand in vedere ca mi-a venit cm dupa 5 zile de intarziere si o multime de simptome de sarcina, imi raspund singura la intrebare: da, imi pot autosugestiona o gramada de simptome, fara sa fiu insarcinata. Din pacate, nu a fost sa fie nici luna asta si tare mi-ar placea sa gasesc metoda prin care sa ma relaxez si sa nu ma mai gandesc la asta. In cele 9 luni de cand incerc bebe nu am gasit-o. Multumesc tuturor doamnelor care mi-au raspuns si va doresc tuturor numai bine!

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!