Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_leka's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2009
    Postari in forum
    92

Postare Utrogestan,cate ovule ar trebui sa i-au,ajutati-ma!

Buna seara dragutelor,eu revin cu o alta nelamurire de a mea. Cunosc fete care dupa IA si dupa FIV au facut ca tratament de sustinere al sarcinii in afara de acid folic,au luat si utrogestan ovule intravaginale.Doctorul meu mi-a zis sa i-au cate 1 pe zi,de 200 mg,mie mi se pare foarte putin .Fetele astea de care va zic eu mai sus,luau cate 6 pe zi,2 dimineata,2 pranz si 2 seara.Acum va intreb pe voi care a-ti folosit utrogestan-ul ca tratament in sustinerea sarcinii ,cate ovule pe zi a-ti bagat in voi si in a cata zi de la IA sau FIV?Eu incep sa ma disper.Luna trecuta la prima IA doctorul mi-a dat cate 2 pe zi,1 dimineata si 1 seara,cum e posibil ca acum sa-mi dea mai putin decat inainte?Va rog sa ma ajutati,maine trebuie sa incep tratamentul,in teorie.O seara placuta.Ioana.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Buna, eu am fost insarcinata dar nu cu IA SAU FIV, pur si simplu normal si din cate tin minte luam 2 parca, 1 dimineata si 1 seara....dar apoi parca mi-a schimbat tratamentul...eu am o problema, si anume asa numitul uter infantil in termeni populari.
    Bafta, si sa te ajute DD sa iti implinesti visul....cel mai important este sa incerci sa fi relaxata.

andrasaraotilia.blogspot.com

http://picasaweb.google.com/adriana.elena.istrate/An1Luna215011402

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.886
    Buna, am luat si eu utrogestan, am ramas insarcinata normal dar am avut multe chisturi in jurul embrionului si mi-a dat 2 pe zi, am sunat-o pe dr mea care era plecata din localitate si mi-a zis ca daca mi-a dat doar 2 nu e nimic grav, daca era ceva mai serios imi dadea 6 cate e maxim pe zi. Am luat din saptamana 6 pana cam in saptamana 12, apoi dupa eco era totul bine si nu am mai avut probleme. Multa sanatate iti doresc si un bebe sanatos si la termen.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Cu Vechime lianadani's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2010
    Postari in forum
    5.263
    Pentru linistea ta poti sa iei 2, una dim si una seara ca n-are ce strica, dar trebuie sa stai linistita nu mult pe fund si sa nu ridici mai mult de 3 kg. SUCCES
    Lilypie Angel and Memorial tickers
    Toate visele cu voi s-au spulberat cand ati plecat.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Angel and Memorial tickers

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    am avut o sarcina pe cale naturala si eu am luat utrogestan in primele 3 luni cate 4 pe zi 2 dimineata si 2 seara,iar pana in sapt 20 duphaston...dar stiu fete care luau chiar si 6 pe zi,nu cred ca are nimic daca iei 4 pe zi...
    Alexandra Maria 1 an 10 luni
    Eduard- Gabriel 7 luni si junatate

Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    am uitat sa mentionez ca duphaston luam 2 pe zi

Floricica Nou Venita ioana_leka's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2009
    Postari in forum
    92

Multumesc

Bubu 24 tu te referi la utrogestan 100 mg sau 200 mg?Eu am de 200 de mg,si am citit pe 1 site ca se i-au intre 400 si 600 mg pe zi.Eu am inceput de aseara sa i-au cate una seara si 1 dimineata.Va multumesc din inima la toate ce mi-ati raspuns.Ce simptome as putea avea eu acum,sau e pre devreme? IA am facut-o pe 2 octombrie si ultimul ciclu e pe 8 septembrie.Va multumesc la toate .Ioana.

Lilypie Maternity tickers

Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    ioana_leka eu am luat utrogestan 100mg dar le-am inghitit la recomandarea doctorului..cat despre simptome cred ca e cam devreme...multa sanatate

Floricica Novice goea's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2010
    Postari in forum
    429
    Citat Postat de ioana_leka Vezi mesajul
    Bubu 24 tu te referi la utrogestan 100 mg sau 200 mg?Eu am de 200 de mg,si am citit pe 1 site ca se i-au intre 400 si 600 mg pe zi.Eu am inceput de aseara sa i-au cate una seara si 1 dimineata.Va multumesc din inima la toate ce mi-ati raspuns.Ce simptome as putea avea eu acum,sau e pre devreme? IA am facut-o pe 2 octombrie si ultimul ciclu e pe 8 septembrie.Va multumesc la toate .Ioana.

Lilypie Maternity tickers
    buna Ioana!In aceeasi situatie ca si tine sunt si eu,numai ca eu am facut IA pe 26 noiembrie.Mie tot utrogestan 200 mg mi-a recomandat dr,acum cred ca fiecare organism raspunde diferit la tratament si fiecare organism e diferit unul fata de altul.Eu una nu as iesi din cuvantul dr.pentru ca el/ea stie ce analize ai, cum trebuie sa iei medicamentele si cate medicamente sa iei.Daca ai nelamuriri vorbeste cu dr tau pentru ca aceste pastile(ovule)nu se iau asa cum vrem noi.Si eu as lua 10 daca as sti ca va fi bine!Te pup si astept vesti de la tine!

Floricica Novice goea's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2010
    Postari in forum
    429
    si inca ceva eu iau cate 1 pe seara

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.692
    Si eu am luat utrogestan. 1 pe zi si am preferat sa il iau pe cale orala. Sfatul meu este sa ai incredere in medicul care ti-a recomandat Utrogestan si sa respecti doza prescrisa. Totusi este un hormon progesteronul si nu e bine sa iei mai mult decat iti este prescris. Multa bafta!

Lilypie Fifth Birthday tickers
    Lilypie First Birthday tickers