Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    596

Scurgere maronie inainte de menstruatie

Buna seara! De 1 an si jumatate ma confrunt cu problema aceasta si anume: inainte de menstruatie cu cateva zile am o scurgere in cantitate normala si de consistenta normala doar ca maronie(bej deschis la inceput, apoi pe zi ce trece mai maroniu)pana in momentul in care apare menstruatia propriu-zisa.
    Pana cand a avut copilul 2 ani nu am avut asa ceva niciodata.Initial am crezut ca poate fi o legatura intre o rana pe col pe care o aveam si pe care o si cauterizasem intre timp dar se pare ca nu a fost asa.Papanicolaul a iesit bine, ecografia pelvina arata ca totul e ok, nu am chisturi etc.Doctorita mi-a spus ca este ceva hormonal si mi-a recomandat sa iau Duphaston timp de 3 luni, din ziua 16 pana in ziua 26(2 pe zi).Asta a fost deja a 3-a luna si nicio schimbare.Eu am avut mereu lipsa de calciu, poate fi asta o cauza?Nu stiu ce sa mai cred. Am observat ca atunci cand imi este frig in perioada premenstruala apare chiar cu cateva zile mai devreme scurgerea. Mentionez ca de cand a aparut secretia aceasta am si dureri de sani inainte de menstruatie.
    Cat am fost insarcinata nu am avut nicio problema de niciun fel, nasterea a fost normala(cu ceva complicatii dar nu cred ca are vreo legatura),anticonceptionale nu am luat niciodata, tratamente cu hormoni sau ceva de genul nu am facut niciodata decat acum, cu Duphaston. In viitor mi-as mai dori un copil dar nu stiu daca scurgerea aceasta nu va dauna copilului sau mie.
    Se confrunta cineva cu asa ceva?Ati reusit sa rezolvati in vreun fel problema?Ati ramas insarcinate in ciuda acestei scurgeri?Au fost ceva probleme pe timpul sarcinii din cauza acestei scurgeri?
    Multumesc!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.045
    Mie mi se intampla asa in perioada de dinainte sa incep sa iau anticonceptionale. Cand am inceput sa le iau, ciclul s-a redus ca numar de zile si venea din prima zi in mod normal.

- Daruind, facem lumea mai buna!

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    596
    Stiu ca anticonceptionalele reduc menstruatia ca si nr de zile si o regleaza oarecum insa doctorita mea a spus ca nu mi le poate prescrie din cauza durerilor de sani pe care le am in perioada premenstruala, a spus ca nu sunt indicate in acest caz. Plus ca am avut rude bolnave de cancer in familie si a spus ca le scoate din calcul in situatia asta. Inainte de a ramane insarcinata cu cei 2 copii ai avut problema asta?Daca da, cum a fost cu sarcina si cu perioada in care ai incercat sa ramai insarcianata?vreo piedica din cauza scurgerii?Multumesc frumos pt raspuns!
    Modificata de qwer1; 23.01.2012 la 22:18:13.

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    si eu am rude care au avut cancer dar iau anticonceptionale.nu e o regula ca nu tr sa iei.

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    596
    stiu ca nu este o regula, dar din mai multe motive pe langa acesta care e unul destul de important pt mine, as dori sa aflu din experientele voastre daca altceva a ajutat la rezolvarea problemei. Multumesc ancatavi pt raspuns!
    Modificata de qwer1; 23.01.2012 la 22:50:30.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.045
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Stiu ca anticonceptionalele reduc menstruatia ca si nr de zile si o regleaza oarecum insa doctorita mea a spus ca nu mi le poate prescrie din cauza durerilor de sani pe care le am in perioada premenstruala, a spus ca nu sunt indicate in acest caz. Plus ca am avut rude bolnave de cancer in familie si a spus ca le scoate din calcul in situatia asta. Inainte de a ramane insarcinata cu cei 2 copii ai avut problema asta?Daca da, cum a fost cu sarcina si cu perioada in care ai incercat sa ramai insarcianata?vreo piedica din cauza scurgerii?Multumesc frumos pt raspuns!
    Sincera sa fiu, eu nu m-am gandit prea mult ca la o problema la acele scurgeri maronii dinainte de venirea menstruatiei, nu m-am ingrijorat. Dupa aceea am inceput sa iau AC, iar dupa cativa ani le-am intrerupt pentru a ramane insarcinata. Deci nu stiu sa iti spun daca acea chestie ar fi putut cauza o problema ca sa nu raman, pentru ca mie imi venea in mod normal atunci cand am ramas, datorita AC.
    Dupa AC nu am avut nici o problema sa raman, am facut acea pauza de 6 luni, si in luna cand am incercat am si ramas, ambele dati.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema in urma cu vreun an.N-am fost la medic.Am fost in schimb la o sedinta de fizioterapie pt hernia de disc pe care o am.Mi-a explicat fizioterapeutul fiecare masaj pe care mi-l facea la talpi.Printe ele erau unele care tineau de aparatul genital, reglarea menstruatiei si nu mai stiu ce altceva.Luna urmatoare menstruatia a fost `curata`, fara acele enervante scurgeri maronii de dinainte, a mai redus si cantitatea dar si nr de zile cu o zi si jumatate.Cand se termina....se termina, gata, nu mai sunt alte cateva zile enervante.Situatia e aceeasi si in prezent.Sfatul meu e sa incerci si tu macar o sedinta, doua, sa vezi cum e.La mine sedinta era de o ora jumatate cu 30 lei.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.091
    Si eu acele scurgeri maronii cateva zile inainte de a venit propriu zis menstruatia.
    Nu am avut asa ceva in perioada cand luam AC.Atunci aveam Cm regulat , tinea 3 zile.Acum este regulat dar tine 5 zile..fara acele zile dinainte cu acele scurgeri.Nu am fost nici eu la medic.

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    596
    eliza, multumesc frumos pt sfat, am sa incerc si varianta asta mai ales ca si eu am hernie de disc si probleme cu spatele.damielena,cu siguranta e ceva hormonal, eu am fost la medic, mi-a dat Duphaston dar nu am vazut nicio ameliorare.Intr-adevar, cand am facut tratament 3 luni cu calciu in a 3-a luna nu am mai avut nimic, nicio problema.Dar cum am terminat tratamentul a luat-o de la capat.Luna trecuta am luat iarasi cateva zile si s-a redus menstruatia cu vreo 2-3 zile.Stiam dintotdeauna ca am lipsa de calciu dar parca asa mare incat sa provoace genul asta de neplaceri, nu stiu ce sa zic...cu siguranta voi fi nevoita sa fac niste analize de sange cat de curand.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    eliza, multumesc frumos pt sfat, am sa incerc si varianta asta mai ales ca si eu am hernie de disc si probleme cu spatele.damielena,cu siguranta e ceva hormonal, eu am fost la medic, mi-a dat Duphaston dar nu am vazut nicio ameliorare.Intr-adevar, cand am facut tratament 3 luni cu calciu in a 3-a luna nu am mai avut nimic, nicio problema.Dar cum am terminat tratamentul a luat-o de la capat.Luna trecuta am luat iarasi cateva zile si s-a redus menstruatia cu vreo 2-3 zile.Stiam dintotdeauna ca am lipsa de calciu dar parca asa mare incat sa provoace genul asta de neplaceri, nu stiu ce sa zic...cu siguranta voi fi nevoita sa fac niste analize de sange cat de curand.
    Lipsa de calciu n-as prea crede sa cauzeze problema asta.De cand ma stiu am lipsa de calciu dar problema respectiva am avut-o doar atunci vreme de cateva luni.
    Cred ca uneori o terapie nemedicamentoasa ar putea face mult mai bine.Parerea mea e ca apelam prea repede la medicamente.
    Modificata de eliza rares; 24.01.2012 la 22:01:43.

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    596
    eliza, intr-adevar, nici eu nu sunt de acord cu medicamentele luate pt orice fleac, eu mereu astept pana simt ca durerea a ajuns la apogeu, nu iau deloc des medicamente, doar cand e strict necesar, general vorbind. Doar ca acum sincer imi provoaca o stare de nervi groaznica scurgerea asta. Stiind ca niciodata in viata nu am patit asa ceva, nu am habar de la ce s-a declansat, de ce nu raspunde la tratamentul prescris, de ce la ecografie nu apare nimic, la control nimic, la papanicolau nimic..care e totusi cauza si cel mai important...care e tratamentul potrivit?Cu siguranta am sa incerc varianta pe care mi-ai prezentat-o tu, daca spui ca a dat roade, nu am nimic de pierdut. Multumesc inca o data!