Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 18
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita corapop's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2008
    Postari in forum
    1
    buna seara doamnelor.

am nevoie de ajutor

am inteles ca e greu sa adopti dar am nevoie de cineva care sa mi explice de unde iti iei efectiv bebelusul.

cum poti sa ajungi sa adopti un copil nou nascut

multumesc celor care poate or sa mi raspunda.

Floricica Nou Venita matei22's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2008
    Postari in forum
    7
    sora mea a nascut pe data de 22 un baietel a trebuit sa il declaram si eu iam spus (Matei - Valeriu - Matei reprezinta dar de la Dumnezeu si Valeriu dorinta de a invinge, invingator)..... in urma unei rel pasagere... ea a aflat ca este insarcinata cand era in 6 luni si nu a mai putut sa il dea afara ... noi familia am aflat in ziua cand a nascut si parintii nu ii permit sa tina copilul ea fiind studenta si singura... este o minune de copil o doare sufletul sa renunte la el dar stie ca alaturi de ea nu va fi fericit ........este un copil perfect sanatos si foarte foarte frumos speram sa fie o minune pentru cineva care isi doreste f mult daca stiti pe cineva interesat astept un rasp pe bybyka_ks@yahoo.com

Floricica Nou Venita marumarymaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2008
    Postari in forum
    53
    trimitene poze cu el

Floricica Nou Venita amiuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2008
    Postari in forum
    1
    Buna ziua,

Cu trecerea fiecarei zile, sufletul nostru incetineste sa mai lupte. De ce ? Cand iti doresti cu ardoare un copil , ca sa simti , ca sa te auzi strigat , cu numele de ,,mamy " si ,,taty", ca sa simti ca esti si tu parinte,ca ai pentru cine trai, munci, ca poti sa razi,sa plangi,...si-ti dai seama ca aceasta dorinta este foarte departe, normal ca numai speranta in viata nu ai . Suntem un cuplu normal, care intotdeauna ne-am tinut de mana, care intotdeauna ne-am inteles,care intotdeauna a sperat ca de fiecare data de ziua de nastere a unuia dintre noi,sa avem un dar din partea lui Dumnezeu. UN INGERAS,dar cred ca Cel de sus are alte planuri cu noi . Dupa ani de chinuri de tratament, am avut o mica speranta,care ne-a fost rapita, luata la aproape 5 luni. Nici acum dupa 5 ani de zile,golul,lacrimile ,suferinta nu a trecut. Anul acesta in februarie am luat atestatul pentru a putea adopta dar soarta si acum ne-a jucat feste Ne-am dorit o Bebelusa ,dar ......... imi dau seama ca cineva acolo sus ne-a uitat, sau este suparat pe noi. Mai avem putin si expira atestatul ,si parca am auzi un ceas care bate,si care la un moment dat o sa se opreasca si nu o sa-l mai auzim.
    Am avut la un moment dat o ocazie ptr. un Bebelus, dar mamica care dorea sa-l dea, a preferat pe cineva care avea bani,cu alte cuvinte i la cumparat.
    Problema este ca incet si ceasul biologic bate,bate, .....nu stiu cat o sa rezistam,...
    si stiti care este culmea ironiei ? ca astazi facem 20 de ani casnicie, si noi tot singuri suntem. Nu stiu ce ma facut sa scriu, dar felicit persoanele care au devenit PARINTI,
    si incerc sa va dau un sfat. Sa fiti o familie fericita, incercati sa aplanati toate relele, ca viata este asa cum este, si bucuriile sunt prea putine
    Va multumesc pentru rabdare.

Floricica Nou Venita alexuuu's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    3
    eu inca nu am nascut am o fetita asa mi-a spus la ecograf si nu stiu ce sa fac sunt disperata,sunt singura si la facultate si parintii nu sunt de acord sa-l pastrez cum pot face sa-l dau spre adoptie dupa ce nasc ? astept sfaturi va multumesc

Floricica Nou Venita socianu's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2007
    Postari in forum
    13
    alexuu eu sunt irina din piatra neamt si avem dosar ca sa infiem un copil daca doresti sa vorbim imi poti scrie pe adresa de mail irina_socianu@yahoo.com sau id irina_socianu

iti multumesc si astept raspuns de la tine sa vorbim

Floricica Debutanta libra's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2009
    Postari in forum
    990
    Matei22, nu rezolvi nimic prin internet. Singura institutie abilitat in rezolvarea problemei este Protectia Copilului. Du-te cu incredere la sediul din str. Decebal nr. 22, la biroul de Adoptii, et. 1 si vorbeste cu fetele de acolo si vei primi consiliere gratuita, in care vei fi sfatuita ce trebuie facut in acest sens.

Alexuuuu, la fel te sfatuiesc si pe tine: du-te la Protectia Copilului, la Biroul de prevenire a abandonului si expune-le povestea ta si cere-le sfatul-il vei primi garantat si cei de acolo te vor povatui ce ai de facut.

Sfatul meu prietenesc: nu faceti nimic fara Protectia Copilului, chiar daca veti avea mai mult de asteptat; multe familii au fost respinse in procesul de adoptie, pentru ca au incercat sa ajunga inainte la o intelegere cu parintii biologici. Trebuie urmat un intreg proces si pentru a avea cistig de cauza, trebuie sa respectati cu strictete ceea ce vi se spune de catre inspectorii de la Protectia Copilului.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Floricica Nou Venita artisssvvv's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    5
    doamnelor ajutati-ma si pe mine cu un sfat daca copilul nu are tata si nu am din ce il creste si unde sa il tin si e nou nascut ce pot face cei de la protectia copilului sau ce pot sa fac eu? astept urgent un raspuns va multumesc!

Floricica Debutanta libra's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2009
    Postari in forum
    990
    Salutare!
    artisssvvv, exista in fiecare judet Centre Maternale care vin in sprijinul mamelor aflate in situatia ta. Aceste Centre sint direct subordonate Directiilor pentru Protectia Copilului. Alte alternative ar fi: copilul sa fie plasat temporar la un asistent maternal sau acordare de ajutor material din partea DPC. Asadar, sfatul meu este sa mergi la Protectia Copilului si sa te consulti cu cei de acolo in aceasta problema.
    Succes!
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Floricica Nou Venita lidco's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2009
    Postari in forum
    7
    ai un mesaj privat

Floricica Nou Venita lidco's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2009
    Postari in forum
    7
    Care este modalitatea de a adopta un bebe nou nascut?Poti sa-l iei in asistenta maternala pana la adoptie daca ai atestat de adoptator ?Care este modalitatea de ajuta un copil sa creasca intr-o familie ,fara a mai umbla din mana in mana pana ajunge la familia adoptatoare?

+ Raspunde
Pagina 1 din 18
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina