Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice gargarusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    M-am gindit sa vin putin in sprijinul mamicilor care au mai multi copilasi si sa postez o poveste care m-a impresionat foarte mult, despre iubirea dintre frati...Sunt sigura ca si fratiorii vor fi incintati sa o asculte, si poate vor si pune in aplicare ceea ce aud, avind mai multa grija unii de altii...
    mami

Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Cei trei fluturi – Iubirea dintre frati
    Au fost odata trei fluturi: unul alb, unul rosu si unul galben. Ei se jucau la soare si zburau veseli din floare in floare. Sin u oboseau deloc, asa le placea jocul. Deoadata insa, veni ploaia. Ei voira sa zboare acasa, dar casa era departe. Ce sa faca acum, bietii fluturasi? Zburara repede la o floricea, la laleaua cea galbena si ii zisera:
    - Draga lalea, deschide-ne floarea ta, san e ascundem in ea, ca ne omoara ploaia.
    Laleaua privi pe rind la cei trei fluturasi si apoi raspunse:
    mami

Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    - Celui galben si celui rosu le voi deschide, caci ei seamana la culoare cu mine, dar pe cel alb nu il primesc, pentru ca el nu seamana cu mine.
    - Iti multumim de asa primire. Dar asa nu voim sa intram la tine, daca nu il primesti sip e fratele nostrum cel alb. Ramii sanatoasa, zisera ei .
    Ploaia se facea tot mai mare. Fluturii zburara la crinul cel alb, si ii zisera:
    mami

Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    - Draga crinule, deschide-ne floarea ta, ca san e adapostim in ea de ploaie.
    - Pe cel alb il primesc cu bucurie, ca e alb la culoare ca si mine, dar pe ceilalti nu va primesc.
    - Daca nu-I primesti sip e fratii mei, atunci nici eu nu vin la tine. Mai bines a fim udati cu totii decit san e parasim unul pe altul, zise fluturasul cel alb.
    mami

Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Astfel, fluturasii zburara mai departe.
    Soarele, care era ascuns in dosul norilor, vazu bunatatea celor trei fluturasi si se bucura ca tineau atit de mult unul la altul. De aceea, el iesi dintre nori si alunga ploaia.
    Peste putin aripile lor se uscara, iar trupusorul lor se incalzi.Cei trei fluturi zburara acasa si se culcara fericiti!

mami

Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    O sa incerc sa o postez si pe toata, dar nu stiu daca vrea:
    Cei trei fluturi – Iubirea dintre frati
    Au fost odata trei fluturi: unul alb, unul rosu si unul galben. Ei se jucau la soare si zburau veseli din floare in floare. Sin u oboseau deloc, asa le placea jocul. Deoadata insa, veni ploaia. Ei voira sa zboare acasa, dar casa era departe. Ce sa faca acum, bietii fluturasi? Zburara repede la o floricea, la laleaua cea galbena si ii zisera:
    - Draga lalea, deschide-ne floarea ta, san e ascundem in ea, ca ne omoara ploaia.
    Laleaua privi pe rind la cei trei fluturasi si apoi raspunse:
    - Celui galben si celui rosu le voi deschide, caci ei seamana la culoare cu mine, dar pe cel alb nu il primesc, pentru ca el nu seamana cu mine.
    - Iti multumim de asa primire. Dar asa nu voim sa intram la tine, daca nu il primesti sip e fratele nostrum cel alb. Ramii sanatoasa, zisera ei .
    Ploaia se facea tot mai mare. Fluturii zburara la crinul cel alb, si ii zisera:
    - Draga crinule, deschide-ne floarea ta, ca san e adapostim in ea de ploaie.
    - Pe cel alb il primesc cu bucurie, ca e alb la culoare ca si mine, dar pe ceilalti nu va primesc.
    - Daca nu-I primesti sip e fratii mei, atunci nici eu nu vin la tine. Mai bines a fim udati cu totii decit san e parasim unul pe altul, zise fluturasul cel alb.
    Astfel, fluturasii zburara mai departe.
    Soarele, care era ascuns in dosul norilor, vazu bunatatea celor trei fluturasi si se bucura ca tineau atit de mult unul la altul. De aceea, el iesi dintre nori si alunga ploaia.
    Peste putin aripile lor se uscara, iar trupusorul lor se incalzi.Cei trei fluturi zburara acasa si se culcara fericiti!
    mami

Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Imi pare rau ca nu am reusit din prima...
    mami

Floricica Debutanta cab03's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    1.054
    frumoasa povestea ,dupa ea ,am facut o sceneta cu copiii la serbare ,a fost f frumos
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    gargarusca..trebuia sa postezi la discutii generale si sa numesti topicul povesti..trebuie sa fie mai general..am inteles ca o sa se puna si un regulament si poate e bine sa ne obisnuim din timp sa nu mai postam asa pe unde ne vine noua. povestea este frumoasa foc, am comentat si la blog-ul tau. mai astept acolo mai multe.Incarcam aiurea forum-ul parerea mea si iar o sa se supere admin si cristina elena:)) pe noi. hai sa incerc sa postam unde trebuie. nu ma intelege gresit te rog eu mult. mi-a placut povestea si mai vreau

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    wow s-a si schimbat numele topicului. admin e online inseamna. o sa va scriu si eu povesti cu habarnam. voi stiti povestile cu habarnam din copilarie?

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.011
    vai laura, mie mi-au placut tare mult aventurile lui habarnam... si acum le citesc cu placere!!
    Alexandrina si puiutii ei, Raluca (03.08.1997), Narcisa (21.09.2006) si Diana (24.09.2008)