Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bebe2007's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2007
    Postari in forum
    1
    Durerile abdominale după alimentarea sugarilor și a copiilor mici fac parte din tulburările cele mai frecvente cu care se confruntă mama și medicul pediatru.
    Episoadele regulate de plâns (țipete) la circa o jumătate de oră după orele de masă pot fi un indiciu de tulburări digestive prin acumulare de gaze în intestin dacă au fost excluse posibilele cauze organice. Ele apar frecvent în primele trei luni de viață de unde și numele "colicile sugarului". Aceste tulburări reprezintă un disconfort pentru copil și părinte, dar ele nu sunt considerate boli și nici nu provoacă tulburări de dezvoltare. Ele apar atât la sugarii alăptați, cât și la copiii hrăniți cu biberonul.
    Cauza acestor colici este alimentația cu lapte, care provoacă formarea de spumă care persistă mai multe ore în tractul gastrointestinal. Aerul acumulat nu poate trece mai departe și provoacă balonări dureroase.
    Balonările și colicile se produc atunci când prea mult aer și gaze din stomac sau intestin sunt incluse sub formă de baloane mici într-o spumă care nu le permite eliminarea. Aceste acumulări de spumă sunt dezintegrate de Sab Simplex®.
    Substanța activă din Sab Simplex®, dimeticonă, descompune spuma astfel încât gazele intestinale sunt eliminate pe cale naturală sau pot fi resorbite de peretele intestinal. Sab Simplex® nu influențează chimic conținutul stomacului și intestinului, nu este preluat de organism, ci este eliminat nemodificat împreună cu restul conținutului intestinal.
    Nu se cunosc reacții adverse datorate produsului Sab Simplex®. Din acest motiv, poate fi administrat și sugarilor. Sab Simplex® poate fi utilizat după caz timp îndelungat. Sab Simplex® suspensie nu trebuie folosit în caz de hipersensibilitate cunoscută la dimeticonă sau alți componenți ai produsului.
    Sugari: se adaugă în fiecare biberon 15 picături (0,6 ml) Sab Simplex® suspensie. Sab Simplex® suspensie este ușor miscibil cu alte lichide, de exemplu lapte. La sugarii care sunt alăptați, Sab Simplex® suspensie poate fi administrat cu o linguriță înainte de alăptare.
    Copii mici: 15 picături (0,6 ml) în timpul sau după mese. Dacă este necesar, se mai pot administra 15 picături înainte de culcare.

Ramon

Floricica Nou Venita seven's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2007
    Postari in forum
    2
    Intrebare...se poate combina sab simplex cu bonnisan??? sau sax simplex cu debridat??? ca se pare ca la puiutul meu nu-si mai face sab simplexul intotdeauna efectul...

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    asa am procedat si eu, dar in jur de 2 luni au apucat-o si au trecut pe la 3 luni...
    ioana(16 nov 2006) si io ana(10 mai 1979)

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    acum avem 6.5 luni si nu am mai avut de atunci...
    ioana(16 nov 2006) si io ana(10 mai 1979)

Floricica Nou Venita denisa07's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2007
    Postari in forum
    19
    Buna.Noi nu am avut colici niciodata,dar am luat preventiv de cand am venit din spital Sab-simplex si Bonisan.Luam si in continuare pana la 3 luni.Oricum ne pregatisem cu tot ce auzisem pentru colici.Baby water-Gripe [apa de marar]este foarte buna,la fel si Debridat.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.122
    nici noi nu am stiut ce sunt colici pana pe la 2 luni jumate ,de at nu mai stim ce sa facem sa scapam odata de ei(avem 4 luni si 1 sap)
    Kids magazin - Un magazin pentru mamici si tatici cu Jucarii si articole pentru cei mici

Floricica Nou Venita dorina stefan's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2007
    Postari in forum
    68
    Fetita mea a plans in prima sapt doua nopti si am inceput sa-i dau sab simplex si nu am avut probleme cu colicii.

Dorina si Alexandra

Floricica Avansata gazica's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2007
    Postari in forum
    2.384
    Noi nu am avut probleme. Am fost fericiti. Eu inca alaptez si sper sa alaptez inca 9 luni si am mancat de toate, de fapt am avut grija sa nu mananc fasole si varza. Am luat Baby Calm, cu Sab Simplex nu a mers, era tare agitat cand ii dadeam. Depinde de organismul fiecaruia
    minunea numarul 1
    Lilypie Kids Birthday tickers Bogdan George

minunea numarul 2

Lilypie Pregnancy tickers

Floricica Nou Venita dia_bi's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2007
    Postari in forum
    17
    noi am avut colici pt o perioada scurta dar trecea cu sab simplex si ceai baby calm

Floricica Nou Venita gabitzu's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2007
    Postari in forum
    1
    Va rooooooooooooog ajutati-ma si pe mine intr-o problema...Este voie sa pui zahar in ceiutz(cand fierbe apa)la un bebel de 5 luni jumate??? Ceaiul e Baby Calm!!! Va rog raspundeti urgent...ma toaca SOACRA la cap ca nu e bine ce fac...[cusca]

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    eu i-am pus cateodata un pic! ii place mai mult cuun pic de zahar si bea mai mult, dar eu incerc sa il invat fara zahar ca sa nu se obinuiasca cu dulcele.lor le place mai mult dulce ca s-au obisnuit cu laptele care e un pic dulceag!
    Pe 25 iunie 2007 s-a nascut Alexandru!