Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita albola's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2006
    Postari in forum
    2
    buna seara la toata lumea! am un baietel de 3 ani care are daja mare interes ( de jumatate de an daja )in a invata alfabetul si de a numara. impartasiti-mi ceva experiente in acast domeniu pt. a compara daca copii astia din ziua de astazi calca usor pe urmele lui einstein! va multumesc anticipat

Floricica Nou Venita albola's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2006
    Postari in forum
    2
    am vrut sa scriu " alfabetul si numaratul " !

Floricica Nou Venita ppetruta's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1
    din dragoste pt nepotelul meu am scris o carte la inceput apoi inca una si tot asa. azi am 4 tipuri de carti personalizate pt copii care ii bucura pe mai multi micuti si le trezeste o pofta imensa pt lectura, totul plecand de la propria experienta.

Floricica Nou Venita puiutz's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2005
    Postari in forum
    106
    Pai baietelul tau e deja un mic geniu, daca face el asa ceva de la varsta asta. Ar trebui sa-l dai la o gradinita pt copii superdotati.

Floricica Nou Venita sheghea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2006
    Postari in forum
    14
    Salut!
    Nu e de mirare, asta e generatia! Accesul la informatie ii face sa aiba preocupari si perspective mult mai largi decat credem si am avut noi. Asa ca ceea ce pare a fi un copil superdotat, este de fapt un copil normal, cu preocupari specifice timpurilor pe care le traieste. Referentialul la care trebuie sa le raportam realizarile este altul decat al nostru la varsta lor. Si baietelul meu a terminat de invatat toate literele alfabetului la 1 an si 8 luni, si asta fara sa ne preocupe in mod special. La varsta asta invata ceva doar daca vrea si il atrage, nu ai mijloc de constrangere. Pe de alta parte, copii "genii" nu sunt de preferat copiilor "normali": sunt de regula nesociabili, fara prea multi prieteni, fara orizont general.
    Bucurati-va de copilul vostru, fiecare copilas e unic si are farmecul lui, sa dea dumnezeu sa fiti toti sanatosi, sa aiba noroc, iar inteligenta lui sa-i faca viata mai usoara si mai frumoasa.
    Pupici.

Floricica Nou Venita herminy's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2006
    Postari in forum
    2
    Si fetita mea a invatat la 3 ani si 6 luni tot alfabetul dupa o carticica speciala in numai o saptamana. si acum stie tot alfabetul si citeste f bine dar numai litere mari

Floricica Nou Venita cerasela67's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    38
    Fetita mea tot pe la 3 ani si jumatate a inceput sa invete literele. Sa numere invatase deja la gradinita. Practic a invatat literele fara ca eu sa-mi dau seama. Venea cu carti si ma intreba ce litera e asta, ce litera e asta si tot asa. Apoi am vazut ca incepe sa si scrie. La 4 ani ii scria (cu litere mari de tipar) scrisoare lui mos Craciun!
    Nu e vorba nici de genialitate nici de superdotare, e specific acestei generatii.Multi copii de varsta fetitei mele (acum are 5 ani si 10 luni) stiu literele si numara pana la 100. E si "meritul" gradinitei la care programa scolara cere acest lucru in grupa pregatitoare. Vremurile se schimba si copiii evolueaza. E ceva normal! Incurajeaza-l pe copilul tau sa citeasca, poti sa-i cumperi litere magnetice cu ajutorul carora sa "scrie" cuvinte.

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    si Sinziana a inceput sa invete alfabetul pe la 3 si jumatate, cand i-am luat un cd cu ratoiul cel urat pt calc. dupa aceea a vazut un cd cu alfabetul, mi l-a cerut si a invatat singura inclusiv literele mici. si noi am scris scrisoarea catre mos si toate felicitarile pt. 1 martie. nu am fortat-o deloc sa scrie drept, egal sau mai stiu eu cum. are ea timp sa invete! acum ne tot intreaba cu ce, ci, che, chi etc. a inteles si ca in engleza se scrie intr-un fel si se citeste in altul( de la Barbie i se trage). eu va recomand cd-urile educationale pt. ca au povestioare, jocuri de perspicacitate, lb straine. noi avem vreo 25.
    Sorana 25.08.2006 si Sanziana 27.10.2001

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Copiii de azi sunt mult mai informati.Au carti si cd-uri,calculatoare...Daca un copil invata singur sa numere sau sa citeasca la varsta frageda nu este rau (si nu inseamna ca este neaparat genial).Eu stiu un copil care la 3,6 ani recita tot "Luceafarul" (avea o memorie auditiva excelenta).Azi a uitat poezia,dar memoria ii este de folos in continuare.Lasati copiii liberi! Sa invete ce si cat vrea!Dar nu faceti greseala sa-i dati la scoala cu dispensa crezandu-i geniali.

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    sunt de acord cu tine beti! nici noi nu am fortat-o! nici macar sa spuna poezii. faptul ca noi stiam ca ea le stie si ca le spune daca are chef a fost deajuns. inainte de a incepe caminul doamnele au organizat o intalnire pt a ne cunoaste. tin minte si acum o mamaie care a fortat-o pe nepotica sa ne spuna nu stiu ce poezie dificila si pt un copil mai mare. atunci a spus-o si dupa aceea la nici o serbare nu a vrut sa spuna poezia sau sa stea alaturi de ceilalti copii. o alta mamica isi forta copilul sa le spuna prietenilor ei alfabetul si l-a spus bietul copil de cateva ori intr-o seara. ambii copii sunt foarte dificili acum si parintii se intreaba unde au gresit. si au doar 5ani. ce va fi mai tarziu?? copiilor le este f greu sa se socializeze pt ca vad in fiecare persoana noua un inamic in fata caruia tb sa joace dupa cum le canta mama. stiti cum am invatat noi poeziile pt serbari? in autobuz in drum spre camin, la ora 7dimineata. impuscam doi iepuri: invata si poezia si nici nu se plictisea. nu are rost sa va spun ca autobuzul era full. nu cred ca e un geniu ci doar un copil normal caruia ii este incurajata dezvoltarea.
    Sorana 25.08.2006 si Sanziana 27.10.2001

Floricica Nou Venita dialnyko's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2006
    Postari in forum
    87
    Sunt de acord cu tine! Nici noi nu fortam fetele sa faca ceva anume daca ele nu vor.La noi totul se invata in joaca, si poeziile, si cintecele, si numaratul...mai nou, chiar azi am de cind sa le cumpar un joc cu cifre si litere magnetice! Initial le-am facut cubulete din carton, cite unul pentru fiecare litera sau cifraSi au fost foarte incintate sa-si,,construiasca" numele din cuburi sau sa le aranjeze in ordine pina la 10!
    Nu stresati copiii! Au timp destul pentru toate! Fericirea lor e mai importanta!
    poze aici