Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaelam's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2005
    Postari in forum
    23
    Cum ati decis daca ar fi cazul pentru al doilea sau al treilea copil?Dupa parerea mea este foarte greu sa treci inca o data prin toate acele etape:sarcina, nastere...si ma gandesc cum poti imparti iubirea, cum poti sa-i impaci pe amandoi.Eu stiu ca nu mi-as fi dorit sa fiu singura la parinti, dar totusi am vazut ca pt ai mei a fost foarte greu sa ne creasca cu acelasi entuziasm. Eu am fost al treilea copil si mi s-a parut ca nu mai aveau aceasi putere si entuziasm ca si la fratii mei.

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    Cred ca cel mai importanta e decizia de a pastra sarcina si siguranta materiala care sa sustina existenta celuilalt (celorlalti copii). Cred ca iubirea si dorinta nu are de ce sa nu fie, mai ales la niste oameni bine intentionati si cu "capul pe umeri" .... Iubire este pentru toata lumea nu cred ca asta poate constitui o problema.

Floricica Nou Venita mishulica's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2005
    Postari in forum
    6
    eu am un singur copil dar as vrea sa mai am unul ... nu cred ca parinti iubesc mai putin un copil sau altul, cred doar ca unii copii stiu sa se faca mai apropriati decat altii ... eu am un frate geaman, si intotdeauna el a fost mai "lipicios" decat mine, eu nu prea stateam in preajma parintilor la rasfatat, dar mama ne-a iubit la fel pe amandoi ...

Floricica Nou Venita golodo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2005
    Postari in forum
    27
    Mihaela, eu am 2 copii si daca nu as avea RH-ul negativ as mai face inca unul.
    Eu sunt singura la parinti, sotul meu la fel, si cu toate ca au avut posibilitati financiare ne-au lipsit fratii/surorile. Mai ales ca mama mai are inca 3 frati, iar socrul meu vreo 8 frati.Intotdeauna mi-am dorit o familie numeroasa.

Floricica Nou Venita maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.01.2005
    Postari in forum
    26
    Eu cred ca pentru copii est emult mai indicat sa fie cel putin doi intr-o familie. Se dezvolta altfel si cred ca sunt un pic mai fericiti decat cei singuri la parinti (cu toate cate i se ofera, poate, fiind singurul)
    Dar nu cred ca iti poti iubi la fel copiii. Si nu vad de ce trebuie sa apara si un sentiment de vinovatie (cum am mai intalnit) din cauza asta. Mi se pare firesc (desigur, nu e cazul sa observe si copiii) pentru ca unul e mai aproape de ce-ti doreai decat celalat. Nu e vorba sa-ti imparti iubirea sau sa-l iubesti mai mult pe unul decat pe celalalt. Pur si simplu e o iubire diferita, fiindca si ei sunt diferiti.
    Daca credeti ca mai suportati o sarcina si tot ce implica aparitia unui copil... de ce nu?

Floricica Nou Venita dheena's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2005
    Postari in forum
    2
    godolo, ai avut curaj daca ai facut doi copii.Si eu am RH-ul negativ si am tinut cu dintii de sarcina .Sunt fericita ca il am si este sanatos desi este nascut prematur si am avut unele probleme cu el.adevarul este ca nu as risca nicioadata a doua oara si sunt foarte fericita cu ce am.Nu stiu daca ii lipsesc fratii , este mereu impreuna cu verii lui si nu s-a plans niciodata.Cred ca mai bine unul decat deloc .

sttel69@yahoo.com
    Guest
    Eu cred ca intr-o familie trebuie sa existe cel putin doi copii.Eu mai am un frate cu care ma inteleg de minune iar parintii nostrii au stiut cum sa imparta iubirea pt. noi in asa fel incat intre noi nu exista nici un fel de diferente.Eu am o fetita pe care am nascut-o prematur m-am chinuit foarte mult cu ea insa sincer imi mai doresc si un al doilea copil.

Floricica Nou Venita fdianamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2005
    Postari in forum
    52
    eu vreau 3...as fi vrut 4, dar dupa negocieri cu sotul...
    Acum avem 24 si el 25 de ani si un BB de 3 luni si ceva...avem timp...
    Mami de Glad(11.07.2005) si Elena(22.12.2008)

Floricica Nou Venita geany_bc's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    14
    Ce diferenta de varsta ar trebuie sa fie intre cei doi copii?
    Care e parerea voastra?

Floricica Nou Venita tantzy's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2005
    Postari in forum
    10
    noi avem 2 copiii,iar diferenta intre ei e de 2 ani.Mi se pare foarte bine,cu toate ca la inceput a fost mai greu.Dar care inceput nu e greu?Timp de 1 an mama mea m-a ajutat foarte mult,apoi m-am descurcat singura.Acum copii merg la gradinita impreuna,au preocuparicomune,jocuri comune.O diferenta mai mare cred ca ii indeparteaza putin pe frati.Dar nu e obligatoriu.

Floricica Nou Venita melapitica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2005
    Postari in forum
    4
    Eu am doi copii, doua fetite care sunt bucuria noastra si le iubim pe amandoua la fel. Nu poti sa faci diferenta intre iubirea pentru una si cealalta. Diferenta dintre ele este de 10 ani si pot sa va spun ca este foarte bine. Fetita cea mare, este mai copilaroasa si se joaca cu surioara ei cea mica si o iubeste foarte mult.

OK

Acest site folose╚Öte cookie-uri pentru o mai bun─â experien╚Ť─â de vizitare. Prin continuarea navig─ârii, e╚Öti de acord cu modul de utilizare a acestor informa╚Ťii. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!