Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Ciar e necesar sa alegem intre ele? Sau, daca le facem pe amandoua odata, exista pericolul sa nu fie nici una realizata "ca la carte"? E cazul sa ne hotaram pentru una sau - mai bine - sa incercam totusi sa le impacam?

Floricica Nou Venita puiutz's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2005
    Postari in forum
    106
    Cred ca societatea a evoluat in ultimii ani si avem posibilitatea alegerii unei variante optime pt familie, fie ca este vorba de una din cele doua variante, fie ca le "impacam" pe amandoua. Un lucru important ar fi si implicarea membrilor familiei in activitatile casnice, iar acest lucru duce nu numai la o oarecare degrevare a femeilor de responsabilitatile casnice si o "relaxare", ci si o apropiere a membrilor familiei de activitatile casei. La urma urmei egalitatea intre sexe inseamna si implicarea membrilor familiei in activitati comune...

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    Si profesia si "cratita" sunt de fapt momente din viata ....Asa ca nu vad care e problema... Important este ce iti propui sa faci in viata ....Momente de fericire iti poate produce si o realizare profesionala dar si o mancare care ti-a iesit "ca la carte" .... nu mai zic daca in toate te sustun prietena (sau prietenul) ...

Floricica Nou Venita bianca's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2005
    Postari in forum
    2
    Adevarul este ca e cam greu sa le "impacam" pe amandoua. Oricum conteaza enorm ajutorul sotului. Sunt de acord cu puiutz si cattaniut. pe aceasta cale sa dori sa va salut si eu, tocmai m-am inscis si eu in clubul vostru!

Floricica Nou Venita mihaelam's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2005
    Postari in forum
    23
    Si eu cred ca este foarte greu "sa le impaci pe amandoua". sa fi si o mama fericita,sanatoasa si cu o cariera si sa ai si un copil fericit si sanatos. Din cate mi se pare mie, societatea, sistemul, ne obliga sa alegem intre cele doua. Eu cred ca trebuie sa se faca schimbari, cred ca sisitemul trebuie reorganizat in asa fel incat sa putem fi capabili sa le impacam pe amandoua. Avem nevoie de un sprijin. ar trebui ca sistemul sa ofere posibilitatea de a sta cu copilul, in special atunci cand este foarte mic pana in 2 ani, prin flexibilitatea orelor de lucru, sa fie posibil sa lucrezi part time,sau de acasa fara sa renunti la servci in totalitate.Sau o alta solutie ar fi ca institutiile care se ocupa cu ingrijirea copilului sa fie mult mai accesibile si imbunatatite.Ma refer la o educare si pregatire foarte buna a celor care se ocupa de copii. acei oamenii trebuie sa fie de incredere si sa nu existe dubii de a lasa copilul in grija lor.Ce parere aveti?Ce ar fi mai important?

Floricica Nou Venita felicia0606's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2005
    Postari in forum
    17
    Ei, ar fi ideal sa stam acasa si sa ne ocupam de cresterea copilului si de menaj. Dar din pacate nu toti ne nastem cu un cont gras in banca care sa ne asigure o viata usoara in care sa nu facem decat ce ne place. Asa ca ne place sau nu trebuie sa le facem pe amandoua la fel de bine. Iar societatea nu te obliga deloc sa alegi intre ele. Alegerea iti apartine :-((!!
    Bineinteles ca institutiile care se ocupa de copii ar trebui sa fie mai accesibile si imbunatatite - aici sunt foarte de acord. Asta este valabil insa pentru institutiile de stat unde personalul este angajat nu pe aptitudini si performanta ci pe nepotism si spaga. Despre cele particulare nu pot sa spun nimic pentru ca nu am habar. Pentru mine acestea din urma nici macar nu intra in discutie (ma refer la tarifele care mie cel putin mi se par exorbitante!). Ajutorul sotului? Cum adica? Pai nici nu se pune problema ca nu ar exista. Doar suntem egali, nu? Treburile casnice se fac fara comentarii de cel care are timp sau impreuna in mod echitabil. Cine zice ca femeia trebuie sa se duca la serviciu 8 ore, sa vina acasa si sa se apuce de menaj si de educat copilul in timp ce barbatul vine de la serviciu si citeste ziarul nu este un om normal.

sttel69@yahoo.com
    Guest
    Eu cred ca intotdeauna femeia a stiut sa-si imparta responsabilitatile.Ea stie sa fie o mama buna,o gospodina desavarsita,o sotie ideala si sa aiba si o cariera profesionala.Nu cred ca profesia te impiedica sa faci aceste lucruri.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Nu cred ca se pune problema de alegere, multe din femeile din jurul nostru au o cariera frumoasa si se mai ocupa si de gospodarie, deci putem sa le facem pe amandoua.

Floricica Nou Venita alina05's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2005
    Postari in forum
    38
    Nu vad de ce se pune problema alegerii dintre cratita si cariera, cand cele doua nu au nici o legatura. Poti sa le faci pe amandoua in acelasi timp.Intr-adevar,conteaza foarte mult si ajutorul familiei...

Floricica Nou Venita anella's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2005
    Postari in forum
    18
    Si eu sunt de acord cu faptul ca ajutorul partenerului e esential.Nu este usor sa le faci pe toate bine daca n-ai ajutor dar la urma urmei viata e o continua provocare si sunt sigura ca orice femeie reuseste sa faca tot ce-si propune indiferent cat de dificil ar fi.Am mare incredere in puterea imensa a femeii.Asa ca nu-i nevoie sa alegem .Le putem face pe toate dar daca e posibil trebuie sa stim sa cerem si sa primim o mana de ajutor.

Floricica Nou Venita cerabela's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2005
    Postari in forum
    6
    Draga Felicia,tu daca ai avea sa zicem multe miliarde in cont ce ai face??ai sta acasa??eu nu cred ca conteaza chestia asta.Eu daca as avea conturi"grase"tot nu as sta acasa.Cred ca mi-as deschide o afacere ,numai sa nu stau acasa.Iti zic eu ca nu poti sta o viata acasa si cheltuind banii din cont,ca ai sa te plafonezi de tot.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!