Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita afrodita's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2005
    Postari in forum
    2
    Nu,eu nu pun lumanari pe masa,mi se pare prea pompos.Daca ne vin spre ex niste musafiri seara,la un pahar de vorbe,atunci pe masuta dn living,dau bine niste lumanarele aprinse,creeaza o atmosfera placuta.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Cel mai bine la o masa festiva da o fata de masa alba. Chiar daca este Craciun sau Paste evitati fetele de mese colorate sau cu anumite simboluri. Puteti in functie de ceea ca sarbatoriti sa faceti apel la ornamente pe care trebuie sa le alegeti cu mare grija. Lumanarile se pun in functie de ceea ce sarbatoriti. Spre exemplu la masa de Craciun eu nu uit niciodata de lumanarea rosie si de crenguta de brad.

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    Cred ca cel mai bine este sa ai prieteni adevarati ...u invitati ... Asa n-o sa conteze cum e aranjata masa ....ci poate ultimele glume sau povestioare .... si cat mai mult Zambet! Distractie placuta!

Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    Iata cateva sfaturi in legatura cu servirea bauturilor, sper sa va fie de folos si la cat mai multe petreceri!

Lichiorurile si vinurile foarte dulci, Malaga, Cabernet, Madeira, Porto, muscaturile se servesc la temperatura camerei, într-un pahar special, mai mic si mai scurt.

Toate bauturile se aduc în sticlele lor originale, în afara vinului decantat. Daca tragem vinul obisnuit din butoi, îl servim tot în carafe. În anii deosebit de buni pentru vinuri, sticlele se aduc într-un cos.

Sampania se tine într-o frapiera. Dopul se scoate la masa cu grija, lasând sa iasa putin gazul pentru a nu face din aceasta operatie o scena de comedie.

Gazda toarna vin musafirilor tinând sticla (nu de gât!) cu mâna dreapta, cu bratul întins si cu eticheta la vedere. Nu se ridica paharele de pe masa si nu se umplu pâna sus, ci pe trei sferturi. Nu se toarna în pahar daca nu a fost golit. Daca vinul obisnuit se toarna de la o distanta de aproximativ 15 centimetri, vinurile rosii si cele vechi, pretioase, se toarna încetisor, aproape de pahar. Am vazut la un restaurant de lux servetele albe de hârtie pliate în triunghi si înnodate pe gâtul sticlelor de vin rosu; când s-a turnat vin în pahare, n-a curs nici o picatura pe fata de masa.

Singurele pahare care se ridica atunci când se toarna sunt cupele de sampanie. Tot cu ele toastam la începutul sau la sfârsitul mesei, dar putem toasta si cu primul pahar de vin. Paharele se ridica în dreptul barbiei, se spun urarile de cuviinta, dar nu se ciocnesc. Cupele de sampanie, da! Dupa toast, se bea obligatoriu din pahar sau din cupa.

Daca în paharele de whisky se toarna foarte putin, urmând ca invitatul sa-si adauge, daca doreste, cuburi de gheata sau sifon, exista obiceiul ca paharelele de tuica sa fie umplute pâna la un milimetru de margine, ba chiar mai mult, ceea ce curge fiind o ofranda adusa mortilor.
    Un zambet pe zi!

Floricica Nou Venita magdajp's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2006
    Postari in forum
    2
    nu reusesc sa revin la greutatea mea dinaite de sarcina

Floricica Nou Venita karmin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.07.2005
    Postari in forum
    142
    Magda nici nu trebuie sa revii, mai ales daca ai bebe mic si alaptezi, sanatatea bebelui si a ta sunt cele mai importante. Toate cele bune, si atentie in ce gatesti. conteaza :)

http://s250.photobucket.com/albums/gg246/Karminka/de vanzare/

Floricica Nou Venita carinchen's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2006
    Postari in forum
    1
    abia cand copilul meu a facut 9 luni am simtit intradevar ca mi-am revenit...atunci am putut sa merg la sala(incercasem si inainte dar eram ca un sac de fasole), acum nu-ti fa probleme de greutate...bucura-te de bb...cand ieseam cu el la plimbare ma simteam impodobita de diamante...desi aveam 10 kg in plus...acum mai am doar 5...si asta din comoditate...
    Lilypie 3rd Birthday Ticker

Floricica Senior getutica's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.574
    Consider ca lumanarile sunt bine venite la o cina romantica, in doi, sau de sarbatori. De asemenea lumanarile parfumate sunt indicate sa stea pe marginea unei cazi inspumate.
    TEODOR SI GETUTICA

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    cesa, informatiile sunt corecte cu o exceptie: vinul se toarna din nou in pahar inainte ca acesta sa fie complet gol.
    Pe 25 iunie 2007 s-a nascut Alexandru!

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    retete pentru musafiri speciali? noi nu avem musafiri speciali, ci doar cei de-ai casei. cand avem vreo zi de nastere sau onomastica, sotul este foarte hotarat: va este foame? stiti unde-i bucataria, stiti unde-i frigiderul! si ei nici nu au inhibitii! nu ma lasa sa fac mese intinse, dar nu e chiar tot timpul dupa el!
    Pe 25 iunie 2007 s-a nascut Alexandru!

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Nici noi nu avem musafiri speciali cu exceptia unei cumnate careia nimeni nu-i poate face pe plac nici macar parintii ei!Toata lumea care vine la noi indiferent ca sunt rude sau prieteni,se simt ca la ei acasa. Stiu ca gasesc o zama buna ,o prajitura buna,o cafea, un vin sau o bere. Retete speciale pt. musafiri speciali?Pt. noi zilele speciale sunt cele de nastere sau onomastice ale noastre si ale copiilor!

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!