Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita geta_mail's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2006
    Postari in forum
    9
    Sal!Bebe al meu are 1 an si 9 luni si as vrea s-o terminam cu scutecele absorbante.Am incercat cu olita, dar a fost un esec total.S-a lasat cu tipete si urlete pana la epuizare.Poate exista mamici sau de ce nu, tatici,care au avut succes cu anumite metode si vor sa le impartaseasca. Cred ca mai sunt mamici care au intampinat aceasta problema.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Pentru inceput este important daca bebe al tau este baietel sau fetita pentru ca exista diferenta atat de maturizare cat si ca tehnica. Baieteii sunt incantati sa faca pipi in picioare si deci olita poate ramane un esec, pe cand pentru fetite este foarte util un colacel care se aseaza pe colacul wc-ului.
    Apoi sunt aspectele legate de maturizarea neurologica. Un copil care merge bine, merge pe varfuri, urca si coboara trepte simte "ca-i vine sa faca" si deci poate asocia olita cu aceasta senzatie. La varsta lui, bebe al tau ar putea fi inca prea mic.
    Cred ca este important si sa inteleaga la ce foloseste olita, aceasta sa stea in baie si atata timp cat sta pe ea, sa nu aiba alte activitati (tv, mancat, jucat etc)
    cpap.anca@gmail.com
    Centrul de Psihologie

Floricica Nou Venita corinati's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.02.2006
    Postari in forum
    14
    Buna! Fetita mea a stat pe olita de la 11 luni, o asezam la trezire, la masa, de multe ori luam masa pe olita pentru ca traba mare o facea in timpul mesei sau imediat dupa. O perioada nu a vrut, am lasat-o, apoi am reluat. La scutece am renuntat imediat dupa ce a implinit doi ani, adica vara asta. Eu cred ca e mai usor cand e cald, decat iarna, de aceea ne-a prins varsta de doi ani. Si la un an si jumatate cerea la olita, dar nu mereu si nu puteam scoate scutecul definitiv pentru ca pipi uita uneori sa ceara. Asa ca treptat-treptat reusiti si voi.
    corinati

Floricica Nou Venita corinati's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.02.2006
    Postari in forum
    14
    Si pe la un an si 9-10 luni cerea la olita dar nu a vrut mult timp sa stea prin casa fara scutec, zicea mereu "mama gata, pune pepes". Si daca nu ii puneam se aseza iar pe olita si tipa. Acum mergem la plimbare si nu vrea pana nu ajungem acasa la olita ei. Tin sa spun ca inca nu vrea la WC sau altfel, doar pe olita. Multa rabdare si succes!
    corinati

Floricica Nou Venita geany_bc's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    14
    Cel mai usor mod de a dezvata un copil de pampers e lipsa lui. Mai ales ca acum e vara.
    Pe baiatul meu il lasam cu chilotei si pantalonasi si cand facea pe el il certam si ii explicam ca nu e bine ce face, caci trebuie sa faca la olita. Dar olita nu i-a placut de la bun inceput, asa ca i-am cumparat un colacel pentru WC si cum l-a descoperit, facea pipi din jumatate in jumatate de ora, bineinteles pentru ca ii placea pe WC.

Floricica Nou Venita geta_mail's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2006
    Postari in forum
    9
    Exact acelasi lucru imi povestea o prietena despre cum si-a dezvatat baietelul. Voi incerca intai cu olita si daca nu-i va place, voi recurge la alte "trucuri"."PENTRU A CASTIGA TREBUIE SA CREZI CA VEI CASTIGA."

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    la cea mare nu-mi permiteam pampers pentru ca erau scumpi si am tinut-o in scutece de pinza iar cind am vrut sa o dezvat de scutec o lasam doar in chilotei si nu-i placea sa se simta uda sau nu o schimbam imediat ce facea si in 3 saptamini s-a invatat la olita
    RAMONA mami de DELIA(13.01.1997)si ANDRADA(08.07.2006)

Floricica Nou Venita elaq31's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    130
    Cred ca fiecare copil va lasa scutecele si cand este pregatit.
    ELA&STEF
    ela & stefy

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    cel mare l-am dezvatat de pampers la 1,8 ani, in loc de pampers ii puneam scutec intre picioare, si tot asa, pe al doilea l-a dezvatat mama intr-o saptamana tot in felul acesta, numai ca era vara si statea in curte de cele mai multe ori numai in chilotei. Avantajul de a locui la curte.
    iubire