Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita khinezzu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2005
    Postari in forum
    4
    Stiu ca ora de culcare pentru somnul de seara este foarte importanta in special la copiii(dar nu numai)de aceea ei trebuie sa adoarma cu cel putin doua ore inainte de ora 24,deoarece acesta este cel mai complex somn.Daca fetita dvs. nu adoarme desi se pare ca are un program normal,atunci va sfatuiesc sa-l plimbati cateva ore inainte de culcare la aer curat

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Si eu am aflat recent ca cea ai odihnitoare perioada de timp din timpul noptii este cuprinsa intre orele 21 - 24.

Floricica Nou Venita golodo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2005
    Postari in forum
    27
    Noi suntem ceva mai mari, avem 8 si resp 4, 3 ani, mergem la baita la ora 20, mancam la 20,30 la ora 21, 30 in pat, citim mereu, povestim ce am facut peste zi, ne mangaiem pe fundulet si la ora 22 sforaie deja pana dimineata la 8.

Floricica Nou Venita anella's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2005
    Postari in forum
    18
    Pe la ora 20,30 il spal pe baietelul meu,apoi papa si in jur de ora 21 deja doarme.Se trezeste in general destul de devreme,pe la 6,30 maxim 8 fara un sfert.Cred ca e bine sa-l inveti pe copil sa doarma in jur de ora 21 pentru ca intr-adevar pana in ora 24 e cel mai important somn.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    As dori si eu sa stiu cate ore pe noapte trebuie sa doarma copilul si daca somnul de dupa-amiaza este benefic sau nu?

Floricica Nou Venita simina's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.09.2005
    Postari in forum
    2
    desi sint medic stomatolog si stiu ce probleme sint legate de suptul degetului nu reusesc sa o dezvat pe fetita mea caseara la culcare sa nu mai suga degetul mare.Vreau idei si experientele altor parinti.multumesc

Floricica Nou Venita monikka36's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2005
    Postari in forum
    1
    Fetita mea are 3 ani si 3 luni.Din 5 septembrie a inceput gradinita,dupa 3 ani de stat acasa cu o bona de care s-a atasat foarte mult.Prima saptamana a fost cum a mai fost apoi a inceput sa spuna ca nu-i place,ca nu mai merge si zilnic ne despartim la gradinita in plans.Problema majora este ca si noaptea a inceput sa planga sa spuna ca nu mai merge acolo(acolo fiind la gradi) si ca vrea sa stau cu ea.Pana acum se mai juca singurica,colora etc acum nu se mai desparte de mine si plange in fiecare noapte si pare a fi si speriata.Dragi mamici,poate cineva imi poate da un sfat.Nu am incotro ,nu vreau s-o persecut si trebuie neaparat sa fac ceva mai ales ca bona nu mai poate sta cu ea zilnic.
    Va rog astept un sfat.Ce sa fac?

Floricica Nou Venita 73daria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2005
    Postari in forum
    13
    baietelul meu are 11 luni,ziua doarme de 2 ori, dupa o perd.de joaca de 3 ore, iar noaptea se trezeste doar sa-l alaptez. singura noastra problema este ca dupa orice mananca, vrea si lapte de la san.pot sa spun ca in medie pe zi ii dau sa suga cam de 6-7 ori, nu cred ca vreti sa stiti cam de cate ori il alaptam inainte...tare mi-e frica ca n-o sa mai reusesc vreodata sa-l intarc in ritmul asta.si-mi face placere sa-l alaptez,dar ma gandesc totusi ca o data si o data tot trebuie sa ma desprind de el......voi cum ati procedat?

Floricica Nou Venita katte's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2005
    Postari in forum
    39
    somnul de dupa amiaza este foarte important pentru copii. sunt si copii care au foarte multa energie si refuza acest somnic.
    de regula bebelusii dorm noaptea intre 8 si 12 ore. cand sunt mai micuti nu rezista fara papa mai mult de 8 ore, apoi usor, usor, multi dintre ei isi maresc programul la 10-12 ore. iar ziua au 2-3 reprize de somnic. pe la un an, multi mai dorm de 2 ori in timpul zilei si 10-12 ore noaptea. ce varsta are copilul tau?

Floricica Nou Venita oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    66
    Fetita mea a renuntat singura. Nu te grabi cu intarcatul daca nu esti obligata.
    Oana

Floricica Nou Venita tushca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2006
    Postari in forum
    32
    somnul copiilor nostrii este foate important, de aceea ar trerbui sa il ajutam in timpul zilei sa-si consume toata energia, sa ne jucam cu ei, sa alergam cu ei, si pentru ca tot are sa vina "vremea buna" e bine sa-l lasatzi la aer cat vrea.... seara are sa cada singur intr-un somn dulce pana dimineatza, ii trebuie facut un program pe care sa-l aiva in fiecare zi. Cu cat ii dai mai multa libertate cu atat ai sa fi mai multumita si are sa-si faca singura prograt. Si cat mai putin televizor si calculator. Sunt mii de jocuri care trebuiesc invatate in copilarie si care o ajuta sa-si consume energia. seara dupa ora 20 baie, o macarica usoara, o poveste si-un pupic. mai departe vin visele....

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!