Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    De cele mai multe ori (mai ales la varste fragede, dar chiar si la adolecenta)copii reactioneaza violent sau prin sentimente de vinovatie. Cum il putem proteja?

Floricica Nou Venita maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.01.2005
    Postari in forum
    26
    Cred ca in primul rand trebuie sa il asiguram ca nu e sub nici o forma vina lui tot ce se intampla si ca ii intelegem sentimentele. Cu toate efectele negative care apar cu siguranta intr-o forma mai mult sau mai putin acuta in urma unui divort, nu as face niciodata compromisul de a mentine o casnicie in care partenerii nu mai au nimic de oferit unul altuia doar de dragul copilului, pentru ca sunt convinsa ca imi fac mai mult rau in felul asta.

Floricica Nou Venita alina05's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2005
    Postari in forum
    38
    Copilul resimte divortul,oricat ne-am stradui ca acest lucru sa nu se intample.Vorbesc din proprie experienta.Mie mi se pare important sa micsoram impactul pe care-l are divortul asupra copilului.Cred ca trebuie sa-l facem sa inteleaga ca uneori lucrurile nu merg asa cum ne dorim si atunci singura cale este despartirea.Trebuie sa-i subliniem faptul ca el NU are nici o vina pentru ceea ce s-a intamplat.El trebuie sa mentina contactul cu ambii parinti,insa acest lucru depinde doar de acestia.

Floricica Nou Venita anella's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2005
    Postari in forum
    18
    Separarea parintilor va fi mereu un eveniment dureros in viata copiilor indiferent de varsta pe care o au.singura modalitate de a imbunatati situatia ar fi ca parintii sa fie parte activa din viata copiilor si dupa despartire.Daca unul din parinti incepe sa-si neglijeze atributiile atunci copilul va simti ca despartirea s-a produs din vina lui,ca nu mai e iubit si va avea mereu semne de intrebare cu privire la propria valoare.Va scriu din experienta proprie,parinti mei despartindu-se cand eu aveam trei ani.Cunosc si tin minte toata gama de sentimente prin care trece un copil in situatia asta.chiar si acum(am 33 de ani)ma mai intreb anumite lucruri.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    in cazul unei despartiri, numai cei doi parinti pot face ca aceasta despartire sa fie depasita cu usurinta de copiii. Din pacate, in majoritatea cazurilor parintii nu mai comunica, ba chiar in unele situatii ii determina pe copiii care raman sub tutela lor sa aibe aceeasi atitudine fata pe celalalt parinte. Fapt total gresit, copilul are nevoie de ambii parinti, iar pentru a-l proteja din punct de vedere emotiv trebuie sa pastram cu celalalt parinte o legatura frumoasa. De asemenea, o puternica influenta asupra copilului o poate avea si atitudinea persoanelor cu care acesta vine in contact, colegii de scoala, prietenii de la bloc,etc. De aceea, fiecare parinte, sau cadru didactic, ar trebui sa incerce sa previna neplacerile pe care copilul in cauza le-ar putea avea. trebuie sa vorbim cu copiii nostri, sa le explicam pe intelesul lor ca exista si asemenea situatii, si ca in momentele astea noi trebuie sa fim alaturi de el.

Floricica Nou Venita alex15mariana's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.10.2005
    Postari in forum
    2
    Divortul este o trauma asupra copiilor , chiar si si virste mici . Noi trebuie sa le explicam ca nu ei sunt vinovati si trebuie sa ii facem sa inteleaga ca oricind vor avea nevoie vom fii alaturi ei . Trebiuie sa le aratam ca poate este mai bine asa , ca le este mai bine separati de rau , ca poate in mediu de fam nu le era bine cu certuri si scandaluri . Asta este parerea mea

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    alexandra mariana, sunt de acord cu tine, dar cum reusim sa le prezentam situatia fara a-i afecta? cum le explicam va fi mai bine de acum inainte?

Floricica Nou Venita kevin19's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2006
    Postari in forum
    2
    eu cred ca divortul , pe orice cale am incerca sa aplanam efectele secundare ale acestuia la un moment dat, in timp se resimt la copii!
    ei sunt altfel mai sensibili si mai plini de speranta si cred eu ca undeva in mintea lor ei viseaza necontenit la o posibila...impacare!si mai cred ca oricit de mult a gresit unul dintre parinti, el niciodata nu isi va aminti constant acele lucruri,isi amintesc de cele mai multe ori doar partile frumoase!
    sunt de acord cu voi si mi se par ffarte interesante parerile vostre legate de acest subiect!
    e foarte greu intr-adevar sa explici unui copil , de ce mami si tati nu se mai inteleg...iar urmarile ptr un copil cu un singur parinte sunt destul de complexe ,isi au urmarea in timp,si poate chiar in viitoarea lui familie care si-o va intemeia , fiind mereu foarte circumspect...

Floricica Nou Venita tushca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2006
    Postari in forum
    32
    Maaaaaaaaaaaaare gresalaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!! Nu trebuie sa-i explici copilului ca are sa-i fie mai bine asa!!!!!!!!! asta e cea mai mare prostie!!!!!! Expune problema asa cum este!!! Spune-i ca voi (ambii parinti!!!) o sa fiti in continuare aceeasi mami si tati dar ca pur si simplu nu puteti sa mai stati impreuna pentru ca ... (motivul adevarat). Spuneti-i copilului nu e el vinovat de nimik si ca dragostea voastra pentru el nu se schimba cu ocazia despartirii!!!

Floricica Nou Venita ella02's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2006
    Postari in forum
    1
    as vrea sa stiu ce fac cand sunt trei copii la mijloc si nici unul din parinti nu vrea sa renunte la ei.

Floricica Nou Venita tushca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2006
    Postari in forum
    32
    ce fac copii?! nici nu vreau sa ma gandesc prin ce trec!!!... ce fac parintzii?! daca sunt oameni ar trebui sa vb deschis cu copii si sa-i intrebe pe ei ce vor!!!!

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!