Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita veronicas's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.02.2005
    Postari in forum
    10
    Mamele insarcinate care au o dieta vegetariana sunt inconstiente.Nu cred ca este sanatos sa ai o astfel de dieta atunci cand esti insarcinata. Fara carne de unde iti iei necesarul de proteine?Nu mai vorbesc de cei care nu mananca nici produse lactate.

Floricica Nou Venita ioanas's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2005
    Postari in forum
    11
    Nu sînt vegetariană.Și totuși. în urmă cu patru ani,la prima sarcină,nu am putut mînca carne.La trei luni, sarcina s-a oprit din evoluție. La sarcina următoare, m-am forțat să mănînc din toate grupele de alimente,după cum scrie în cărții.Acum am o fetiță de 11 luni pe care o puteți vedea în albumul de la-Comunitate-.

Floricica Nou Venita mihaelam's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2005
    Postari in forum
    23
    Este sau nu periculos sa ai o dieta vegetariana atunci cand esti insarcinata?

a
    a este offline.
    Floricica Nou Venita a's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2005
    Postari in forum
    5
    Nu cred ca e vorba de inconstienta, ci de regimul preferat de fiecare dintre noi. Carnea nu este singurul aliment care contine proteine. Proteine exista si in oua si in produse lactate de orice fel sau lapte (sau alte produse) din soia. De asemenea, o sursa extraordinar de buna de proteine sunt boabele de fasole, boabele de linte, nautul, mazarea. De asemenea proteine gasim si in orezul maro (nedecorticat), ovaz, grau si alte cereale nedecorticate, in paste fainoase.
    Dieta vegetariana este o dieta foarte sanatoasa si, sincer ii invidiez pe cei care se pot "rupe" definitiv de carne - eu nu ma numar printre aceia :-)

a
    a este offline.
    Membru inregistrat la
    14.03.2005
    Postari in forum
    5
    Atat timp cat femeia gravida ofera organismului cele 71gr. de proteine/zi, vegetarianismul nu este un pericol. Asa ca, fasole batuta si iahnie la greu, dragele mele!

a
    a este offline.
    Membru inregistrat la
    14.03.2005
    Postari in forum
    5
    Atat timp cat femeia gravida ofera organismului cele 71gr. de proteine/zi, vegetarianismul nu este un pericol. Asa ca, fasole batuta si iahnie la greu, dragele mele!

Floricica Nou Venita madirom's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2005
    Postari in forum
    1
    Cu siguranta... Copilul trebuie sa beneficieze de o alimentatie cat mai diversificata. Si apoi, sa fi vegetarian e alegerea ta nu e si a lui inca. Sa le lasam posibilitatea de a alege cand o sa creasca.

Floricica Nou Venita elenas's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2005
    Postari in forum
    4
    Cred ca lipsa informarii vis-a-vis de hrana vegetariana ne duce la astfel de opinii. Am 35 de ani, am doua fete, una de 6 1/2 ani si una de 8 1/2 luni. De cca 4 ani sunt lacto-vegetariana si, in timpul ultimei sarcini am pastrat acest regim. Vreau sa va zic ca nu am avut nici un fel de problema , nici eu nici fetita care este bine sanatoasa si plina de energie. De unde ne luam proteinele daca nu mancam carne?! Ei bine, din cereale si din legume. Inainte sa devin vegetariana aveam tot felul de probleme cu sanatatea: eram anemica, constipata . Ei bine, dupa 3 ani de regim cred ca am avut cele mai bune analize de sange din toata viata mea. Doctoritei nu ii venea sa creada cand a vazut ca fierul este in limite normale si hemoglobina la fel si toate celelalte. Asa ca regimul vegetarian nu este chiar o inconstienta, ba dimpotriva, incearca sa te informezi mai mult despre el si te vei convinge(poate ca acuim 4 ani si eu gandeam la fel)

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    In nici un caz! organismul celui mic se obisnuieste cu acest tip de alimentatie. cred ca cel mai bine ar fi sa consultati o persoana avizata, care sa va recomande ce nu trebuie sa lipseasca din alimentatia micutului, pentru a nu avea probleme (carente sau surplus de anumite vitamine sau minerale). Felicitari pentru mamicile care au ales aceasta cala!Viata este frumoasa si merita traita, dar nu oricum!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    cred ca este putin mai greu sa-ti adaptezi organismul la o dieta vegetariana mai tarziu.

Floricica Nou Venita flory's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2005
    Postari in forum
    115
    Am prieteni vegetarieni care au copil vegetarian (de fapt sunt ovo-lacto-vegetarieni). Nu mananca carne, dar isi iau proteinele din ciuperci, fasole, soia, lactate, oua... Sunt cat se poate de sanatosi si de rezistenti la boli (se vindeca imediat) si plini de energie! Totul depinde de cum esti obisnuit.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!