Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita moiselarisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    18
    viitoarelor mamici, lamauriti-ma si pe mine va rog intr-o privinta. eu am 19 saptamani de sarcina (asta e sigur)insa eu nu inteleg un lucru. unii spun ca 4 luni implinesti de fapt la 16 saptamani, altii spun ca 4 luni fix implinesti la 18 saptamani. deci eu acum ar trebui sa am patru luni si 1 saptamana(ca sunt in 19). sunt dezorientata. am 4 luni si o sapatamana, am 4 luni si 3 saptamani(daca s-ar implini 4 luni la 16 saptamani). Eu din ce am citit stiu ca implinesc 4 luni fix dupa ce am terminat 18 saptamani? voi cum stiti? please, help me.

multa sanatate si saricni usoare!!!!!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Larisa, medicii calculeaza pe saptamani mai degraba decat pe luni si iau in considerare cele aproximativ doua saptamani de dinainte de conceptie, incepand de la data ultimei menstruatii). Daca vrei sa calculezi luna in care esti, socoteste de la data probabila a conceptiei (cam dupa 2 saptamani dupa data la care ti-a venit ultimul ciclu). Iti raman 38 de saptamani pe care le imparti la 9 (o sa-ti dea 4,2 saptamani in fiecare luna, pt. ca o luna calendaristica - in afara de februarie - n-are doar 28 de zile). Mie una, asta mi se pare complicat si inutil...
    Eu am folosit un calendar luat de pe un site (din pacate, nu mai stiu exact de unde). Acolo scrie asa:
    luna 4 - sapt. 14-17
    luna 5 - sapt. 18-22
    luna 6 - sapt. 23-27
    luna 7 - sapt. 28-31
    luna 8 - sapt. 32-35
    luna 9 - sapt. 36-40
    Dupa cum vezi, unele luni au 5 sapt., altele au doar 4.
    In orice caz, toate "pietrele de hotar" din dezvoltarea unui copil sunt exprimate in saptamani, nu luni, deci lunile in sine nu prea conteaza...

Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    18
    Oana , iti multumesc tare mult pentru raspunsul tau. Am pus aceasta intrebare ptr ca am auzit ca bebele trebuie sa miste pe la 4 luni si 1/2. Eu am 19 saptamani si bebele meu inca nu a miscat. Sunt putin ingrijorata din acest motiv.(desi acum o saptamana l-am vazut la echo, era tare activ,insa eu nu-l simt.)M-am gandit ca dc reusesc sa transform saptamanile in cate luni am exact, poate ma mai linistesc.Trebuie sa miste, pana la urma!!!!
    Iti multumesc mult! Sarcina usoara si bebelusi sanatosi.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Larisa, nu te ingrijora daca nu-l simti. Daca esti la prima sarcina, poti sa incepi sa-l simti si pe la 20 de saptamani. In plus, mai conteaza si pozitia bb-lui, pozitia placentei etc. Atata timp cat la ecografie e ok, poti sta linistita.

Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    18
    Da, Oana sunt la prima sarcina. Probabil ai dreptate. Important este ca e bine acolo in burtica! Vad ca mai ai tare putin pana nasti. Iti tin pumnii!!!

Sa ai o zi buna!

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    draga larisa, intinde-te in pat ,relaxeaza-te, gandeste-te la ceva frumos si tine mainile pe burtica!stai asa vreo jumate de ora!daca nu merge din prima sa-l simti,mai incearca in ziua urmatoare!ai sa vezi ca o sa-l simti zilele astea ! oricum medicii spun ca cel mai tarziu bebeii se simt la 22 de saptmani! deci mai ai cateva saptamani pana e cazul sa te stresezi! dar fa asa cum ti-am spus!
    Pe 25 iunie 2007 s-a nascut Alexandru!

Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    18
    multumesc mult Clauditza. Esti draguta. Chiar azi voi incerca. asa ma gandesc si eu....ca mai e un pic la 22 de saptamani.
    iti doresc nastere usoara....caci mai e putin....

Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    18
    Fetelor, nu stiu daca e cazul sa ma grabesc cu interpretarile, insa cum stau asa pe scaun (sunt la serviciu) am simtit (in cursul zilei de azi)ceva in partea dreapta, ceva foarte, foarte fin si usor, aproape insesizabil, ca o zvacnire, dar foarte fina. oare sa fie bebe??????

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Larisa e foarte posibil sa fie bebele. La inceput miscarile sunt foarte fine si greu de sesizat, char daca bebele este foarte activ. Dar de acum incolo cu siguranta o sa incepi sa-l simti, mai ales daca stai linistita. Oricum nu trebuie sa-ti faci griji daca la eco era totul bine. Iti doresc o sarcina usoara!
    Lilypie Third Birthday tickers

Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    18
    multumesc camelia. Uite aseara cred ca l-am simtit . Am simtit 2 lovituri, usoare, usoare de tot. dar cred ca el e.
    spun el, ptr ca e baietel.
    si tu sa ai o sarcina usoara.

Cuvinte cheie pentru acest topic