Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita flory's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2005
    Postari in forum
    115
    Am auzit ca, pentru prevenirea cariei dentare la copii, se da zymafluor incepand cu 2 saptamani. Voi ce stiti, este bine sa dai un ui bb asa mic produse pe baza de fluor?

Floricica Nou Venita oanafef's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.03.2006
    Postari in forum
    1
    mie mi-a zis medicul de familie sa nu-i dau sub nici o forma acest medicament pentru ca ii afecteaza si mai mult dantura. mai intereseaza-te.
    oana

Floricica Nou Venita eternity's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2006
    Postari in forum
    4
    Si eu m-am interesat de Zymaflour, dar parerile sunt impartite asa ca nu am fost convinsa sa-i dau la al meu. Ne spalam pe dinti de 2 ori pe zi cu pasta de copii, care contine fluor, si cica se spune ca ar fi suficient cat fluor ia copilul din pasta de dinti...

Floricica Nou Venita strainu isabella's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2006
    Postari in forum
    2
    eu i-am dat baietelului meu si cind este afara se vad dinti galbui nu stiu daca este de la zymaflour, are 1 an si jumatare

Floricica Nou Venita alinap's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.10.2006
    Postari in forum
    26
    Dragi mamici,

Eu am o fetita de un an si doua saptamini.Am citit foarte multe pareri cu privire la zymaflour si ca sa fiu convinsa ca ii fac bine copilului meu, am fost la mai multi medici pediatrii si dentisti si m-am interesat. Eu locuiesc in Turcia si aici toti copiii primesc incepand de la 6 luni flour (D FLOUR adica vit D. + flour, Zymaflour sau alte denunmiri de medicamente). In fine, aici toti medicii au spus ca se administreaza flour la copii insa daca e in cantitate prea mare copilul poate face o intoxicatie si ca urmare dintii pot avea pete albe sau maro (boala numita FLUOROZA). Zymaflour-ul se administreaza in functie de cantitatea de flour pe care o contine apa pe care d-voastra o folositi la gatit si o dati copilului s-o bea.
    Eu personal ii dau fetitei mele zymaflour o pastila pe zi dar, apa pe care noi o folosim nu contine flour deloc. Aici fiecare firma care vinde apa ambalata specifica pe eticheta cantitatea de flour din apa.
    Exista riscul sa apara pete pe dinti sau alte probleme daca copilul consuma apa care are o concentratie mare de flour si in acelasi timp i se de si zymaflour.
    Acum fiecare faceti dupa cum credeti ca este mai bine.
    Dar sa stiti ca daca copilul nu ia zymaflour si nici apa care o bea nu contine flour, cu siguranta ca pe viitor va avea dintii cariati. Flourul este necesar in compozitia dintilor.
    Sanatate va doresc tuturor.
    Alina

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    eu am fost la control la stomatolog si mi-a zis ca este bine sa-i dau.Eu ii dau ,nu cred ca poate sa-i faca rau.

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    intr-adevar, parerile sunt impartite...eu ii dau la micutza mea. medicul l-a recomandat ca-i bun si am incredere...
    ioana(16 nov 2006) si io ana(10 mai 1979)

Floricica Nou Venita claudia toma's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2006
    Postari in forum
    7
    Baiatul meu are 9 ani si de la 2 saptamani ii dau zimaflor si are dinti minunati deci eu sunt deacord cu acest medicament .Tot ce stiu este ca daca ai inceput sa ii dai zimaflor nu trebuie sa il intrerupi pana la 18 ani

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    si eu ii dau fetei (cea mare) zymafluor si sunt multumita
    Alexandrina si puiutii ei, Raluca (03.08.1997), Narcisa (21.09.2006) si Diana (24.09.2008)

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    e recomandat mai ales celor care nu sunt legate la sursa publica de apa. normal apa de oras contine flour si atunci nu trebuie dat la copii. cei cu apa de fantana e bine sa foloseasca four pt copii

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    nici eu nu ii dau fetitei mele asa m-a sfatuit medicul pediatru nu stiu daca am facut bine sau rau dar vorba voastra parerile sunt impartite.