Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Nu consumati fructe dupa masa! Spre exemplu, daca ati consumat o mancare cu carne de porc, este nevoie de sase ore pentru ca aceasta sa se digere, iar fructul pe care il mancati dupa masa trebuie sa astepte la coada sase ore, timp in care fermenteaza, astfel se pierd vitaminele continute de fruct. Va recomand sa consumati un fruct cu 30 de minute inainte de masa. Si incercati sa nu beti apa inainte si in timpul mesei!

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Da este adevarat, am citit si eu un articol pe tema asta.Si am incercat sa scot de la desert fructele si sa le introduc in loc de "aperitiv" si treptat aceasta a devenit o obisnuinta de la care nu mai pot sa ma abat.

Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    De ce nu este indicat a bei apa in timpul mesei?eu, spre exemplu nu ma asez la masa inainte de a-mi pune un pahar cu apa.
    Un zambet pe zi!

Floricica Nou Venita mariachim's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2005
    Postari in forum
    41
    draga cesa...daca doar iti pui un pahar cu apa, nu-i rau, dar daca il bei, asta nu e bine din simplul motiv ca apa dilueaza sucurile gastrice si digestia nu se mai realizeaza corect. ia incearca sa bei apa dupa macar 30 de min. de cind ai mincat si ai sa vezi ca te vei simti mai bine.

Floricica Nou Venita elenas's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2005
    Postari in forum
    4
    Corect! Nu ebine sa mananci fructe dupa masa, daca mananci intr-adevar alimente greu digerabile(carne). Eu sunt vegetariana asa ca nu am probleme de acest gen. Mananc fructe inainte si dupa masa si imi e bine.
    Problema cu apa este mai grea; nu atat pentru mine ci pentru fetita mea de 6 1/2 ani care nu poate manca daca nu bea si ceva apa. Ma lupt cu ea sa bea din ce in ce mai putina, pana cand, sper, sa nu mai bea deloc in timpul mesei.

Floricica Nou Venita silar's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2005
    Postari in forum
    5
    Eu beau intotdeauna un pahar de apa dupa ce mananc si ma simt foarte bine. Deasemenea ma tin si de sotul meu sa faca si el acelasi lucru, iar baietelul meu de 1 an si 4 luni nu se da jos din scaun daca nu bea apa dupa ce mananca. Inainte de masa poti sa bei un pahar de apa daca vrei sa slabesti mancand mai putin.
    MAYA, MIHAITA & MAMY

Floricica Nou Venita alina05's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2005
    Postari in forum
    38
    Inainte, in timpul sau dupa masa, mereu beau un pahar de apa. Nu stiu de ce, insa asa m-am obisnuit. Stiu ca nu este bine, dar continui sa fac acest lucru.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Spuneti Da graului incoltit! Prin incoltire samanta de grau isi dubleaza substantele necesare organismului. 100 grame de germeni de grau contin urmatoarele minerale: fosfor (1050 mg%), magneziu (342 mg%), calciu (71 mg%), precum si vitaminele: A, B, E, K, D, PP...Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Graul incoltit este indicat in combaterea caderii parului si chiar in stoparea incaruntirii.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!