Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Camelia,ma bucur ca a ta nu plange ziua mai deloc! a mea si in brate cand SE PLICTISESTE plange de mama focului! Asta e natura ei,ii seamana sotului care se plictiseste f repede de un anumit lucru(ma refer la per lui de copilarie,nu acum). Daca imi semana mie era super..Eu,cand am scapat de colici,ma lasau ziua in patutz cu niste ursuleti atarnati si stateam cu orele si "vorbeam" si radeam la ei! Insa a mea..dupa 5 minute(maxim) de uitat la carusel sau la vreo jucarie...s-a si plictisit si a inceput plansul! Si..pana nu ii schimbi pozitia sau nu o plimbi...plange pana se invineteste si se ineaca! Cand aud mamici ai caror bebei stau si se uita la pereti sau se joaca singuri mi se pare SF! Ferice de ele! N-am avut si eu norocul asta! Nu ca m-as vaita dar..am si treaba,uneori fac si dus in graba ..(adio ritualul meu de o ora...)iar cand doarme,pai doarme numai la mine pe picioare si..din pozitia sezut eu nu pot dormi plus ca imi si amortesc toate cele!
    Adevarul este rareori pur si niciodata simplu.

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Stai linistita Anissia ca ai sa vezi peste vreo luna cand poti sa o pui in fundulet sa se joace cum o sa se mai linisteasca. Si a mea se plictiseste destul de repede, dar acum e in perioada cand roade tot si are vreo 10 jucarii de plastic pentru baie si i le dau pe toate si am liniste si cate o jumatate de ora. Apoi ziua o mai pun in leganel langa mine pana stau la comp si se uita la mine. Trebuie sa-i gasesc mereu de facut cate ceva. Si eu stau toata ziua dupa ea, nu prea am timp de altceva, noroc ca o am pe mama cu mancarea ca altfel nici nu apuc sa mananc pana pe la 1,2 . Macar nu mai sunt obosita cum eram la inceput ca dorm si eu cu micuta langa mine si asa ne odihnim amandoua.
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Avansata abrudan's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2008
    Postari in forum
    1.326
    Buna fetelir si noi am avut probleme de genul acela,dar si teranspiram mult si asa am si racit.M-am dus la medic si iam zis de tanspitatie si de somn si mia dat calciu,de cin ii dau caciu vreau sa zic ca doarme si bine si linistit si in timpul zilei.Pupici de la noi.Mami.Ralu si bebica Antonio.(08.10.2007)
    Abrudan Raluca si (24.12.1985)Antonio(08.10.2007)tati Gabriel(31.12.1978) ingerasul vietii noastre e Antonio care are acum un dintisor.

Floricica Avansata abrudan's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2008
    Postari in forum
    1.326
    Buna si noi am avut probleme dar ierau din cauza lapticului nu iera suficient sa se sature,si dadeam ture prin casa pina sa adoarma.Asa am trecut pe lapte praf.
    Abrudan Raluca si (24.12.1985)Antonio(08.10.2007)tati Gabriel(31.12.1978) ingerasul vietii noastre e Antonio care are acum un dintisor.

Floricica Senior iryanna's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2007
    Postari in forum
    4.679
    chiar ca de cateva zile am observat ca si bb meu doarme agitat,icneste in somn,se intinde,scoate tot felul de zgomotesa fie o posibila lipsa de calciu?voi stiti care ar fi semnele unei carente de calciu la bebelusi,fara a-i face investigatii?
    Due Date
    Due Date

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Iryana,carenta de Ca nu are nici o legatura cu somnul agitat! Eu ii dau 10 fiole de Ca pe luna cat mi-a recomandat pediatra si...nu vad nici o schimbare! In general,un bebelus care papa laptic de mama nu are nevoie de suplimente de Ca si oricum ideal ar fi sa-i facem o calcemie ca sa stim exact cum sta pt ca si un supradozaj are efecte adverse!
    In orice caz,eu una nu-i mai dau lunar,unii medici pediatri chiar nu-l recomanda pe motiv ca ar inchide mult prea repede fontanelele..acum parerile sunt f multe...

A mea vad ca nu se mai trezeste decat o data pe noapte insa somnul este in continuare fff agitat...il pun totusi pe
    seama dintishorilor ca altfel...nu ar avea motive!

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Sper sa fie asa Camelia ...sa ii pun si eu jucarele multe si sa-si mai ocupe timpul cu ele...Si acum o mai pun in funduletz dar o sprijin ca sa nu stea cu spatele stramb si..vreme de 5-10 minute e f atenta in jur,in special la televizor dar..dupa ce trec minutele astea o apuca iar plansul! Orice jucarie cat mai colorata si zornaitoare o fascineaza dar..pt f putin timp! Rade la ele,le "cearta" ,scoate niste vocalize de te prapadesti de ras apoi...pune-te pe plans!Dar,cum zici si tu,poate ca odata cu "inaintarea" in varsta incepe sa devina mai interesata de joaca ,acum e totusi mititica,nici 4 luni nu are inca!

Apropo,tu nu ai o adr de messenger?? Am incercat sa-ti trimit PM dar nu imi ia mesajul! Stiu ca e cam greu sa ne sincronizam dar,poate dimineata la tine(cand e 4-5 la mine) mai apucam sa schimbam niste idei! Nici eu nu prea pot pt ca stau mai mult cu buburuza in brate dar..printre picaturi!

Pupici!

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Asa o sa fie Anissia ai sa vezi , dar inca e micuta si vrea toata atentia ta. Vezi ca ti-am scris mesaj, sper ca l-ai primit.
    Va pup si sa aveti un somn linistit.
    Lilypie Third Birthday tickers

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Ti-am raspuns la mesaj Camelia,sper ca l-ai primit,de regula pot sa trimit mesaj doar ca reply,daca il scriu eu prima nu il ia sub nici o forma...

Va pupic si eu si astept sa vorbim!

Floricica Novice idara's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2008
    Postari in forum
    387
    Fetelor, bebeii vostri ce papa? Anisia papa lapte de la mine exclusiv si avem astfel de probleme cu somnul cand mananc eu tampenii (gust chestii cu cacao sau ceva care sa contina cofeina). A mea daca nu ne jucam destul de mult cu ea sa o obosim este agitata rau in somn. Cat a avut colici ziua ma termina. Am leganat intr-o zi de la 9 la 14 non-stop. La 14 a adormit si de teama ca se trezeste am stat cu ea in brate pana la 16 cand a venit sotul si m-a gasit intepenita. La 2 luni jumate am scapat de colici si a inceput sa doarma toata noaptea. Minunea nu a tinut mult. De doua saptamani mi se trezeste o data pe noapte sa pape. Ce am mai sesizat este ca se agita foarte tare daca ii este frig sau cald. Eu ma straduiesc sa mentin 23 de grade in camera. De pe la 2 luni da toata noaptea din picioare si era mai mereu descoperita sau cu patura in cap, motiv pentru care acum doarme in sac de dormit si mi se pare mai linistita (se descoperea mai des decat puteam eu sa ma trezesc sa o acopar:))
    Pupici la toti bebeii, atat la cei cuminti cat si la cei agitati!
    Ralu si puiutz Anisia Maria - 10 septembrie 2007

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Idara,in primul rand ma bucur sa vad ca pe fetita ta o cheama tot Anisia!!
    Eu nu o hranesc la san..prin urmare agitatia ei nu are legatura cu alimentatia mea. Din fericire,nu se mai trezeste decat o data insa este EXTREM de agitata in somn. Avand patutz de lemn a trebuit sa-i luam 2 aparatori laterale si sa le punem una peste alta pt ca se lovea la cap sau picioruse in timpul miscarilor din somn...Nici nu mai stiu ce sa-i fac,eu ma scol de fiecare data cand incepe sa se agite si ,ca si tine,o gasesc complet dezvelita si cu paturica sub ea! Dar ea nu se agita de frig...La bebelusi chiar este indicat sa fie in camera o temperatura intre 19-21 grade si am observat la a mea ca ,daca e mai cald de max 21 grade ,atunci se agita si transpira! Doar dupa baitza este bine sa fie putin mai cald...