Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Sunt disperata, ma confrunt de vateva saptamani cu constipatia si nu dtiu ce sa mai fac, pe langa metodele babesti, am incercat si cu ceai de mur, dar fara nici un rezultat, a, scaun o data pe saptamana, ceea ce este destul de grav. Am nevoie de un sfat, de remedii. va multumesc mult!

Floricica Nou Venita veverusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2005
    Postari in forum
    3
    herbolax. este un produs natural si se gaseste in farmacii.pe mine m-a ajutat mult. nu da dependenta si poate fi folosit si in perioada sarcinii.
    Am auzit de o reteta de la un medic:seara se pun intr-un pahar cu apa 2-3 prune uscate , seminte de in si tarate de grau. se lasa pana dimineata si se bea pe stomacul gol.
    sanatate multa
    veve

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    multumesc veve pentru raspuns, insa mai am o intrebare, tratamentul cu hrbolax ti-a fost recomandat de medic? as merge mai degraba pe cel naturist, tu inteleg ca nu l-ai incercat? mersi inca o data si sper sa scap cat mai repede de problema asta.

Floricica Nou Venita veverusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2005
    Postari in forum
    3
    Nu mi l-a recomandat medicul. am aflat despre el d p net.dar fiind un produs pe baza de plante nu are de ce sa iti fie teama.eu voiam ceva fara contraindicatii pt ca alaptez.
    bafta
    astept vesti bune

Floricica Nou Venita andra_mihu's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2006
    Postari in forum
    7
    Si noi am avut aceeasi problema.
    In primul rand, ai grija sa-i dai cat mai multe lichide: ceai de musetel cu miere (asta e laxativ), sucuri de citrice, chiar apa fiarta si racita).
    Apoi, incearca sa eviti alimentele care constipa - orez, banane etc. Nu sa le excluzi de tot, dar da-i-le in cantitate mai mica. Introdu in alimentatie alimente cu fibre - legume verzi, spanac, ciorba de salata, mere rase, suc de mere.
    Daca nu observi nici o imbunatatire, mai poti incerca Lass Baby, un sirop 100% natural impotriva constipatiei, eu l-am luat de la farmacia HelpNet, sau sirop de lactuloza sau Duphalac (tot pe baza de lactuloza).

Floricica Nou Venita gabi@mateias's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2006
    Postari in forum
    79
    La noi merge foarte bine compotul de prune, ii si place baietelului tare mult; il tin de medicament ca l-ar manca tot! Totdeauna se intampla dupa ce-i dau orez (pilaf, sarmale). Dar isi revine repede daca bea si ceva mai mult suc de morcov (plus mere, citrice, dar morcovul e laxativ natural).

Nu stiu ce varsta are copilul, dar poti incerca si cu iaurt, regleaza foarte bine tranzitul intestinal, o sa vezi.

Iar Andra a raspuns foarte bine intrebarii tale!

Floricica Nou Venita cryda67's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2006
    Postari in forum
    16
    Eu nu am inteles cine e constipat, mama sau copilul? Daca e copilul atunci incercati picaturile Bonnisan, din plante, facute de firma Himalaya.Regleaza bine tranzitul intestinal si maresc apetitul.Merg si la adulti.

Floricica Nou Venita bubulica2007's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2007
    Postari in forum
    1
    Bubulusha mea de 3 luni si 10 zile nu are scaun decat cu supozitoare. Am inceput sa ii dau suculetz (mar, morcov si mai nou piersica) si ceai de musetel in speranta ca se va rezolva. Pana acum nici un rezultat. Am incercat si cu DEBRIDAT, dar la fel inca nici un rezultat pozitiv.
    Au fost cazuri in care nu a facut nici 5 zile la rand.
    Ce pot sa fac?.

cdl
    cdl este offline.
    Floricica Avansata cdl's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.03.2007
    Postari in forum
    2.271
    Suc de portocala nu-i dai?? Incearca sa-i dai , la inceput doar cateva lingurite. Iar in ceaiul de musetel ai putea sa-i pui cateva picaturi de miere. Sper sa-ti fie de folos.

Floricica Nou Venita carmen iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    Incearca sa-i pui 10 zile la rind,la aceeasi ora un supozitor cu gicrina.O ajuta sa-si formeze reflexul.Este sfatul unui renumit medic pediatru din Iasi.