Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita irinutza81's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2006
    Postari in forum
    12
    as vrea sa stiu din experienta altor mamici daca exista vreo posibilitate sa iti dai seama daca esti insarcinata inainte de a face un test sau un control ginecologic

Floricica Nou Venita almita's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2006
    Postari in forum
    20
    Fara sa fiu mamica vreodataexista niste semne prevestitoare ca sa zic asa. Ti-e greata, ai pofta de anumite mancaruri , nu mai suporti anumite mirosuri, urinezi mai des,ai sanii mariti in volum si te dor, lipsa menstruatiei, bineinteles.

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Da, sunt de-acord cu ce a scris almita, sunt mamica si am avut aceste stari...precizez insa ca nu le-am avut chiar de la inceput, cred ca depinde si de la femeie la femeie...am auzit ca unele n-au chiar nimic in timpul sarcinii. In cazul meu vreau sa spun ca am avut acele greturi, stari de voma etc...doar dupa ce am aflat ca sunt insarcinata. Mi-am facut testul si atunci am aflat...apoi mi-am facut si un control. Pupici!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    eu n-am avut greturi, doar un gust metalic in gura, dar nu de la inceput.dar...cum mi-am dat seama ca sunt insarcinata cu primul copil a fost urinatul des.citisem de asta si eram fericita.dar facusem o infectie urinara.testul de sarcina nu iesise.totusi eram insarcinata, s-a dovedit la urmatorul test.apoi mai sunt somnolenta, oboseala si kg in plus (la persoanele cu tendinta asta, eu sunt in categoria asta si imediat am inceput sa pun).

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    eu nu am facut testul de la inceput dar am stiut ca sunt insarcinata la doua saptamani pt ca mi-a fost rau si i-am zis sotului sa facem testul sa stiu sigur de ce mi-e rau si asa a fost testul a iesit pozitiv

Floricica Nou Venita moiselarisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    18
    vreau cu disperare un copil dar am menstruatia extrem de neregulata(3-4 luni). am fost la medic, am facut toate analizele.sunt ok din pct asta de vedere insa de 3 luni incerc sa fac copil. ultimul test l-am facut acum 7 zile si a iesit negativ.oare eu am ovulatie daca am ciclu asa neregulat? sper sa-mi raspunda cineva.
    multumesc
    Cristina

Floricica Nou Venita esaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2006
    Postari in forum
    11
    Buna.As vrea sa va intreb pe voi mamicile.Ma dor sanii f. tare si stangul pare mai umflat, tin sa mentionez ca pe 26 ar trebui sa-mi vina ciclu.Credeti ca e bine sa-mi fac un test de sarcina?E posibil sa fiu insarcinata?

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    sanii te pot durea si inainte de menstruatie fara sa fii insarcinata
    RAMONA mami de DELIA(13.01.1997)si ANDRADA(08.07.2006)

Floricica Nou Venita pirvu dorina's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2007
    Postari in forum
    7
    Hormonii secretati in timpul primelor zile de sarcina provoaca o crestere a libidoului.Eu as zice ca apetitul sexual, mai pronuntat decat de obicei,este (printre altele ) un semn de sarcina.Cand am ramas insarcinata nu am avut greturi de la inceput dar ceva am simtit ca s-a schimbat (referitor la randurile scrise mai sus).Sa ma exprim mai elegant imi iubeam sotul mai mult si mai des decat de obicei.Dar sunt sigura ca un test de sarcina va confirma(sau infirma )cele spuse de mine.
    DANA

Floricica Nou Venita mirela dabu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2007
    Postari in forum
    85
    Eu nu am avut nici un simptom cand am ramas insarcinata. Si nici pe parcursul sarcinii nu mi-a fost greata sau rau vreodata si nic pofte nu am avut. Asa ca, mai bine fa un test de sarcina!

Floricica Nou Venita imperia's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2007
    Postari in forum
    193
    cam in aceeasi situatie ma aflu si eu .am ciclul neregulat, cateodata , timp d e2-3 luni,este punctual ins aapoi in fiecare luna mai intarzie cate o saptamana. incerc sa-mi dua seama de momentul ovulatiei si sunt pur si simplu confuza.am impresia ca sunt in ovulatie insa ciclul vine abia peste 3 spatamani, sau 2 5 zile. cand e de fapt? si mai am o problema. d eceva timp, am simptomele specifice gravidelor dar... testul imi infirma ideea cum ca as fi garvida.sanii am dor, au ami crescut cu un nr, m-am mai ingrasat(iarasi?!),sunt cam obosita, am avut acu 2 saptamani niste senzatii d egreatza naspa maia els ca lucrez in domeniul culinar, poate o fi datorita stersului, poate de aceea am astfel de stari? e posibil ? sau s afie subconstientul? sau vreo dereglare hormonala?la dr nu pot s ajung din pacate abia peste o luna.sa mai repet testul? mai are rost? si nu stiu d ece mai sunt si umflata in pareta dreapta la bazin , sold , unde se afla ovaru cam asa ceva simt si un mic glod.daca aveti vreo idee, parere va ascult si eu.
    app.la ovulatie sper s anu am insel, nu-i asa ca apare o scurgere albicioasa consistenta untului pe kilotel? asta la inceputul perioadei si apoi in faza maxima scuregrea este ca albusul d eou, este transparenta si mai lichida nu asa d evascoasa ca la inceput?
    multa bafta!
    Bebe Luca-Stefan, te iubeste mami!