Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gyne21's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2005
    Postari in forum
    5
    Am o fetita care azi a implinit 7 luni. de vreo 2 luni nu mai poate sa doarma linistita, adica se trezeste dupa o jumatate de ora plangand. Nici noaptea nu doarme linistita, iar ziua este foarte agitata, nervoasa. Ce trebuie sa fac?

Voi ati patit asa ceva cu ai vostrii copii?

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Draga gyne21, in perioada asta ii ies dintisorii si probabil ca din cauza asta fetita ta este un pic agitata. O dor gingiile, sfatul meu este sa mergi la medicul tau si sa iti dea un tratament pentru calmarea durerii, va fi un pic mai grea perioada, dar stai linistita ca va trece, am inteles ca acum se gasesc si geluri dentare anestezice, dar nu stiu daca sunt periculoase sau nu pentru copil..Succes....

Floricica Nou Venita gyne21's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2005
    Postari in forum
    5
    Draga roudolphina, mi-am pus si problema cum ca ar fi dintisorii, i-am dat cu Calgel, cu Dentinox, i-am dat panadol dar nimic nu o poate calma.
    Astept sa ii dea dintisorii si sa vad dupa cum se va comporta. Sper din tot sufletul sa nu fie altceva decat asta.
    Multumesc oricum pentru mesaj

Floricica Nou Venita gabi-ela_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2005
    Postari in forum
    43
    Si eu cred ca este tot de la dinti. I-a iesit vreunul ? Da-o seara, inainte de culcare cu Calgel si da-i si PanadolBabY.Noi asa am trecut de noptile nedormite din cauza dintilor.Daca nu-i de la dinti, urmareste altceva. Poate ii e foame noaptea, sau poate viseaza urat. am avut si noi vise urate si trebuia sa-l iau un pic in brate pana adormea la loc.

Floricica Nou Venita ralucas's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2005
    Postari in forum
    1
    Baietelul meu in varsta de 11 luni trece prin aceeasi problema (si asta de vreo 2 luni). Noua ne-a fost de mare folos Peritolul, dar atentie: numai primele 2-3 doze se pare ca au efect de calmare. Medicul pediatru ne-a recomandat sa alternam in felul urmator: 3 zile Peritol, 3zile Nurofen si 3 zile Eferalgan. Mie mi-a fost teama ca "droghez" copilul, dar m-a asigurat ca fiind vorba numai de o singura doza pe zi, nu se intampla nimic rau. Oricum, eu nu exclud nici posibilitatea de a avea ceva paraziti intestinali, de aceea i-am dus o proba pentru un test coproparazitologic si astept rezultatul. Succes!

Floricica Nou Venita 73daria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2005
    Postari in forum
    13
    si eu am aceeasi parere, ca tot de la dintisori i se trage. bblu meu are 11 luni, acum are 6 dintisori si am cam pierdut noptile pana iau iesit, acum ne confruntam cu rubeola(cat l-am ferit si tot a contactat virusul),suntem in carantina, dar deja ia trecut, a inceput sa manance si sa aiba pofta de joaca. nu stiu exact care e dif.intre rubeola si rujeola si daca ia iesit asta mai poate sa contacteze rujeola.mai avem o luna pana facem vaccinul. voi v-ati confruntat cu asa ceva pana acum?

Floricica Nou Venita nectara's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2005
    Postari in forum
    1
    Rubeola e o faza mai usora a rujeolei, si da acum e mai expus sa contacteze ca are sistemul imunitar slabit

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!