Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iulia79's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2006
    Postari in forum
    16
    Buna?Baietelul meu are 1.7 luni.Acum o sapt. am fost internati la spital ptr. ca facuse o enterocolita severa cu voma, febra si diaree ,precum in urma radiografiei la plamani i-a iesit si o usoara pneumonie.Fiind pus in perfuzie ptr ca refuza orice pe gurita i s-a dat si fenobarbital,ca era prea agitat si nu statea cu perfuzia.Culmea e ca la spital nu a mai facut deloc febra.La cateva zile dupa ce am iesit din spital a facut iar enterocolia si rosu in gat.Deci va dati seama cat antibiotic a luat.Acum e mai bine,insa problema care ma ingrijoreaza e ca este exagerat de nervos,pe mine in special.Ma loveste si nici nu vrea la mine.Doar la taica-sau.Parca nu-l recunosc.Nu stiu cum sa procedez cu el ca sa ne intelegem.Arunca tot.Nimic nu-i convine.
    Voi ce credeti e vina fenobarbitalului?Ca tot am citit de el si nu-i asa bun la copii.

Floricica Nou Venita tedista's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.06.2007
    Postari in forum
    1
    A, o fetita de 1 an si 8 luni. Noua ne-a recomandat d-na dr. acest medicament cand am avut febra 39.2. In schimb nu i l-am administrat din cauza temerilor mele si la recomandarile farmacistei de la care am ridicat reteta. Totusi daca mai multi medici il dau... stiu ei de ce. Probabil starea de somn pe care le-o induce ii ajuta sa doarma si astfel sa invinga boala. Nu stiu. Zic si eu. Astept raspunsuri intrucat nici eu nu sunt lamurita de ce ni s-a administrat acest medicament.

Banned Floricica Cu Vechime mother2's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2006
    Postari in forum
    8.341
    Fenobarbital poate produce la unii copii exact reactia inversa. O spun asta din proprie experienta, baiatul meu a avut prescris de 2 ori acest medicament si de fiecare data in loc sa-l linisteasca mai tare l-a agitat si chiar a doua oara era foarte nervos. Asa ca am renuntat la el, nu mai folosesc asa ceva. Mai bine un siropel de paracetamol, il linisteste mult mai bine.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.919
    la 4 luni niki mi-a plans 3 ore continuu.fusese de fapt deocheata...au calmat-o la urgenta facandu-i fenobarbital o cantitate ft mica...gen 0,04 mg,cam asa ceva.de la atata plans intrase intr-o stare de soc si trebuia sa ii faca un calmant.
    a avut o stare de somnolenta in prima zi,dupa care si-a revenit.
    Sunt o mamica implinita!
    sunt aici doar pentru cei dragi!
    "Cele rele sa se spele,cele bune sa se-adune."
    Lilypie 4th Birthday PicLilypie 4th Birthday Ticker
    Lilypie 2nd Birthday PicLilypie 2nd Birthday Ticker

Floricica Avansata alde_roby's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2006
    Postari in forum
    1.174
    si mie mi-a spus doctorita sa-i dau pe la 2 luni fenobarbital, pentru ca nu prea dormea noaptea...dar mi-a fost frica sa-i dau.
    Roberta & Razvan
    baby growth

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    fenobarbitalul se mai da la copii cu febra foarte mare pentru a nu face convulsii. Dar se intilnesc si reactii adverse.
    Georgi si Jonathan

Floricica Nou Venita isabela_b's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2007
    Postari in forum
    261
    eu i-am dat fenobarbital cind avea 3 luni ca sa doarma, tin minte ca era in timpul cumatriei si era tare afitata si din nestiinta de cauza i-am dat fenobarbital ca sa se linisteasca.
    S-a linistit ea in noaptea aia dar a doua zi para nu era ea.
    atit de rea era.
    eu zic ca fenobarbitalul nu se da decit atunci cind este maxima urgenta,
    adica satunci cind copilul prezinte febra cu convulsii.

Floricica Nou Venita iulia79's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2006
    Postari in forum
    16
    multumim ptr raspunsuri!In sfarsit s-a mai calmat.Cred ca reactiile adverse ale fenobarbitalului trec mai greu.sper sa nu fie nevoie sa-i mai dau..,Sanatate!