Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita creata1's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2006
    Postari in forum
    1
    DACA ESTE MAI USOARA!? DESI AM NASCUT A DOUA OARA NU POT SPUNE CA ESTE O REGULA IN CEEA CE PRIVESTE USURINTA SAU DIFICULTATEA CELEI DE-A DOUA NASTERI.FOARTE MULT CRED CA CONTEAZA ACTIVITATEA PE CARE O FACI IN CELE NOUA LUNI.EU AM FOST FOARTE ACTIVA PE TIMPUL SARCINII. DESI NU POT SPUNE CA AM NASCUT FARA DURERI,POT AFIRMA CA AM NASCUT MULT MAI USOR, CHIAR DACA NU AM FOST ASISTATA MEDICAL(A DOUA NASTERE DESFASURANDU-SE LA DOMICILIU).PE LANGA MISCARE MAI SUNT DESTUI FACTORI CARE POT INFLUENTA NASTEREA ASA CUM BINE AU SPUS SI CELELALTE MAMICI.
    MULT CURAJ SI INCREDERE,CACI VIATA PE CARE O DAI MICUTULUI TAU,MERITA TOATE DURERILE DIN LUME.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.919
    si eu ma gandesc al al2lea copil deja...am o fetitza de 4 luni...am mai spus si la alte discutii.vreau sa ii fac o pereche si ma gandesc la o perioada destul de scurta ,cam in 2 ani vreau sa nasc al2lea bebe.nu sunt de acord nici eu cu epidulara.nu am incercat asa ceva,dar efectele stiu ca nu sunt prea bune,atat doar ca nu simtit durere.eu zic ca am suportat la prima nastere durerea...voi suporta si la a2a, chiar daca poate fi mai rau sau mai bine fata de prima nastere.la prima nastere am stat cca 8 ore in duereri.aveam contractii din 5 in 5 minute la inceput...mai tarziu ele au devenit din ce in ce mai dese ajungand sa am din minut in minut.era ceva prin ce nu mai trecusem si mi s-a parut intr-adevar greu,dar acum e ceva ce stiu si cred ca se poate suporta pt a-i fi bine bebelusului.am strans din dinti...am strans bara de la marginea patului si am racait-o cu unghiile....am facut exercitii de respiratie,dar de tipat nu am tipat,am fost destul de curajoasa si puternica totodata,asta e tot ce iti trebuie cand vrei cu adevarat un bebe sanatos si sa se termine totul cu bine.
    am auzit ca a2a nastere e mai usoara..poate datorita faptului ca stii prin ce vei trece sau depinde si de organism...asta voi putea sa spun peste cca 2 ani.
    oricum ce pot spune este faptul ca durerea de la nastere se uita...nu o mai simti,adica e ceva trecator.mai greu e sa-l cresti pe bebe si sa ii oferi tot ce poti ca sa ii fie bine in viata.
    pupici!
    Sunt o mamica implinita!
    sunt aici doar pentru cei dragi!
    "Cele rele sa se spele,cele bune sa se-adune."
    Lilypie 4th Birthday PicLilypie 4th Birthday Ticker
    Lilypie 2nd Birthday PicLilypie 2nd Birthday Ticker

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.919
    poate fi devina si varsta?referitor la a3a nastere,care a fost mai grea.
    Sunt o mamica implinita!

Floricica Nou Venita obliuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2006
    Postari in forum
    8
    ce greutate a avut bebeul tau la nastere?
    din cite stiu eu bebelusii voluminosi fac ravagii pe acolo pe jos.
    al meu a avut 3800g si a fost primul.
    eu am nascut cu peridurala si intradevar nu am simtit contractiile,doar la expulzie am simtit durere dar nu reuseam sa imping destul de tare .a f f dureros
    ma gindesc ca la a doua nastere sa recurg la cezariana, mai ales ca org meu a facut si o reactie de respingere a firului cu care m a cusut si nici acum nu ma simt confortabil.

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.919
    a avut 4 kg si 52 cm la nastere:)
    acum la 4 luni si o sapt are 7.600 kg si 66 cm
    poi si la cezariana te va coase...
    oricum sa te informezi,trebuie sa vorbesti inainte cu doctorul sa iti prezinte riscurile care sunt la cezariana.sunt niste riscuri.
    trebuia sa fac cezariana pt ca aveam probleme cu pulsul marit,dar pana la urma dna doctor a zis sa incercam cu nastere normala si daca nu merge facem cezariana.
    multa sanatate!
    Sunt o mamica implinita!

Floricica Nou Venita obliuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2006
    Postari in forum
    8
    sa ti traiasca fetita si sa fiti sanatoase.e f frumusica
    si eu la fel nu ma mai satur de baietelul meu.

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.919
    multumesc mult.si tie sa iti traiasca si sa te bucuri de el!
    Sunt o mamica implinita!

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    buna. eu am nascut primul bebe cu epidurala si a fost formidabil!!! a fost o nastere provocata cu perfuzii, ca bebe pur si simplu refuza sa iese (am nascut la 10 zile dupa termenul normal). a fost o experienta minunata. Epidurala si-a facut efectul de la inceput, doar mai simteam o usoara durere la contractii(cam asa cum simti cand iti vine ciclul), asa ca am putut impinge linistita cand mi s-a spus. Nu am avut nici rupturi defel, deci nu a trebuit sa fiu cusuta. Nu am avut nici un efect negativ de la epidurala. Asa ca eu o recomand cu caldura la toata lumea. Lipsa durerilor iti da posibilitatea de a te bucura din plin si de momentul nasterii si de intreaga experienta. Eu am fost si foarte activa in timpul sarcinii.(Am inotat f mult), cred ca si asta a ajutat mult.cu 3 zile inainte de a naste am inotat 100 de ture de bazin. (lungimea bazinului 20m). Ma gandesc deja la al doilea bebe, ca nu vreau sa fie prea mare diferenta de varsta intre ei. Si cu siguranta voi opta din nou pt epidurala, pt ca nu vad de ce ar trebui sa suferim cand se poate si fara dureri la fel de bine. Salutari tuturor si multa sanatate bebelusilor!!!!
    Alexandra Maria 19 Mai 2006, Robert Andrew 2 August 2007

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.919
    asa e!orice nastere difera de la o persoana la alta.orice nastere are riscurile ei.dar tot pe cea naturala as alege-o mai intai.
    pupici!
    Sunt o mamica implinita!

Floricica Nou Venita letitia maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2006
    Postari in forum
    71
    Eu am nascut prin cezariana. Dar eram programata pentru nastere normala. Asa ca pot spune ca "am nascut de doua ori" deoarece am trecut prin toate etapele unei nasteri normale, mai putin ultima-expulzia copilasului. Am avut un travaliu destul de scurt, in jur de cinci-sase ore. Durerile au fost destul de mari. Mi-am dat seama de aceasta spre sfarsit, inainte sa trecem in sala de operatie pentru cezariana, cand deja eram foarte obosita si nu ma mai puteam concentra pentru a-mi controla durerile. Spun acest lucru deoarece am incercat pe viu si mi-am controlat durerile datorita unui sfat al unei prietene. Cand incepeau contractiile incepeam sa ma gandesc la sotul meu, la lucrurile minunate din viata noastra si la cele care vor urma. In felul acesta eram prea ocupata ca sa ma mai doara. Durerile erau mult mai usoare si parca de mai scurta durata. Travaliul a trecut destul de repede si oricum totul a fost dat uitarii in momentul cand am aflat ca am un baietel de 3 kg sanatos.
    Concluzia e ca nu ma intereseaza durerea pentru ca stiu cum sa-i fac fata. Sunt curajoasa si vreau sa le transmit si copiilor mei curajul. Pentru ca am de gand sa ma aliez cu cotuca si sa mai fac o fetita peste aproximativ 2 ani.
    Nastere usoara tuturor,sa aveti doar bebelusi sanatosi si frumosi si urmati acest sfat. Este verificat.

Floricica Nou Venita sirena's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2006
    Postari in forum
    12
    Buna, sunt Simona.Mi-a placut mult de tot mesajul tau si te admir ptr curajul tau.Felicitari!Vreau sa-ti spun ca eu am un baietel Cassian-Cezar de 3ani si 5luni, iar acum sunt insarcinata in 3 luni si f.fericita.Recunosc ca la prima sarcina si nastere am fost un pic speriata, ptr ca nu stiam sigur ce o sa fie, cu toate ca ma documentasem inainte.Acum, deja stiu ce ma asteapta si sper sa imi fac curaj mai mare pana atunci si sa fiu mai increzatoare in mine, ca sa trec cu bine si sa-mi vad bebelusul sanatos.La prima nastere m-a ajutat mult si faptul ca sotul meu a fost langa mine, de la inceput pana la sfarsit si m-a incurajat tot timpul si m-a asigurat ca e totul ok.Sper si ma rog sa fie totul bine.Pupici!