Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claudia burcea's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2005
    Postari in forum
    2
    Si mie imi place sa gatesc. Berbecii mei (sotul si fiica) sunt mofturosi la mancare, in sensul ca nu mamanca de 2 ori aceeasi mancare. Asta ma obliga sa inventez. Citesc cate o reteta intr-o revista sau pe net si o dezvolt sau o adaptez la gusturile lor.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    si mie imi place sa gatesc si va trimit cateva trucuri pe care le-am aflat de curand, succes!

- Biscuitii si prajiturile nu se mai usuca daca sunt puse intr-o cutie metalica sau intr-un borcan inchis ermetic, in care se baga o bucatica de zahar. Pe fundul recipientelor se asterne hartie de sugativa.

- Supele si ciorbele grase se degreseaza cand sunt foarte reci. Bagati-le o noapte la frigider, iar a doua zi veti aduna grasimea solida.

- Supa de legume nu trebuie pastrata decat 24-48 de ore. Peste aceasta limita ea se oxideaza.

- Apa ramane mai multa vreme fierbinte, daca adaugati in ea o lingurita de sare grunjoasa.

- Aluatul de clatite poate fi pus in sticle de plastic. Se toarna mult mai usor in tigaie decat daca e luat cu lingura.

- Carafele din cristal sunt fragile si se pateaza repede. Nu lasati niciodata vin rosu in ele, mai multa vreme: coloreaza cristalul. Spalati-le cu apa calda, in care adaugati un capac de otet. Va dizolva calcarul si va da vasului stralucire.

- Obiectele din cristal dobandesc un luciu deosebit daca sunt inmuiate cateva ore in apa calduta, in care se pun felii de cartofi cruzi. Frecati-le bine cu o perie, clatiti-le si stergeti-le cu o carpa care nu lasa scame.

- Zaharul caramel ramane lichid daca ii adaugati un jet de suc de lamaie fierbinte.

- Reteta perfecta a zaharului caramel (ars): 5 lingurite rase de zahar pentru o lingura de supa cu apa.
    .

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!